• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Šešelj: Hoće da me ubiju

Vojislav Šešelj izjavio je pred Tribunalom da pati od "aritmije i tahikardije" srca, sugerišući da zapadne zemlje žele da izazovu njegovu smrt.

 Šešelj: Hoće da me ubiju Izvor: MONDO

Vojislav Šešelj izjavio je pred Tribunalom da pati od "aritmije i tahikardije" srca, sugerišući da zapadne zemlje žele da izazovu njegovu smrt kao izlaz iz procesa u kome ne mogu da ga osude.

Lideru Srpske radikalne stranke, Tribunal od novembra 2007. sudi po optužnici za zločine nad nesrbima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH 1991-93. U sudskom pritvoru, Šešelj je od februara 2003. kada se dobrovoljno predao.

Tokom današnje "administrativne rasprave", Šešelj je rekao da protiv aritmije i tahikardije nisu pomogli ni "elektro-šokovi" kojim je prošlog petka "urgentno" i "pod narkozom" bio podvrgnut u haškoj bolnici Bronovo. Napomenuo je da će ovih dana ponovo biti podvrgnut tom tretmanu.

Predsjedavajući sudija Žan-Klod Antoneti kazao je da pretresno vijeće "nestrpljivo očekuje" nalaze specijalista koji pregledaju Šešelja i da će "preduzeti sve mjere" da optuženom bude pružena primjerena njega.

Sudija Antoneti napomenuo je i da je dobio "uznemiravajuće pismo" od "Šešelju bliske osobe" uz koje je bio priložen i kardiološki nalaz, koji je on zatim predao specijalistima koje je imenovao Tribunal.

Sudija Antoneti pomenuo je i mogućnost prekida suđenja, ako bude neophodno, ali je Šešelj to odbio.

Ponavljajući da se postupak protiv njega neopravdano oteže i da je u pritvoru osmu godinu, Šešelj je sugerisao da zapadne sile i njihove tajne službe pokušavaju da izazovu njegovu smrt.

"Iz ovog se procesa mora nekako izaći, to je jasno i gazdama Haškog tribunala - SAD, Velikoj Britaniji, NATO, CIA, MI6... Svima, cijeloj svjetskoj pravosudnoj javnosti, jasno je da nema temelja za nikakvu osuđujuću presudu, pa se oteže i čeka se da optuženi umre i da mu se malo pomogne...Kako - ne znam, samo se pitam", rekao je Šešelj.

Šešelj je kazao da "udruženo dejstvo tahikardije i aritmije može izazvati infarkt i moždani udar, a šta će izazvati - vidjećemo".
"Ako umrem, zabranjujem obdukciju, to niko nema pravo da uradi - iz bilo kog razloga", naglasio je, tvrdeći da nisu pronađeni organski uzroci poremećaja ritma srca i da bi to mogli biti "elektronski impulsi".

Lider radikala kazao je i da će početkom oktobra biti podvrgnut hirurškoj intervenciji koja će biti obavljena laserskom sondom koja će biti ubačena u njegovo srce kroz krvne sudove. Kazao je da je prošlog petka "pod narkozom" dobio "pet elektro-šokova" u bolnici Bronovo u cilju normalizacije srčanog ritma, ali da to "nije pomoglo".

Na pitanje sudije Flavije Latanci da li je na to dao pisani pristanak, Šešelj je odgovorio: "Ne, u petak su me odveli, rekli su da je urgentno, a ja se nisam protivio...Bilo je pod narkozom, ništa nisam osjetio, ali je bilo neuspješno".

Šešelj je rekao i da je ljekar u sudskom pritvoru "insistirao" da se on ne pojavi u sudnici zato što "smatra da je sudnica izvor stresa". "Ja sam to odbio i rekao da se najbolje osjećam u sudnici".

Prethodne poremećaje u radu jetre, Šešelj je nazvao "postepenim trovanjem" preko hrane, koje je pripisao "akterima i izvorima" koje nije identifikova zato što "nema dokaza". Tvrdio je i da mu se rad jetre normalizovao otkako je počeo da "jede isključivo konzerve i suvu hranu".

Tokom današnje rasprave, Šešelj se usprotivio zahtjevu tužilaštva da kao dokazi budu prihvaćeni izvodi iz bilješki generala Ratka Mladića, rekavši da postoje "ozbiljne sumnje" da su ti dnevnici autentični. Pri tom se pozivao na pisanje hrvatske štampe.

Obrazloženja tužilaca o relevantnosti tih bilješki, Šešelj je odbacio, tvrdeći da su rezultat "falsifikata", "dilentantizma" i "idiotluka" tužilaca.

Šešelj je prigovorio i da mu tužioci nisu dostavili oslobađajuće dijelove Mladićevih dnevnika iz kojih se vidi da su se pojedini hrvatski zvaničnici 1993. zalagali za iseljavanje Hrvata iz Vojvodine u okviru razmjene stanovništva.

Osvrćući se na istragu koju je pretresno vijeće naložilo o Šešeljevim tvrdnjama da su neke svjedoke zastrašivali tužioci i njihovi istražitelji, sudija Antoneti je kazao da još nije imenovan "prijatelj suda" (amicus curiae) koji će je sprovesti.

Antoneti je najavio da će zatražiti sopstveno izuzeće iz vijeća, ako poslije istrage bude podignuta optužnica za nepoštovanje suda.

Tokom rasprave, predsjedavajući sudija je primjetio i da "kao da se zli duh nadvio nad procesom" protiv Šešelja, uz opasku da bi "u jednom trenutku mogao donijeti odluku da u tome više ne učestvuje".

Sudija Antoneti na kraju je napomenuo da je "teško reći" kada će biti sledeće zasjedanje, ali je izrazio nadu da bi se tada moglo raspravljati i o Šešeljevom zahtjevu za oslobađanje po okončanju dokaznog postupka odbrane.

Šešelj se nije izjašnjavao da li će takav zahtjev podnijeti.

Po riječima sudije Antonetija, pretresno vijeće će uskoro odlučiti o zahtjevima tužilaca da u spisu budu uvršteni dnevnici generala Mladića, kao i pisani dokazi bez iskaza svjedoka.

Šešelj je optužen za zločine nad nesrbima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH 1991-93. U pritvoru Tribunala, Šešelj je od 24. februara 2003. kada se dobrovoljno predao. Suđenje je, poslije jednog neuspjelog pokušaja i Šešeljevog štrajka glađu, počelo u novembru 2007.

(Beta)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE