• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U slučaju da odbije brak - ženi odsijeku glavu!

Amina Ahmed govorila je o užasu sa kojim je bila suočena ona i ostale žene u ratu u Somaliji: silovanju, prisilnom braku, pa i obezglavljivanju..

 U slučaju da odbije brak - ženi odsijeku glavu! Izvor: MONDO

Ona navodi da je sa tetkom živjela u oblasti Afguji, u donjem regionu Šabel, kada je jedan od vojnih lidera islamista upao u kuću, jer je želio da je primora na brak.

Njena tetka pokušala je da je zaštiti, ali joj je "gospodar rata" ispalio hitac u glavu. Zlosrećna djevojka pobjegla je kod komšija, ali ju je islamista i tamo pratio, gdje je pobio sve ukućane.

Amina Ahmed je, ipak nekako uspjela da pređe opasan put preko Adenskog zaliva do Jemena, gdje je objelodanila malo poznate istine o dešavanjima u Somaliji.

Neimenovani član humanitarne agencije, koji radi sa novopristiglim somalijskim izbjeglicama u Jemenu, rekao je da su ove godine više puta čuli da se govori o prisilnim brakovima i silovanjima.

Humanitarni radnik je, poput ostalih koji svjedoče o djelima pripadnika islamističke radikalne grupe "Al Šahab" i drugih milicija, izrazio želju da ostane anoniman, jer strahuje od represalija prema njegovoj porodici u Somaliji.

Direktor humanitarne agencije  takođe je želio da ime njihove organizacije ne bude objavljeno zbog strahovanja od napada na njihove radnike - prenosi Bi-Bi-Si.

"Žene u Somaliji ne mogu da se kreću ili da sjede izvan kuće. Ne mogu čak ni da šetaju sa svojim bratom. Neudata djevojka biva primorana na brak,  a ukoliko odbije, militanti će je proglasiti nemuslimankom. Prema našim izvještajima, u slučaju da djevojka odbije stupanje u brak, odsijecaju joj glavu i šalju je njenom ocu," rekao je humanitarni radnik.

 Prema njegovim riječima, mnogi roditelji svoju žensku djecu šalju kod rodbine i prijatelja kako bi izbjegli da budu prisiljena na brak ili silovana.
 Za one koji to mogu sebi da priušte bjekstvo je jedini spas. Prema pretpostavkama Kancelarije visokog predstavnika UN za izbjeglice (UNHCR), samo od početka ove godine iz Somalije je pobjeglo 200 000 ljudi.

Somalijka Havo Jusef svjedočila je o svom bjekstvu iz Somalije u Jemen 2007. godine i o užasu sa kojim se suočavala tokom teškog puta iz Mogadiša u starom autobusu, o prolasku kroz kontrolne punktove militanata da bi napokon stigla do luke Bosaso, poznatog gusarskog uporišta. 

Ona je iz Bosasa krenula sa kćerkama - petogodišnjom Ajšom i trogodišnjom Fadmom preko Adenskog zaliva ka Jemenu.

Militanti su njenog supruga ubili pred njenim očima velikim nožem, jer je želio da suprugu zaštiti od silovanja.   

 Međutim, to nije bio kraj njenim mukama, jer je stari brod, kojim je putovala sa kćerkama, poslije nekoliko časova ostao bez goriva.

"Brod se ljuljao i mogli smo da vidimo ajkule u neposrednoj blizini. Ljudi su počeli da se svađaju, jer su bili prestrašeni. Krijumčari su počeli da ih tuku i bacaju sa palube u more. Ajša i Fadma su se probudile, jer su bile žedne, gladne i osjetile su strah od odraslih oko njih. Nisam mogla da ih utišam i ubijedim da prestanu da plaču, zbog čega su ih oteli iz mog naručja i bacili ih u more", navodi Jusefova u svom svjedočenju koje je zapisala druga izbjeglica pod naslovom: "Za onoga koga će ovo zanimati."

Prije nego što je stiglo gorivo i hrana brod je 13 dana i noći plutao na pučini, ali se veliki broj izbjeglica udavio nedaleko od obala Jemena, jer su ih krijumčari primorali da skoče u more.
Analitičari navode da je Somalija bila i ostala promašena država. Od 1991. godine, kada su zaraćeni klanovi sa vlasti svrgnuli vladu, Somalija je u građanskom ratu, koji je od tada odnio oko milion ljudskih života.

 Iz anarhije je proizašla ozloglašena, vjerski motivisana milicija "Al Šahab," koja pod kontrolom drži velike dijelove južne i centralne Somalije, ali i neke četvrti prijestonice Mogadiša.
Početkom godine Svjetski program za hranu suspendovao je svoj program za jug Somalije nakon što je "Al Šahab" počeo da prijeti njihovom osoblju. (Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE