Bilo je važno i LAKO: Zvezda razbila Cedevitu!

Crveno-beli ubedljivo pobedili u derbiju ABA lige i stekli značajnu prednost u odnosu na Zagrepčane. Sve bitno dogodilo se u 20 minuta, kada je Feldin postigao isto toliko poena.

Crvena-zvezda-Cedevita-januar-2018 Izvor: MN PRESS

Očekivao se tvrd meč šampiona i vicešampiona ABA lige. Dočekali su ga sa velikim ulogom, identičnim skorom i početnom prednošću gostiju od pet poena, stečenu u oktobru u Zagrebu.

Međutim, puna hala "Aleksandar Nikolić" videla je tri četvrtine potpune kontrole i dominacije jednog, domaćeg tima, a potom uspešan trud gostiju da od debakla stvore koliko-toliko podnošljiviji poraz.

ZVEZDA - CEDEVITA 82:66 (26:13, 28:16, 18:11, 10:26)

Već na poluvremenu, pri rezultatu 54:29, bilo je jasno da je srpski tim pred mirnom pobedom, kojom je ostao jedini na drugoj poziciji, pobedu udaljen i od prvoplasirane Budućnosti i od trećeplasiranog rivala, koga je večeras savladala.

Do te, komforne situacije, crveno-bele je povela čvrsta početna petorka, sa Lazićem i Dangubićem na "spoljnim" pozicijama, kojoj je Džejms Feldin od ulaska u osmom minutu dao dovoljno baruta da zapali dvoranu.

Bek Zvezde pogodio je prva tri šuta za tri poena i odmah pokazao da je ostavio za sobom neefikasne partije protiv Budućnosti i Efesa. Potom je do poluvremena ubacio još dve trojke, a meč je završio kao najbolji strelac, sa 27 ubačenih poena!

Osim njega, "dvocifreni" među domaćima bili su i Tejlor Ročesti (15 poena, 10 asistencija), kao i centri Matijas Lesor i Milko Bjelica, koji su ubacili po 11 dok je razlika krajem treće četvrtine dotakla i maksimalni plus od 34 poena (72:38)!

U napadu "odsečeni" čvrstom odbranom, a na svojoj polovini nemoćni da zaustave branioce titule, igrači Cedevite proveli su u nokdaun veći deo druge i treće četvrtine, a trgli su se u poslednjoj, kada je već bilo kasno da "zakuvaju".

I činjenica da je tim Jure Zdovca dobio poslednji kvartal rezultatom 26:10, a da je opet izgubio 16 razlike dovoljno govori o izgledu večerašnjeg meča i igri u poslednjoj deonici, koja je na momente izgledala revijalno.

Šest kola pre kraja ligaškog dela, Zvezda je ovim trijumfom praktično izbacila Cedevitu iz borbe za prvo mesto i ostala je ozbiljniji konkurent Budućnosti u borbi za vrh. Do sledeće "jadranske" obaveze i utakmice protiv MZT-a u Skoplju (ponedeljak, 22. januar), crveno-beli će se ponovo usredsrediti na Evroligu, u kojoj će u utorak dočekati Himki, a u četvrtak gostovati Makabiju.

ZVEZDA: Radičević, Dangubić 2 (4 sk), Davidovac 4, Lazić 2 (4 sk), Antić 1 (6 sk), Feldin 27 (6/9 za tri), Janković 4, Ročesti 15 (10 as), Lesor 11 (9 sk), Enis 5, Jovanović, Bjelica 11.

CEDEVITA: Ukić 5, Perković, Džonson, Katić 2 (5 sk), Nikols 13, Slavica 4, Žganec 11, Musa 8, Čeri 12, Markota 3 (6 sk), Stipanović 8, Marfi.

Zadar - FMP 21.00

TABELA: Budućnost 14-2, Zvezda 13-3, Cedevita 12-4, Mornar 9-7, FMP 7-8, Partizan 8-8, Zadar 7-8, Igokea 6-10, Cibona 6-10, Mega 5-11, Olimpija 5-11, MZT 3-13.

- kraj utakmice, Zvezda - Cedevita 82:66 -

40' 82:65 Lesor snažno zakucava, da stavi tačku na utakmicu i važnu pobedu Zvezde.

40' 80:65 Ročesti upisuje desetu asistenciju, proigravši Dejana Davidovca, za njegov prvi koš iz igre.

39' 78:65 Musa koristi šut za tri poena dok se utakmica završava u revijalnom ambijentu.

37' 78:62 Ročesti utrčava pod koš Cedevite i iznuđuje dva slobodna bacanja, da odbije nalet gostiju.

37' 76:62 Antić faulira Musu i šalje ga na liniju penala, s obzirom na to da je Zvezda ispunila bonus.

35' 74:58 Nikols postiže još jednu trojkom, kojom je Cedevita prepolovila minus sa kraja trećeg kvartala. Čeri je napravio petu ličnu grešku u reketu Zagrepčana.

34' 74:55 Čeri i Markota kombinuju za poene plejmejkera Cedevite uz faul. Serija gostiju 15:2. Prvi put su od poluvremena prišli na manje od 20 poena razlike.

33' 74:52 Lesor kasni da blokira Nikolsa, a Alimpijević traži tajm, aut posle serije gostiju 12:2. "Ljudi, odbrana!", opominje trener Zvezde.

32' 74:50 Čeri postiže "vezanih" pet poena na Zvezdinoj strani, a Bjelica poentira prodorom na drugoj.

31' 72:43 Markota postiže trojku na početku poslednjeg kvartala.

- kraj treće četvrtine, 72:40 -

30' 72:38 Feldin pada posle prodora, ustaje i koristi prvo bacanje, da postigne svoj 27. poen. Jovanović hvata loptu posle njegovog promašaja i dodaje je do Enisa, koji postavlja "plus 34".

30' 69:36 Feldin iznuđuje prekršaj pri šutu za tri poena i realizuje sve penale. U međuvremenu, Jovanović prvi put večeras istrčava na parket.

28' 66:34 Bjelica sa niskog posta podiže razliku na "plus 32", a Alimpijević šalje Ročestija na odmor.

27' 64:34 Bjelica kupi izbijenu loptu i ukucava je u koš. Feldin potom pogađa uz faul svoj 22. poen. Na drugoj strani, Čeri je promašio čitav obruč. Zdovc zove tajm-aut da koliko-toliko pribere ekipu, koja je od druge četvrtine u nokdaunu.

26' 59:34 Ukić postiže svoju prvu trojku večeras, a Andrija Stipanović potom dobija tehničku. Sudija Hordov mu objašnjava da je razlog treći prigovor u kratkom razmaku.

25' 58:31 Prve poene za goste u nastavku postiže Stipanović. Centar Cedevite jedan je od igrača koji se najteže mire sa ovakvom slikom, dok je Zvezda neutralisala pretnje sa bekovskih pozicija.

24' Zvezda održava čvrstu defanzivu, dok se napad Cedevite i dalje muči da organizuje bilo šta. Domaćin je u seriji 13:0.

23' 58:29 Bjelica ubacuje svoj peti poen. Zvezda je postigla duplo više poena od Zagrepčana za 23 minuta košarke.

22' 56:29 I na početku nastavka raste prednost Zvezde. Ročesti je pogodio lepim flouterom i tako ubacio svoj deseti poen.

Strelci:

ZVEZDA: Dangubić 2, Davidovac 2, Lazić 2, Antić 1, Feldin 20 (6/7 za tri), Janković 4, Ročesti 8, Lesor 9, Enis 3, Bjelica 3. Timski 8/13 za tri, 10/20 za dva poena, 18 skokova (13 def, 5 of), 11 asistencija, 6 ukradenih, 4 izgubljene lopte.

CEDEVITA: Ukić 2, Nikols 8 (2/3 za tri), Žganec 8, Musa 3, Čeri 2, Stipanović 6. Timski 2/6 za tri, 7/19 za dva, 12 skokova (9 def, 3 of), 7 asistencjia, 3 ukradene, 9 izgubljenih lopti.

20' 54:29 Antić utrčava u reket i iznuđuje prekršaj i slobodna bacanja. Navijači aplauzom nagrađaju "plus 25" crveno-belih na pauzi.

20' 53:29 Nikols faulira Davidovca na polovini Zvezde, a plejmejker crveno-belih postavlja maksimalnih "plus 24".

19' 51:29 I ponovo - Feldin! Njegova šesta trojka i 20. poen! Bek Zvezde pogodio je šest od sedam pokušaja za tri.

19' 48:29 Feldin u turbo ritmu. Ubacio je svoju petu trojku i 17. poen!

17' 45:29 Stipanović uzastopno pogađa na strani Zvezde i sam kreira seriju 5:0.

16' 45:24 Ročesti diže razliku na veliki 21 poen. Iskoristio je blok saigrača da uđe u reket i pod faulom da iskoristi polaganje.

16' 42:24 Još jedna trojka Feldina! Njegova četvrta na utakmici (iz pet pokušaja), za još jedan tajm-auta Zdovca.

15' 39:24 Cedevita nalazi ritam u napadu, a Zvezda odgovara trojkom Dilana Enisa, pa pogotkom Bjelice uz faul! Ekspresnih 6:0 crveno-belih, za maksimalnih "plus 15".

14' 33:22 Feldin reaguje na nalet gostiju pogotkom za dva, iz ugla. Njegov već 11. poen.

13' 31:22 Žganec pogotkom iz ćoška smanjuje na "minus 9" i produžava seriju gostiju na 7:0. Alimpijević traži tajm-aut.

13' 31:20 I Nikols je odlično ušao u meč. Pogodio je svoju drugu trojku (2/2).

12' 31:17 Janković dobija još jednu loptu u reketu i probacuje je kroz mrežicu, a Cedevita odgovara brzim napadom i poenima Muse.

11' 29:15 I još jednom - Feldin! Pogodio je i treću trojku iz isto toliko pokušaja, pa dobrom odbranom sa Antićem zaustavio lake poene Žganeca.

- kraj prve četvrtine -

10' 26:13 Antić posle lepog prodora nalazi Jankovića, koji zakucava, a Musa na drugoj strani realizuje ulaz, da postavi 13 razlike.

10' 24:11 Pero Antić prvi put ulazi u igru dok Džanan Musa koristi jedno od dva slobodna bacanja.

9' 24:10 I ponovo - trojka Feldina! Ušao je u utakmicu sa 2/2 za tri poena.

8' 21:10 "Upisuje" se i Feldin, trojkom za novih "plus 9", posle čega Lesor ofanzivnim skokom "popravlja" promašaj Ročestija i vraća loptu u koš. Prva dvocifrena prednost Zvezd.

8' 16:10 Dimitris Nikols "ulazi" u utakmicu. Iskoristio je dva penala, a pogodio trojku-

7' 14:5 Čvrst početak Zvezde. Bjelica još jednom nalazi Lesora u reketu, a Francuz ponovo iznuđuje slobodna bacanja, koja koristi.

6' 12:5 Aplauzi Pionira! Ročesti pogađa trojku, pa nalazi Lesora u kontri. Francuz zakucava i diže publiku, dok ekipe odlaze na prvi tajm-aut.

5' 7:3 Dangubić takođe staje na crtu i prvi među crveno-belima koristi oba penala.

5' 5:3 Bjelica prolazi pored Markote, a Stipanović ga zaustavlja faulom. Ipak, krilni centar Zvezde promašuje oba slobodna bacanja.

3' 5:3 Poeni Lazića i Ročestija posle utrčavanja i prodora. Lesor je aktivan na obe strane terena i glasno slavi svoju dobru odbranu protiv Stipanovića.

2' 3:1 Stipanović "upisuje" Cedevitu iskorišćenim bacanjem.

2' 3:0 Za početak - pogoci Lesora sa linije penala i preko Stipanovića.

Startne petorke:

ZVEZDA: Ročesti, Lazić, Dangubić, Bjelica, Lesor
CEDEVITA: Čeri, Ukić, Musa, Markota, Stipanović

Sudije: Milivoje Jovčić (Srbija), Tomislav Hordov (Hrvatska), Miloš Koljenšić (Crna Gora).

- Kao što je Alimpijević i najavio, Pero Antić ipak se nije teško povredio pred Efes i večeras je u ekipi.

- Hala "Pionir" je puna. Navijači su se odazvali pozivu Zvezde da dođu i da iskoriste besplatan ulaz.

Crvena zvezda mts (12-3) - Cedevita (12-3)!

Derbi ekipa koje trenutno dele drugo mesto tabele mogao bi da pruži nekoliko odgovora kada je u pitanju finiš ligaškog dela sezone.

I jedni i drugi trenutno (sa odigranom utakmicom manje) zaostaju po dve pobede za liderom, Budućnošću. Onaj ko pobedi, zadržaće korak za Podgoričanima, a utakmica u "Pioniru" nosiće i značaj u pogledu međusobnog skora, koji bi mogao da ima i te kako važnu ulogu u konačnom rasporedu ekipa pred plej-of.

Podsetimo, u prvoj utakmici ovih rivala, Cedevita je u Zagrebu pobedila 79:74.

I jedni i drugi ulaze u nedeljni derbi nakon poraza od Budućnosti.

Crveno-beli su u ponedeljak u Podgorici izgubili od ekipe Aleksandra Džikića drugi put ove sezone, a u petak ih je pobedio Efes. Sa druge strane, Zagrepčani su u međuvremenu poraženi protiv Podgoričana u utakmici Evrokupa.

Malo manje od sat pre utakmice, iščekuju se informacije iz hale o nastupu Pere Antića, koji je propustio meč u Istanbulu zbog bola u stopalu, a Alimpijević je posle meča objasnio da nije u pitanju teška povreda.

Pratite večerašnji meč u tekstualnom prenosu.