Sektor za deminiranje Civilne zaštite Republike Srpske stupili su u štrajk, direktora optužuju da je donio Pravilnik o platama bez učešća sindikata.
Demineri i ostali radnici zaposleni u timovima za deminiranje Civilne zaštite Republike Srpske od jutros u 8.00 časova su u štrajku u svim regionalnim sjedištima - Banjaluka, Trebinje, Istočno Sarajevo i Doboj.
Razlog za štrajk je, kako su naveli, udar na primanja od menadžmenta Civilne zaštite Republike Srpske i Trninića, koji je izradio novi Pravilnik o platama bez učešća Sindikata i potpisao Posebni kolektivni ugovor u organima uprave Republike Srpske.
"NJime se krše drastično odredbe zakona i posebno drastično odredbe Posebnog kolektivnog ugovora u organima uprave Republike Srpske, čime se primanja umanjuju nominalno za skoro 1.000 KM, a pun operativni mjesec rada na terenu", tvrde u Sindikatu.
Vršilac dužnosti direktora Republičke uprave civilne zaštite (RUCZ) Boris Trninić izjavio je Srni da su demineri civilne zaštite neosnovano u štrajku i da nisu ispoštovane osnovne zakonske procedure, te za petak, 6. novembar, najavio sastanak u Banjaluci sa predsjednikom Sindikata uprave Republike Srpske Božom Marićem i Komisijom za tumačenje Posebnog kolektivnog ugovora kako bi pronašli rješenje.
Trninić je naveo da je juče dobio obavještenje od predsjednika sindikata da će Sektor za deminiranje stupiti u štrajk.
"Poslao sam dopis predsjedniku sindikata. Oni se žale na Pravilnik o platama koji je stupio na snagu 1. novembra, a koji je prilagođen Posebnom kolektivnom ugovoru koji je Sindikat ispregovarao dok ja nisam bio direktor", rekao je Trninić.
On je pojasnio da je sporno u Posebnom kolektivnom ugovoru i novom pravilniku činjenica da se navodi da 30 odsto najniže cijene rada za boravak na terenu imaju demineri.
Trninić je naveo da u unutrašoj organizaciji i sitematizaciji radnih mjesta RUCZ imaju 28 deminera, te 87 članova deminerskog sektora.
"Naime, Posebni kolektivni ugovor u čijem kreiranju nisam ni učestvovao, ne uklapa se sa željama Sindikata. U Posebnom kolektivnom ugovoru definisano je da dodatnu nadoknadu dobijaju demineri. Deminera ima 28. Međutim, tu nadoknadu žele svi koji su u deminerskom sektoru", pojasnio je Trninić.
On je rekao da kao direktor ima obavezu i želi da Pravilnik o platama usaglasi prema zakonu, odnosno da ga uskladi sa posljednim kolektivnim ugovorom, te se nada da će u petak na sastanku u 12.00 časova u Banjaluci naći rješenje, ali je insistirao da iz pregovora bude isključen predsjednik Sindikalne organizacije RUCZ i deminera Stevo Perišić jer je, kaže, najblaže rečeno, incidentna osoba.
Trninić je naglasio da niko neće biti oštećen, ali da ovo što rade pojedinici iz Sindikata ne doprinosi ničemu dobrom i narušava odnose u RUCZ.
On je napomenuo da je deminerska sezona završena 30. novembra i da postoje dežurne ekipe, te da u slučaju nekih situacija neće biti ugrožen rad u tom dijelu.
(SRNA/MONDO)