• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

TI: Veća netransparentnost u javnim nabavkama

Monitoring Transparensi internešnela BiH o provođenju Zakona o javnim nabavkama ukazao je na povećanje netransparentnosti u javnim nabavkama

 TI: Veća netransparentnost u javnim nabavkama Izvor: MONDO

Monitoring Transparensi internešnela BiH o provođenju Zakona o javnim nabavkama ukazao je na povećanje netransparentnosti u javnim nabavkama i brojne zloupotrebe koje smanjuju konkurenciju i favorizuju pojedine ponuđače, a u isto vrijeme nema ni efikasnog nadzora niti posljedica za zloupotrebe.

"Otvoreni postupci u javnim nabavkama, sa sveukupnog učešća od 91 odsto u 2008. godini, pali su na 37 odsto u 2011. godini. Ovo je prije svega posljedica izmjena Zakona o javnim nabavkama iz 2009. koje su podizanjem limita za direktne sporazume dovele do smanjenja broja nabavki provedenih otvorenim postupcima", saopšteno je iz ove organizacije.

U saopštenju se navodi da su zloupotrebe pri primjeni samog Zakona izazvane proizvoljnim tumačenjima propisa, lošom koordinacijom institucija svih nivoa, te neodgovornošću pojedinaca u svim bitnim segmentima za sprečavanje korupcije u ovoj oblasti.

Iz ove organizacije tvrde da Agencija za javne nabavke i Kancelarija za razmatranje žalbi još nisu uspostavile adekvatan nadzor nad procesom javnih nabavki, te nema posljedica za netransparentne i protivzakonite javne nabavke.

"Gotovo 80 odsto donesenih rješenja o opravdanosti žalbi ponuđača završi okončavanjem postupka ne u njihovu korist, već najčešće ugovorni organi neregularno ponište javne nabavke, a do sada nijedan ponuđač nije obeštećen", navodi se u saopštenju.

Transparensi internešnel navodi da ne postoji ni adekvatan odgovor pravosuđa - kašnjenje sa donošenjem sudskih presuda čini ih bespredmetnim, jer je nakon dvije ili tri godine nemoguće ispraviti neregularan proces nabavki, a brojni izvještaji službi za reviziju koji ukazuju na nepravilnosti u provođenju javnih nabavki nisu rezultirali adekvatnim istragama.

"Umjesto usvajanja novog zakona o javnim nabavkama, koji bi ojačao nadzor i omogućio efikasniju kontrolu, vladajuće stranke su Savjetu ministara uputile prijedlog zakona kojim se višestruko povećavaju naknade za pokretanje žalbenog postupka, u iznosu od 500 KM do 25.000 KM, u zavisnosti od vrijednosti nabavke", dodaje se u saopštenju.

(Srna/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE