• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

BiH (ne)će isporučivati Amerikance MKS-u

Bilo da se odluči da sprovede ili poništi sporazum sa SAD, BiH će naljutiti jednog od dva važna partnera - SAD ili EU.

 BiH (ne)će isporučivati Amerikance MKS-u Izvor: MONDO

BiH je sa SAD potpisala sporazum kojim se obavezala da američke državljane neće isporučivati Međunarodnom krivičnom sudu (MKS), a istovremeno je potpisala sporazum s EU kojim se obavezala da će sve državljane, uključujući i američke, isporučivati tom sudu, pišu Nezavisne.

BiH se našla u nezavidnoj situaciji, jer bilo da se odluči da sprovede ili poništi sporazum sa SAD, naljutiće jednog od ova dva važna partnera i prijatelja BiH. U namjeri da saznamo kako se moglo desiti da BiH potpiše dva sporazuma koji se međusobno isključuju, kontaktirali smo Ministarstvo pravde BiH, Predsjedništvo BiH i Ministarstvo spoljnih poslova BiH.

U Predsjedništvu su rekli da je sporazum sa SAD u maju 2003. godine potpisao Slobodan Kovač, tadašnji ministar pravde BiH, a da je ispred SAD sporazum potpisao tadašnji ambasador SAD u BiH Kliford Bond.

Dodali su da bi za dalje informacije trebalo da se obratimo pomenutom ministarstvu.
Marina Bakić, portparol Ministarstva pravde BiH, nam je rekla da su sporazum potpisali na osnovu pozitivnog mišljenja i elaborata MIP BiH.

"U opširnoj elaboraciji MIP-a o razlozima za potpisivanje sporazuma između ostalog je navedeno da je i Evropska komisija upoznata s potpisivanjem sporazuma, da su se određene zemlje usprotivile, dok su naklonost uzvratile Velika Britanija, Italija i Španija", istakla je Bakićeva.

Međutim, iz dopisa iz Delegacije EU nam je rečeno da je Evropska komisija u izvještaju o napretku za 2013. kritikovala potpisivanje sporazuma sa SAD i zatražila od BiH da ga poništi ako želi napredovati ka EU.

Endi Mekgafi, portparol Delegacije EU, nam je rekao da je BiH ratifikovala Rimski statut 2002. godine, kojim se obavezala na bezuslovnu saradnju sa Međunarodnim krivičnim sudom. Osim toga, kako je istakao, BiH je 2009. godine usvojila Zakon o sprovođenju Rimskog statuta Međunarodnog krivičnog suda i saradnji.

Zemlje koje su poništile sporazume bile su izložene sankcijama SAD

"Dakle, kao posljedica tih odluka BiH ima zakonsku obavezu da sprovede Rimski statut. U svom izvještaju o napretku, Evropska komisija upućuje samo na zajedničko stajalište EU u vezi s ovim pitanjem. BiH to treba da uzme u obzir s obzirom na perspektivu članstva u EU", rekao je Mekgafi.

Osim toga, nijedna članica EU osim Rumunije nije potpisala sporazum sa SAD, uključujući ni zemlje koje su, navodno, "preporučile" BiH da sporazum potpiše. Iako je Rumunija sporazum potpisala, pod očiglednim pritiskom EU on nikad nije sproveden, zbog čega su SAD Rumuniji uvele određene sankcije.

U MIP-u kažu da je Predsjedništvo BiH nadležno za zaključivanje međunarodnih ugovora.
Ukoliko BiH odluči da zbog puta ka EU poništi sporazum sa SAD, pokvariće dobre odnose s Amerikom. Iz Ambasade SAD su jasno poručili da od BiH očekuju da nastavi sprovođenje sporazuma.

"Naš postojeći bilateralni sporazum sa BiH o neizručivanju američkih državljana Međunarodnom krivičnom sudu ostaje na snazi. Naša podrška naporima BiH da dobije kandidatski status s EU se nastavlja", naveli su iz Ambasade.

Od zemalja u našem regionu, sporazum sa SAD potpisale su Crna Gora i Makedonija, a Crna Gora, koja ove godine pravi velike iskorake u evropskim integracijama, je stavila do znanja da je spremna poništiti sporazum sa SAD. Hrvatska i Slovenija su zbog svojih pregovora s EU odlučile da ne potpišu sporazum sa SAD.

Inače, SAD su prvo podržale rad Međunarodnog krivičnog suda, jer je za vrijeme administracije Bila Klintona sporazum potpisan, ali nikad nije proslijeđen Senatu na ratifikaciju. Administracija Džordža Buša je odlučila da sporazum poništi i pokrene bilateralne sporazume sa drugim državama o neizručivanju tom sudu.

Na sajtu američke nevladine organizacije "Koalicija za Međunarodni krivični sud" istaknuto je da se administracija Baraka Obame polako okreće ka saradnji s tim sudom. U slučaju da Obama ponovo prihvati sporazum, BiH bi mogla biti spasena međunarodnih i diplomatskih neugodnosti sa dva najvažnija spoljnopolitička partnera.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE