• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kraj prvog ročišta po tužbi majki Srebrenice

U Hagu nakon četiri sata rasprave, završeno prvo ročište po tužbi majki i udovica žrtava rata u Srebrenici 1995. godine protiv Holandije.

Predsjednica Udruženja "Majke enklave Srebrenica i Žepe" Munira Subašić izjavila je da bi presuda po ovoj tužbi trebala biti za tri mjeseca, odnosno 15. jula.

Ona je, međutim, izrazila bojazan da bi odluka suda mogla biti politički uslovljena budući da, kako je rekla, ukoliko odluka bude protiv Holandije druge zemlje neće dati svoje vojnike da budu u misijama u nekim državama.

Ona, ipak, misli da će, kako je rekla agenciji Fena, ukoliko bude pravde, presuda biti donijeta u korist majki Srebrenice.

Inače, majke Srebrenice su danas pred Haškim tribunalom organizovale protest, a pridružili su im se i članovi nekih udruženja i nevladinih organizacija iz Švajcarske, Njemačke i Holandije.

Advokat udruženja Majke Srebrenice rekao je danas pred sudom u Hagu da holandski vojnici 1995. godine nisu spriječili ubistvo hiljade civila u Srebrenici.

Majke Srebrenice su tužbu na 300 stranica podnijele u junu 2007. godine i traže da Holandija odgovara zato što holandski vojnici u okviru mirovnih snaga UN nisu spriječili genocid u Srebrenici, tadašnjoj zaštićenoj enklavi UN.

"Oni nisu sprečili ubistvo hiljade civila", izjavio je advokat Marko Geritsen pred Okružnim sudom u Hagu, a ročištu prisustvuju i predstavnice udruženja Majke Srebrenice.

Srebrenica je tokom rata u BiH (1992-1995) bila proglašena zaštićenom zonom, a čuvala ju je jedinica holandske vojske u sastavu međunarodnih mirovnih snaga UN raspoređenih u BiH.

Lako naoružani, holandski vojnici koji nisu imali podršku iz vazduha, a bili su pod vatrom, prinuđeni su da napuste enklavu prepuštajući je snagama bosanskih Srba koji su odveli i ubili oko 8.000 muslimanskih muškaraca i dječaka.

Geritsen je kritikovao holandsku državu da koristi izgovor da su holandski vojnici mogli da upotrebe oružje samo za odbranu. "Legitimna odbrana je šira definicija od onoga što država želi da prizna ... zaštita civila je princip koji treba da bude prvi", dodao je advokat.

"Majke Srebrenice prije svega žele priznavanje odgovornosti Holandije, a potom i odštetu iako je to njima od manje važnosti", rekao je agenciji Frans pres advokat Semir Guzin.

Majke Srebrenice su pokušale da tuže UN u okviru čijih snaga su bili holandski vojnici.

Holandsko pravosuđe odbilo je da goni UN zbog toga što uživaju imunitet, a ta odluka je potvrđena u apelaciji, pred Kasacionim sudom i konačno pred Evropskim sudom za ljudska prava u junu 2013. godine.

Procedura protiv holandske države je bila obustavljena dok nije donijeta konačna odluka o tužbi protiv UN.

(MONDO/agencije, Foto: screenshot ICTY)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE