NJemačka ekstremno desna partija Alternativa za Nemačku (AfD) želi da dJelimično revidira evropske integracije i da EU bude samo ekonomska interesna grupa labavo povezanih suverenih država.
Njemačka bi pretrpjela ozbiljnu ekonomsku štetu u slučaju da napusti Evropsku uniju, ocijenili su u studiji u koju je uvid imala agencija dpa stručnjaci nemačkog ekonomskog instituta IW.
Izlazak iz EU, ocijenili su ekonomisti u analizi, "svjesno bi bio okidač za opasnu ekonomsku krizu i trajni udarac za blagostanje naroda u Njemačkoj".
Njemačka ekstremno desna partija Alternativa za Nemačku (AfD) želi da djelimično revidira evropske integracije i da EU bude samo ekonomska interesna grupa labavo povezanih suverenih država.
Stručnjaci sa instituta IW, sa sjedištem u Kelnu, ocijenili su da u periodu od pet godina poslije izlaska Njemačke iz Unije može da se očekuje pad BDP-a od 5,6 odsto, odnosno oko 690 milijardi evra.
U petoj godini tog perioda, bilo bi izgubljeno oko 2,5 miliona radnih mjesta. To je grubo uporedivo sa gubicima Njemačke zbog pandemije i poskupljenja energenata nakon ruske agresije na Ukrajinu.
Brojevi IW se baziraju na modelu sačinjenom po prošlim scenarijima.
Naučnici su analizirali i šta da je Njemačka napustila EU u isto vrijeme kad i Velika Britanija. Britanski birači su na referendumu 2016. odlučili da njihova zemlja izađe iz EU, a ta odluka o takozvanom Bregzitu je stupila na snagu 2020.
Za svoje istraživanje, eksperti IW su prvo analizirali ekonomske efekte Bregzita na Britaniju od referenduma pa do 2021. Zatim su te efekte preslikali na Njemačku, uzimajući u obzir razlike između dvije zemlje.
Ocijenili su da bi negativne posljedice eventualnog njemačkog izlaska iz EU @vjerovatno bile i veće, s obzirom na bliže veze Njemačke sa državama EU i na upotrebu evra kao zajedničke valute."
(МОNDO/DPA)