Nusret Imamović, lider vehabijskog pokreta iz Gornje Maoče, kod Brčkog, najveće vehabijske zajednice u BiH, jedan je od 10 pojedinaca koje je američki Stejt department imenovao kao posebno označene globalne teroriste!
U saopštenju Stejt departmenta navodi se da je Imamović "bh. teroristički lider koji djeluje u Siriji", zbog čega je stavljen na crnu listu sa još devet pojedinaca i dvije grupe, protiv kojih su uvedene sankcije.
Konkretno, sva njihova imovina, koja je pod jurisdikcijom SAD, biće blokirana, a američkim državljanima je zabranjeno da sarađuju s njima ili da im pomažu.
Na pitanje kako bi bh. institucije trebalo da postupe prema Imamoviću kada se vrati u BiH, Mehmed Bradarić, član Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost bh. parlamenta, odgovara da ga treba uhapsiti.
"Potrebna je stroga primjena Zakona o dopuni Krivičnog zakona BiH. Zakon predviđa da se takva lica, koja organiziraju, podstrekuju, finansiraju, nagovaraju i učestvuju u stranim ratištima, hapse i procesuiraju. Treba da mu 'odrežu' kaznu, koja iznosi čak i do 10 godina. Onda će to i na one koji imaju nakanu da odu, sigurno imati uticaja da to ne učine", ocjenjuje Bradarić.
Poput njega, i Jasmin Ahić, docent na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije u Sarajevu, podsjeća na izmjene Krivičnog zakona BiH, kojima je tretirano učešće u oružanim sukobima van BiH, te ističe da će Imamović, ako se vrati u BiH, ovdje sasvim sigurno biti tretiran od strane nadležnih organa.
"Eventualno se kao problem može postaviti način pribavljanja dokaza da je određena osoba bila u stranom oružanom sukobu, a onda, kako će se dokazi kvalificirati na sudu. To su mali problemi u mogućem procesuiranju", naglašava Ahić.
Imamović je do sada iznio niz zabrinjavajućih tvrdnji, uključujući i onu da napad na američku ambasadu u Sarajevu, o kojem su u udarnim terminima izvještavali svi svjetski mediji, "ne smatra bogzna kako krupnim događajem".
Hapšen je više puta, a posljednje u nizu je privođenje sprovedeno početkom 2012. godine u Gornjoj Maoči, kada su policajci tražili dokaze potrebne za istragu napada na Ambasadu SAD u BiH.
Lisice na ruke stavljane su mu i zbog organizovanog kriminala, ugrožavanja teritorijalne cjelovitosti BiH, napada na ustavni poredak BiH, izazvanja rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti i nedozvoljenog držanja oružja ili eksplozivnih materija.
U Ujedinjenim Arapskim Emiratima završio je Fakultet šerijatskog prava, a vratio se sa tvrdim i radikalnim stavovima i shvatanjima.
Kada je o šerijatu riječ, Imamović i Bilal Bosnić, vehabijski lider iz Bužima, početkom prošle godine su u Kristalnoj dvorani hotela "Tuzla" u tom gradu održali javnu trubinu "Savršenstvo šerijata - pogubnost demokratije", pišu "Nezavisne".
Grupe i pojedinci koji su označeni kao globalni teroristi
1. Džaiš al Muhadžirun val Ansar - čečenska teroristička organizacija, bazirana u Siriji, koja sarađuje sa Al Nusra frontom i Islamskom državom
2. Harakat Šam al Islam (HSI) - marokanska teroristička organizacija sastavljena od stranih boraca, koja napade izvodi sa Al Nusra frontom.
3. Amru al Absi - jedan od lidera ISIL-a koji je zadužen za otmice.
4. Salim Benalem - francuski ekstremista i član ISIL-a.
5. Mohammed Abdel Halim Hemaida Saleh - član Al Kaide, za kojeg se vjeruje da vrši napade na američke i izraelske mete.
6. Lavdrim Muhadžeri - kosovski Albanac, borac ISIL-a, čije su mjesto djelovanja Sirija i Irak.
7. Murad Margošvili - poznati čečenski lider u Siriji, koji je izgradio kamp za obuku na sirijsko-turskoj granici.
8. Nusret Imamović - bh. teroristički lider, koji djeluje u Siriji. Vjeruje se da se bori u redovima Al Nusra fronta.
9. Muhand al Najdi - Saudijac, finansijer Al Kaide, koji je aktivan u Siriji.
10. Abdesamad Fateh - poznat kao Abu Hamza, član je skandinavske ekstremističke mreže povezane s Al Kaidom.
11. Abd al Baset Azuz - operativac koji obučava pripadnike Al Kaide.
12. Malim Salman - lider stranih boraca Al Šababa. Obučavao je strane borce koji su se pridružili Al Šababu.
Poginuo na sirijskom ratištu
Ramo Pazara, Bošnjak iz Teslića, stradao je u borbi sa Kurdima na sirijskom ratištu, prenio je portal Vijesti ummeta, koji promoviše radikalni islam.
Pazara, koji je ranije živio u SAD i radio kao vozač kamiona, poginuo je u gradu Kobane, a riječ je o jednom od zamjenika Čečena Omara al Šišanija, koji je među najpoznatijim stranim borcima Islamske države (IS).
Inače, na video-servisu YouTube pojavio se snimak na kom se vide borbe pripadnika IS u Siriji, a ono što se najviše ističe je to da su džihadisti iz BiH, što se zaključuje po jeziku na kojem se dogovaraju. Na snimku borci iz BiH komentarišu akciju i zapitkuju jedini druge "da li ima preživjelih".
"Je li puno ranjen, ima deka", upitao je jedan borac, dok se drugi džihadista nadovezao riječima: "Šta je? Je li šehidio neko?"
Pohapšeni Bosnićevi sljedbenici
Slovenačka policija pronašla je i zaplijenila veću količinu oružja kod osoba koje su se na strani islamskih ekstremista borile u Siriji te uhapsila dvojicu slovenačkih državljana, koji su prešli na islam pod uticajem Bilala Bosnića, vehabije iz Bužima, koji je nedavno uhapšen u okviru akcije "Damask".
Obojica su nakon istrage pušteni, jer za Sloveniju ne predstavljaju opasnost, ali će biti krivično gonjeni zbog nezakonitog posjedovanja oružja.