• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bez nametnutih rješenja u Butmiru!?

Ambasador Švedske u BiH Bose Hedberg izjavio je da u butmirskom procesu EU i SAD traže minimum.

 Bez nametnutih rješenja u Butmiru!? Izvor: MONDO

Dodao je da neće nametati ništa, te da će 20. oktobra prezentovati određen broj prijedloga koji će pojačati efikasnost parlamenta i izvršne vlasti u BiH.

“Nećemo nametati ništa i do političkih lidera je da li žele da prihvate te uslove ili ne”, rekao je Hedberg za "Glas Srpske".

Prema njegovim riječima, politička mudrost i znanje skupljeni u butmirskom procesu imaju namjeru da predlože sveobuhvatni paket koji će sadržavati minimum da bi se omogućilo da BiH ispuni minimalne uslove za EU i NATO.

"Prijedlozi će da budu neka vrsta radnog napretka i želimo da Butmir bude uspješan, i bićemo oprezni da ne predlažemo stvari koje je nemoguće ostvariti. To nije ono što je nudio aprilski paket, to nije ni Dejton dva, ovo je prijedlog koji posmatra stvari iznad i izvan promjena Ustava", rekao je Hedberg.

Ocijenio je da je prisustvo Kancelarije visokog predstavnika oslobodilo mnoge političke lidere u BiH odgovornosti, jer nisu bili prinuđeni da razgovaraju jedni sa drugima i pronalaze kompromise niti su mnogo učinili sami da do tih kompromisa dođe.

“Prisustvo OHR-a je zaista omogućilo pojedinim političarima da sjede i da ne čine baš mnogo“, kazao je Hedberg.

Naglasio je da je normalno da BiH kao decentralizovana država sa dva entiteta može u EU.

“Nisam stručnjak za Ustav, ali postoje mnoge evropske zemlje koje imaju različite federalne jedinice sa visokim stepenom autonomije, ali su prihvatile određen nivo državnih kompetencija da bi zemlja mogla da se oglašava jednim glasom. EU ima dosta članica sa različitim uređenjima, nije problem postojanje entiteta kao takvih“, istakao je Hedberg.

Potvrdio je da je postojala preliminarna ideja da se 9. oktobra izađe sa prijedlogom u pismenoj formi.

“Vođeno je više paralelnih razgovora poslije kojih su SAD i EU došli do zajedničkog zaključka da bi bilo razumno još sačekati i razmisliti šta je to što se treba predložiti u pismenoj formi“, rekao je švedski ambasador.

Butmirski proces, u kojem učestvuju administracije SAD i EU i lideri sedam političkih partija u BiH, započeo je razgovorima 9. oktobra koji će se nastaviti u utorak, 20. oktobra.

Američki ambasador u BiH Čarls Ingliš izjavio je da će predstavnici SAD i EU na sastanku 20. oktobra sa liderima političkih stranaka u BiH razgovarati o pitanjima koja je pokrenula Evropska komisija o ljudskim pravima, te o onim oblastima koja treba da osiguraju da država ima kompentenciju da vodi BiH u pregovore s EU i u procesu odlučivanja.

Ingliš je rekao da nije vrijeme za ukidanje entitetskog glasanja, jer u ovom trenutku nije moguće postići dogovor o tome u BiH, ali nije potvrdio da se entitetsko glasanje neće naći na dnevnom redu predstojećeg sastanka, ističući da ne želi da komentariše šta se nalazi u paketu ustavnih promjena.

Dodao je da su SAD saglasne sa Evropskom i Venecijanskom komisijom da entitetsko glasanje blokira rad institucija, ali da ga trenutno nije moguće ukinuti.

Ingliš je za Alternativnu televiziju rekao da mu lider SNSD-a Milorad Dodik, sa kojim je razgovarao u Banjaluci, nije pomenuo da će ta stranka u slučaju ustavnih promjena tražiti da se u Ustav BiH ugradi i pravo entiteta na referendum.

On je rekao da bi na to Dodiku rekao da SAD priznaju BiH kao suverenu državu čiji se teritorijalni integritet ne može dovesti u pitanje.

Ingliš je zaključio da između EU i SAD, koje su zajedno pripremile paket ustavnih promjena u BiH za naredni sastanak u Butmiru, nema razlike u stavovima kada je riječ o BiH.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE