• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Majer: Referendum u BiH - realnost

Etničke grupa u BiH trebalo da organizuju referendume, a zatim da međusobno pregovaraju o strukturi zemlje, smatra Stiven Majer

 Majer: Referendum u BiH - realnost Izvor: MONDO

Profesor političkih nauka na Nacionalnom univerzitetu za odbranu i stručnjak za Balkan Stiven Majer rekao je da bi lideri etničkih grupa u BiH trebalo da organizuju referendume, a zatim da sami međusobno pregovaraju o strukturi zemlje bez uplitanja međunarodne zajednice.

"Prema mom mišljenju to je realnost", rekao je Majer u intervjuu za "Glas Amerike".

Ako dozvolite narodima u BiH da održe slobodne referendume o svojoj budućnosti, kaže Majer, onda biste najverovatnije imali dvije opcije - ili bi ta zemlja opstala onakva kakva jeste ili bi se dezintegrisala, kao što je bio slučaj sa Crnom Gorom u odnosu na zajedničku državu sa Srbijom, a kasnije, i sa Kosovom.

Podsjetivši da pregovori u Butmiru nisu rezultirali sporazumom o budućnosti BiH i njenoj unutrašnjoj strukturi, Majer je rekao da Zapad zagovara ideju da BiH ostane jedinstvena, uprkos drugačijim političkim aspiracijama Srba i Hrvata u BiH.

Prema njegovom mišljenju, pristup Evropske unije i SAD je vrlo tradicionalan i sličan ranijim mjerama preduzimanim posljednjih 15 godina.

Prije svega, kaže Majer, treba imati na umu da Evropska unija i SAD imaju suprotna gledišta o pitanjima kao što su državna svojina i uloga visokog predstavnika.

"Evropa, na primjer, stvarno želi da privede kraju pitanje međunarodnog predstavnika, dok SAD insistiraju na produžetku njegovog mandata do kraja 2010. godine, a možda i dalje", rekao je Majer.

Komentarišući nedavnu posjetu ruskog predsjednika Dmitrija Medvedeva Beogradu, Majer je rekao da je ona simobličan znak širenja ruskog uticaja na Balkanu, koji ima dvije glavne komponente - ekonomsku i političku.

"Suprotno Jeljcinovom periodu, Rusija se danas ponovo tretira sa uvažavanjem i kao jedna od vodećih svjetskih sila. Balkanske zemlje to uočavaju i pored veza i intreresa sa zapadom, uviđaju da mogu da imaju korisne i profitabilne veze sa Rusijom - trgovinske, političke, pa i vojne. Jedan od primjera koji to ilustruje je gasovod `Južni tok`, koji će prolaziti kroz balkanski region, uključujući Srbiju, od čega će ta zemlja imati velike koristi", ocijenio je Majer.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE