Šef OHR-a Valentin Incko u zemljama EU traži podršku za blokadu računa SNSD-a i podizanje krivične prijave protiv lidera stranke Milorada Dodika.
Visoki predstavnik Valentin Incko sprema se da blokira sve račune SNSD-a i „ubrza" podnošenje krivične prijave protiv lidera te stranke i premijera Srpske Milorada Dodika ako parlament RS 9. februara usvoji zakon o referendumu.
Prema saznanjima Pressa RS, Incko će odmah poništiti zakon u slučaju da on bude usvojen, a istog trenutka aktiviraće i kaznene mere, za koje je, kako tvrde odlično obaviješteni diplomatski izvori, već dobio saglasnost Engleske, Francuske i Njemačke, ali i novog komesara EU za spoljnu politiku i bezbjednost Eštin Kučer.
"Incko je cijelu prošlu nedjelju proveo u intenzivnom lobiranju po evropskim prestonicama. On je čvrsto riješio da sprovede svoj pakleni plan prema Banjaluci i, po svemu sudeći, ništa ga neće spriječiti da ga primeni ako parlament RS izglasa zakon o referendumu. Incko je dobio zeleno svjetlo i od svoje zemlje, koja je spreman da ga podrži i pružanjem obavještajne podrške cijelom projektu, što nije zanemarljivo, s obzirom na to da je upravo austrijski general na čelu Eufora.
"Riječ je o veoma ozbiljnom scenariju, koji podrazumijeva suspenziju zakona o referendumu istog trenutka čim bude usvojen. Međunarodna zajednica neće ni čekati da bošnjački klub u Vijeću naroda iskoristi ustavnu mogućnost i stavi veto na taj zakon, a posebno eventualne žalbe pred Ustavnim sudom RS. Prema tom planu, SNSD-u bi bili blokirani svi bankovni računi, što bi ga znatno oslabilo u pripremama za predstojeće opšte izbore, što je i jedan od glavnih ciljeva te strategije. Paralelno s tim, pred domaćim organima intenzivirala bi se već pokrenuta krivična istraga protiv Dodika, sa ciljem da se oslabe šanse vladajuće partije za pobjedu na izborima", tvrdi sagovornik Pressa.
S druge strane, Milorad Dodik, premijer RS, kaže da je svjestan mogućnosti da međunarodna zajednica sprema sankcije SNSD-u. Dodik, međutim, ističe da i dalje ne vidi ništa sporno u predloženom zakonu o referendumu i tvrdi da će istrajati u nameri da parlament usvoji zakon, bez obzira na stav međunarodne zajednice.
"Zakon ide pred parlament i mi ćemo ga usvojiti, a o eventualnim sankcijama - o tom potom. Zakon je u skladu sa dejtonskim ustavom i nadležnostima RS i u skladu sa evropskom praksom, što nas učvršćuje u uvjerenju da ne postoji nijedan razlog za neke eventualne sankcije. Predloženi zakon ne izlazi iz dejtonskog okvira i može da se podvrgne svakoj vrsti provjere. Ako se, i pored toga, međunarodna zajednica odluči na neke mjere, onda bi to bio znak da su u pitanju neki drugi motivi. Ne znam, uostalom, šta Brisel ima sa celim slučajem, i zašto i oni prete sankcijama kada BiH nije članica EU ", kaže Dodik.
On, međutim, naglašava da zakon o referendumu nije ekskluzivna ideja vladajuće partije i podseća da je SDS predložio usvajanje sličnog zakona, a čak je i PDP tražio od vladajuće koalicije da „organizuje izjašnjavanje građana o otcjepljenju RS od BiH". Doduše, i sam Dodik ističe da će zakon vjerovatno biti blokiran, pošto se očekuje da će bošnjački klub delegata u Vijeću naroda RS pokrenuti ustavni mehanizam zaštite vitalnog nacionalnog interesa i time znatno usporiti njegovo stupanje na snagu.
OHR ne otkriva detalje
U međuvremenu, šef OHR-a Valentin Incko potvrdio je da međunarodna zajednica priprema odgovor na potez vlasti RS, ali nije želeo da otkriva kakav plan, zapravo, spremaju. U izjavi za TV BN, Incko je naglasio da će prvo sačekati da vidi šta piše u zakonu, pa tek onda eventualno reagovati.
"Ako će to biti nešto u okviru onoga što može da radi RS, onda će moja reakcija biti takva, a ako će biti nešto drugo, moja reakcija će biti drugačija. Prvo da vidim šta će biti u tom zakonu, pa tek onda mogu da reagujem. U svakom slučaju, međunarodna zajednica pomno prati situaciju i priprema reakcije. Studiramo situaciju i politički i pravno, iz svih uglova i pripremamo naše reakcije. Kada to bude aktuelno, mi ćemo svakako jasno reagovati ", poručuje Incko. (MONDO)