Šef policije Brčko distrikta Goran Lujić demantuje da su u akciji “Svjetlost” maltretirana djeca. Tužilaštvo zatražilo pritvor za uhapšene vehabije.
Šef Policije Brčko distrikta Goran Lujić demantovao je tvrdnje iznesene na sajtu "Put vjernika" da su u akciji "Svjetlost", provedenoj u komuni vehabija u Gornjoj Maoči, prilikom privođenja na informativni razgovor maltretirana djeca.
On je ocijenio da su na sajtu, koji uređuju pripadnici vehabijskog pokreta iz Gornje Maoče, objavljeni napisi kojim se na neozbiljan način komentariše policijski rad.
"Kao prvo, nije riječ o djeci, nego o četvoro maloljetnih lica, koja su nakon pretresa u Gornjem Rahiću, kod Brčkog, privedena u policiju na informativni razgovor. Dvojica od njih su bili sedamnaestogodišnjaci, dok je treći imao 15, a četvrti 16 godina", precizirao je Lujić.
On nije mogao da komentariše podatak objavljen u nekim medijima da su u Gornjoj Maoči zatečena djeca, koja su bila zapuštena i izgladnjela.
Jedan od učesnika akcije "Svjetlost" rekao je ranije da su djeca zatečena u vehabijskoj komuni, najblaže rečeno, zapuštena, neuhranjena i neuredna.
Sud BiH će najkasnije do petka ujutro donijeti odluku o određivanju jednomjesečnog pritvora, koji je za sedam osumnjičenih osoba, uhapšenih u akciji "Svjetlost" u Gornjoj Maoči, zatražilo Tužilaštvo BiH.
Tužilaštvo smatra da je prijedlog za određivanje pritvora osnovan zbog sumnje da bi ova lica, puštanjem na slobodu, uticala na svjedoke, odnosno napustila Gornju Maoču i tako postala nedostupni organima gonjenja.
Branioci osumnjičenih smatraju da su svi navodi Tužilaštva proistekli iz "nepotrebnog straha i podozrenja od osumnjičenih", te da "njihov, miran način života", ne može ugroziti teritorijalni integritet BiH.
Osumnjičeni Imamović je izjavio da su se on i ostali stanovnici Gornje Maoče tu "izdvojili zbog islamofobije i negativnog naboja koji osjećaju u cijeloj BiH".
"U Gornju Maoču smo se naselili da u posebnom ambijentu i oslobođeno sprovodimo svoju vjeru. Provedenom akcijom, BiH samo želi dokazati svoju privrženost Evropi, u kojoj takođe vlada islamofobija", rekao je Imamović.
Imamović je zatražio da se svi uhapšeni vrate svojim kućama, porodicama i poslovima, dodajući da će se redovno odazivati pozivima Suda, jer "jedva čeka dan kada će suđenje biti završeno i biti osramoćeni oni koji su ovo pripremili".
Gornja Maoča je izolovano selo u kojem ne vladaju zakoni BiH, a dvadesetak porodica sa najmanje tridesetoro djece žive po šerijatskim zakonima.
U najvećoj posljetarnoj policijskoj akciji u BiH blokirano je selo Gornja Maoča kod Brčkog koje je pretvoreno u vehabijsku komunu, ispitano je 31 lice a uhapšeno njih sedam, od kojih je jedan strani državljanin.
Nusret Imamović, Safet Barčić, Dževad Hodžić, Hajrudin Ribić, Senad Midžić, Mensud Čekić i Edis Bosnić, između ostalog su osumnjičeni za krivično djelo organizovani kriminal u vezi sa krivičnim djelima napad na ustavni poredak BiH, ugrožavanje teritorijalne cjeline, izazivanje rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti i nedozvoljeno držanje oružja ili eksplozivnih materija.
Državljaninu Hrvatske Adnanu Rustemiju, koji je uhapšen u policijskoj akciji "Svjetlost" u Gornjoj Maoči, određen je jednomjesečni nadzor u Imigracionom centru BiH, potvrdio je Srni direktor Službe za poslove sa strancima BiH Dragan Mektić.
"Ako se u istrazi utvrdi da postoje elemenati za krivično gonjenje preduzeće se potrebne radnje, a ako se to ne utvrdi Rustemi će biti protjeran iz BiH sa višegodišnjom zabranom ulaska u BiH", pojasnio je Mektić.
(MONDO/Srna)