Potpredsjednik hrvatskog Sabora Neven Mimica rekao je da je najodrživije rješenje za BiH rješenje koje nađu same strane u BiH.
Mimica, koji je i stručnjak za međunarodne odnose i član Glavnog odbora Socijaldemokratske partije (SDP) Hrvatske, kaže da su u ovoj stranci uvjereni da sva tri konstitutivna naroda treba što prije da dogovore buduće ustavno uređenje koje će osigurati njihovu ravnopravnost u BiH.
"Ne želimo pri tome davati savjete, a kamoli insistirati na bilo kojem od mogućih rješenja", rekao je Mimica u intervjuu za "Nezavisne novine".
On je naglasio da je Dejtonskim sporazumom i ustavnom konstrukcijom BiH nakon Dejtona postignut kratkoročni cilj zaustavljanja ratne tragedije u BiH, ali dugoročno nije riješena stabilnost i održivost državnih institucija i položaj konstitutivnih naroda u BiH.
"To postaje sve izraženiji problem, bez čijeg rješenja i međunarodna zajednica nalazi sve više konkretnih razloga za svoj produžen nadzor i podršku", rekao je Mimica.
Na pitanje da li je realno jednostrano ukidanje Republike Srpske, a da takvih glasova ima i iz Hrvatske, Mimica je rekao da to podrazumijeva traženje kompromisnih rješenja, a kompromisa o novom ustavnom uređenju nema ako neko ne želi baš ništa mijenjati u starom sistemu.
"Ovdje se ne radi samo o demontaži Federacije BiH nego o traženju cjelovitog dugoročnog rješenja koje će naći samo oni koji stvarno vjeruju u budućnost BiH. Pri tome, nametnuta rješenja neće biti funkcionalna, pa je onda i odgovornost sve tri strane za traženje kompromisa, uključujući i Srbe u BiH, veća", rekao je Mimica.
Na pitanje šta misli o eventualnom stvaranju hrvatskog entiteta Mimica kaže da je mnogo šire i mnogo važnije pitanje kakva treba biti BiH.
"U traženju odgovora na pitanje kakva treba biti BiH vjerojatno ima mnogo onih koji će se saglasiti da je konačni cilj građanska država s građanima koji su ravnopravni na cijelom području BiH", rekao je Mimica.
On je naglasio da bi za Hrvate u BiH bilo mnogo efikasnije da hrvatska država svoju ustavnu obavezu za pomoć i zaštitu prava i interesa dijelova hrvatskoga naroda koji žive izvan domovine usmjeri u podupiranje njihovog obrazovnog, kulturnog, infrastrukturnog i društvenog razvoja u mjeri koja će nadopunjavati skromne vlastite izvore za finansiranje tih potreba u BiH.
"Umjesto takve pomoći koja bi ojačavala ravnopravnost Hrvata u strukturama BiH, hrvatske vlasti su se najčešće trudile osigurati ravnopravnost Hrvata iz BiH u političkom, a posebno izbornom sistemu u Hrvatskoj. Time je upravo hrvatski narod u BiH trpio najviše štete", rekao je Mimica.
Komentarišući izjavu predsjednika Stjepana Mesića o angažovanju hrvatske vojske u slučaju otcjepljenja RS Mimica je rekao da razumije da je bilo onih koji su tu izjavu shvatili kao prijetnju susjednoj državi, ali da bi sagledavajući cjeloviti Mesićev angažman i zauzimanje za održanje i jačanje BiH, prije rekao da je on tom izjavom želio upozoriti da je vojno rješenje u BiH jednako opasno i neprihvatljivo kao i otcjepljenje RS.
Mimica je istakao da pitanje povratka Srba u Hrvatsku danas više nije političko pitanje, te da ostaje da se preostala pitanja koja otežavaju završetak povratka Srba u Hrvatsku rješavaju na finansijskom i tehničkom planu.
(MONDO)