SNSD i SP zadovoljni usvajanjem zakona o referendumu. "To je bacanje prašine u oči građanima", smatra opozicija.
Šef Kluba poslanika Demokratskog narodnog saveza (DNS) u Narodnoj skupštini RS Dragutin Rodić izjavio je da se usvajanjem Zakona o referendumu i građanskoj inicijativi pokazalo da referendum više nije tabu tema.
"Podržali smo novi zakon svjesni težine trenutka u kome se vodila rasprava u parlamentu, razlika među strankama u RS, odnosa bošnjačkih stranaka, kao i odnosa međunarodne zajednice koja, poučena iskustvom iz devedesetih godina prošlog vijeka, ima potpuno negativan stav prema ovom pitanju", rekao je Rodić.
On je dodao da je Klub poslanika DNS-a bio uzdržan prilikom glasanja o amandmanima Kluba poslanika SDS-a jer će se odluke o raspisivanju referenduma, prema ovom zakonu, naći pred poslanicima i tada će se o njima i raspravljati.
Šef Kluba poslanika SDS-a u Narodnoj skupštini RS Borislav Bojić ocijenio je neprihvatljivim da Zakon o referendumu i građanskoj inicijativi ne sadrži obaveznost raspisivanja referenduma prilikom promjena ustava RS i BiH i pristupanja vojnim savezima.
On je naveo da SDS neće odustati od akcije prikupljanja potpisa građana za podršku SDS-ovom zakonu o referendumu koji sadrži te odredbe u kojoj je do sada prikupljeno 40.000 potpisa.
"SDS će nastaviti aktivnosti i doći će vrijeme kada će parlament RS na demokratski način donijeti takvu vrstu zakona uvođenjem instituta referenduma koji će obavezivati izabrane predstavnike naroda da postupaju onako kako se izjasne građani na referendumu, uključujući pomenute dvije odrednice koje danas nisu našle mjesto u ovom zakonu", istakao je Bojić.
Šef Kluba poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini RS Branislav Borenović smatra da usvajanje ovog zakona predstavlja "bacanje prašine SNSD-a u oči građanima RS i očigledno skretanje pažnje sa stvarnih i životnih problema građana".
"SNSD ponovo pokušava nekom pričom o referendumu koja se pokazala bespredmetnom, jer je SNSD slagao građane RS 2006. godine kada im je obećao održavanje referenduma o nezavisnosti RS", rekao je Borenović Srni.
Šef poslaničke grupe Srpske radikalne stranke RS u Narodnoj skupštini RS Milanko Mihajlica smatra da je usvajanje Zakona "farsa i da je cilj vladajućih stranaka u RS bio da stave van snage bolji Zakon o referendumu iz 1993. godine".
Mihajlica je rekao je stari zakon obavezivao vlast da poštuje volju naroda i dodao da SRS RS nije podržala novi zakon o referendumu.
Šef poslaničke grupe Socijalističke partije u Narodnoj skupštini RS Petar Đokić rekao je da je dvodnevna diskusija izgledala kao da se već sada razgovara o referendumskom pitanju i datumu, a ne da se radi o zakonu koji tehnički reguliše mogućnost izjašnjavanja građana.
"Opozicija je na neprimjeren način previše ispolitizovala ovo pitanje. Svojim diskusijama je djelovala prijeteći prema RS prizivajući osudu i međunarodne javnosti i dijela domaće javnosti, kao da RS provodi neku zavjereničku aktivnost", rekao je Đokić.
On je dodao da je dobro što je Srpska dobila novi zakon o referendumu koji sadrži standarde i najbolju praksu demokratskih država i republika kakva je i RS.
Predsjednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić ocijenio je da je usvajanjem Zakona o referendumu i građanskoj inicijativi Srpska dobila kvalitetnu pravnu bazu da parlament može u određenom trenutku da pozove građane RS na referendum.
Radojičić je rekao da je potpuno uvjeren da ovaj zakon može izdržati test Ustavnog suda RS.
Poslanici Narodne skupštine RS večeras su usvojili Zakon o referendumu i građanskoj inicijativi sa 46 glasova "za", 16 protiv, dok je šest poslanika bilo uzdržano.
Raspravi nisu prisustvovali poslanici bošnjačke nacionalnosti.
(Srna)