Šef Delegacije Evropske komisije u BiH Dimitris Kurkulas rekao je danas u Sarajevu da nije zadovoljan napretkom BiH ka evropskim integracijama.
Na prezentaciji Drugog polugodišnjeg izvještaja za 2009. godinu u sklopu projekta "Monitoring procesa evropskih integracija BiH", Kurkulas je pojasnio da u drugoj polovini prošle godine nije zabilježen značajniji napredak u evropskim integracijama, izuzmeli se ono što je urađeno u sklopu vizne liberalizacije.
"Treba čestitati vlastima BiH na progresu u tom konkretnom području, a taj napredak nije bitan samo za postizanje vizne liberalizacije, nego za postizanje životnog standarda svih građana BiH. Sama činjenica da jačaju policijska tijela bitna je ne samo za proces vizne liberalizacije" - naglasio je Kurkulas.
On je izrazio nadu da će progres koji je postignut u ovom konkretnom polju biti dobar primjer za ukupni napredak koji tek treba da bude postignut.Prema njegovom mišljenju, BiH ima kapacitete da progres bude postignut, ali da je za to potrebna politički volja.
"Druge zemlje sa manjim kapacitetima od BiH uspjele su to da urade, pa zašto onda ne bi i BiH. Svi u ovome treba da budemo mnogo ambiciozniji - i mi i građani" - poručio je Kurkulas.
U realizaciji obaveza iz Prelaznog sporazuma o primjeni Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju u BiH je u drugoj polovini prošle godine došlo do značajnog napretka u oblasti pravde, slobode i bezbjednosti, posebno dijela komplementarnog Mapi puta za liberalizaciju viznog režima - istaknuto je danas u Sarajevu na prezentaciji Drugog polugodišnjeg izvještaja za 2009. godinu u sklopu projekta "Monitoring procesa evropskih integracija BiH".
Napredak je ostvaren i u oblasti zaštite intelektualnog vlasništva, te finansijske saradnje, tj. aplikacija za sredstva iz IPA fondova.
U izvještaju, koji je realizovala nevladina, neprofitna i nezavisna organizacija Spoljnopolitička inicijativa BiH, uz finansijsku pomoć Švedske agencije za međunarodni razvoj, istaknuto je da BiH u ostalim oblastima manje ili više stagnira.
Jedinstvena ocjena je da napredak u realizaciji obaveza iz Prelaznog sporazuma vidljiv u onim oblastima gdje postoji nepodijeljen politički interes članica koalicione vlasti, te u stručnim oblastima gdje je zahvaljujući profesionalizmu i entuzijazmu nosilaca posla izbjegnuta politizacija reformskih aktivnosti.
Konstatovano je da realizacija prioriteta iz područja opštih principa i političkog dijaloga stagnira, dok regionalna saradnja formalno bilježi blagi, ali nedovoljan napredak koji tek treba pretopiti u suštinski.
Na prezentaciji je konstatovano da je zabrinjavajući i indikativan nedostatak reformi i planiranih aktivnosti vezanih za poštivanje ljudskih prava.
U oblasti slobodne trgovine i usluga BiH ispunjava svoje obaveze kada je riječ o carinama i spoljnotrgovinskim odredbama, ali treba još učiniti napora u sistemskom pristupu i koordinisanim aktivnostima.
Kada je riječ o bezbjednosti proizvoda napredak je spor, jer nedostaje strategija, a u oblasti standardizacije biće potrebno još dosta vremena da bi bili ispunjeni evropski standardi, konstatovano je u izvještaju.
(Srna/MONDO)