Srbija uputila Velikoj Britaniji zahtjev za izručenje Ejupa Ganića, osumnjičenog za umiješanost u zločine tokom rata u BiH.
Ministar pravde Srbije Snežana Malović izjavila je da je sudskim organima Velike Britanije upućen zahtjev za ekstradiciju bivšeg člana Predsjedništva BiH Ejupa Ganića, protiv koga se u Tužilaštvu za ratne zločine Srbije vodi istraga zbog umiješanosti u zločine počinjene na teritoriji BiH.
Malovićeva je rekla da će nadležni organi Velike Britanije odluku o daljem postupanju po ovom zahtjevu donijeti u roku od 24 časa.
Tužilac Srbije za ratne zločine Vladimir Vukčević rekao je da Ganić, koji je u petak bio zadržan na aerodromu u Londonu, pod istragom tužilaštva Srbije zbog umiješanosti u zločine počinjene na teritoriji BiH.
"Ovo je predmet koji dugo radimo, vezan je događaje iz 1992. godine. Tu je počeo rat. Ejup Ganić i još nekoliko lica su pod istragom. Iz ovoga se vidi ozbiljnost našeg pristupa i nijedna žrtva neće ostati bez zadovoljene pravde", rekao je Vukčević.
Ganić je demantovao da je zadržan na aerodromu u Londonu zbog potjernice koju je raspisao Interpol Srbije. On tvrdi da je na aerodromu u Londonu, gdje je doputovao sa grupom studenata iz Sarajeva, čekao prtljag i da je sve, kako kaže, orkestirano iz Beograda.
Ganić je kazao da je došao u London na promociju studenata-diplomaca privatnog fakulteta "Sarajevo School of Science and Technology" (SSST) čiji je vlasnik, i da je doputovao sa diplomcima.
Ganić je rekao da je bio "malo zadržan na aeroodomu, kako bi se okupili svi iz grupe".
Kabinet člana Predsedništva BiH Harisa Silajdžića saopštio je da su izjave ministra unutrašnjih poslova Srbije Ivice Dačića i tužioca Vladimira Vukčevića da je bivši član Predsjedništva BiH Ejup Ganić zadržan na londonskom aerodromu na osnovu srbijanske potjernice u potpunosti neistinite i da nanose ozbiljnu prijetnju dobrosusjedskim odnosima dvije zemlje.
Iz Silajdžićevog Kabineta "upozoravaju" srbijanske zvaničnike da se uzdrže od "neistinitih kvalifikacija upućenih prema građanima BiH", te da obustave sve politički motivisane istrage koje, kako kažu, imaju za cilj izjednačavanje odgovornosti za zločine koje je mahom počinio Miloševićev režim u saradnji sa vlastima Republike Srpske između 1992. i 1995. godine.
U saopštenju se navodi da je Silajdžić u kontaktu sa Ganićem koji je u posjeti Londonu, gdje ima planiran niz aktivnosti.
Ministar sigurnosti BiH Sadik Ahmetović kazao je u petak uveče za TV Federacije BiH (FTV) da Ganić jeste bio zadržan oko jedan sat u aerodromskom Odeljenju za dodatne provjere u Londonu, ali i da se nije
desilo "ništa ozbiljno".
"Ništa neobično za aerodrome. Sve je u redu i on će se vratiti nesmetano", kazao je Sadović.
MUP Srbije je početkom 2009. godine, po nalogu istražnog sudije, raspisao potjernice za 19 osoba iz BiH, među kojima su ratni članovi Predsedništva BiH Ejup Ganić i Stjepan Kljuić, zbog napada na
kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, u maju 1992. godine.
Pripadnici Armije BiH i Specijalne jedinice MUP-a BiH napali su 3. maja 1992. u Dobrovoljačkoj ulici kolonu Jugoslovenske narodne armije koja se povlačila iz Sarajeva prema kasarni u Lukavici.
U napadu je ubijeno i ranjeno više oficira i vojnika JNA.
(Beta/MONDO)