Preglasavanjem srpskih ministara Savjet ministara BiH utvrdio Prijedlog zakona o zabrani svih fašističkih i neofašističkih organizacija.
Zabranjena je i upotreba njihovih simbola u BiH kojim su definisane fašističke i neofašističke organizacije, te "četničke organizacije", "ustaške organizacije" i "organizacije koje se oslanjaju na tradiciju Handžar divizije".
Ovim organizacijama se, predlogom zakona, zabranjuje rad s ciljem sprečavanja i podsticanja nacionalne, vjerske, rasne mržnje i nasilja među građanima.
Kako je saopšteno iz Savjeta ministara BiH, predložena je zabrana upotrebe simbola fašističkih i neofašističkih organizacija, uključujući i isticanje slika ratnih zločinaca, odnosno lica koja su proglašena krivim za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti pred nadležnim sudovima, te davanje naziva mjestima, ulicama, trgovima i pravnim licima po licima proglašenim krivim za ratne zločine u Drugom svjetskom ratu i ratovima od 1991. do 1995. godine.
Prijedlogom zakona, predviđene su novčane kazne od 50.000,00 do 100.000 KM za pravna i fizička lica koja osnuju ili uspostave organizaciju ili partiju koja sadrži fašistička i neofašistička obilježja.
Preglasavanjem srpskih ministara Savjet ministara BiH utvrdio je Prijedlog zakona o usvajanju Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Sudu BiH i Prijedlog zakona o usvajanju Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Tužilaštvu BiH, koje je visoki predstavnik za BiH 14. decembra prošle godine proglasio na privremenoj osnovi.
Srpski ministri preglasani su i prilikom utvrđivanja Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o polaganju pravosudnog ispita u BiH.
Donošenje ovog zakona prati reformu visokog obrazovanja i omogućava polaganje pravosudnog ispita diplomiranim pravnicima pod uslovom da su stekli najmanje 240 ECTS i koji su u toku školovanja u nastavnom planu i programu imali sve predmete iz kojih se na ispitu provjerava sposobnost kandidata.
Savjet ministara BiH je i Prijedlog zakona o Javnom preduzeću za izdavanje službenih glasila BiH utvrdio preglasavanjem srpskih ministara.
Prijedlogom zakona uređuju se status, djelatnost i način poslovanja Javnog preduzeća za izdavanje službenih glasila BiH ("JP Službeni list BiH") i utvrđuje njegovo sjedište u Sarajevu uz mogućnost osnivanja organizacionih jedinica izvan sjedišta.
(Srna)