Više pripadnika Oružanih snaga BiH našlo se pod "lupom" Ministarstva odbrane BiH zbog sumnji da su umiješani u trgovinu oružjem i municijom iz BiH.
Ovo je potvrdio ministar odbrane BiH Selmo Cikotić.
Cikotić za "Večernje novosti" kaže da u ovom trenutku ne može da otkrije više detalja, jer je istraga u toku, ali je poručio da neće biti zaštićenih.
"Istraga, međutim, još nije došla na nivo krivičnih prijava, što ćemo sigurno uraditi, ako dokažemo da su naše sumnje osnovane i da je neko iz Oružanih snaga BiH ozbiljno kršio zakon. Nikoga nećemo da štitimo, niti da prikrivamo imena. U istrazi nema zaštićenih", istakao je Cikotić i dodao da u BiH sada ima oko 30 tona naoružanja koje treba uništiti.
On je potvrdio da je upoznat sa činjenicom da je u BiH u toku nekoliko istraga koje vodi Agencija za istrge i zaštitu (Sipa), usmjerenih na rad domaćih firmi iz BiH, koje su dobijale na tenderima mogućnost uništavanja viška naoružanja.
"Istraga o nelegalnoj prodaji viška oružja kojim su se bavile neke komercijalne firme definitivno ima u BiH. Ali Ministarstvo odbrane, Oružane snage i i Ministarstvo bezbjednosti dobili su odličnu ocjenu stranih supervizora, koji su nadgledali proces uništavanja viška naoružanja", tvrdi Cikotić.
U Zajedničkoj komisiji za odbranu i bezbjednosti parlamenta BiH navode da postoje dokazi da se u preduzećima namjenske industrije u Federaciji BiH samo djelimično uništava naoružanje i da se velika količina prepakuje i preprodaje na crnom tržištu, pišu "Večernje novosti" i navode da bi se zbog ovoga pod istragom mogle naći firme iz FBiH, poput "Pretisa", "Unisa", "Binasa" i "Vitezita".
Vojno-politički analitičar Gostimir Popović kaže da se u BiH preduzeća za uništavanje vojne opreme i municije nalaze pod kontrolom sivih centara moći u BiH, odnosno Sarajeva i bošnjačke političke elite i da se cijeli posao odrađuje pod velom tajne.
"U BiH se ne zna šta se dešava sa viškom naoružanja. Bilo bi mnogo jednostavnije kad bi Ministarstvo odbrane napravilo inventuru ko šta radi i ko je kome naređivao da uništava oružje i municiju. Inventura bi sigurno spriječila šverc oružjem i municijom, koji je sada na snazi u BiH", smatra Popović. Popović ističe da je oružje i municija iz BiH izvožena u Gruziju, na Kosovo, Avganistan, Irak, pa čak i Afriku.
(MONDO)