Među srebreničkim žrtvama u Potočarima sahranjeno je i 75 muslimanskih vojnika koji su poginuli u ratnim godinama prije jula 1995. godine.
Ovo je u četvrtak potvrdio Srni direktor Memorijalnog centra Mersed Smajlović.
Ukop poginulih vojnika među srebreničke žrtve je prema Smajlovićevim riječima obavljan "na zahtjev porodica iz emotivnih razloga".
Sa tom praksom se, kaže on, prekinulo 2007. godine kada je odlukom visokog predstavnika formiran Memorijalni centar kao institucija na nivou BiH.
"Tu nema nikakve tajne ni prikrivanja jer su na nišanima uklesana imena i godine smrti svih ukopanih. Kada se stvore uslovi, planirano je da se izmjeste na drugu odgovarajuću lokaciju posmrtni ostaci sahranjenih u Memorijalnom centru koji nisu nastradali jula 1995. godine", rekao je Smajlović.
Komentarišući tvrdnje direktora Instituta za traženje nestalih BiH Mirsada Tokače da se na spisku navodnih žrtava iz jula 1995. godine nalazi i više od 500 živih Srebreničana direktor Memorijalnog centra kaže da su mu neki takvi slučajevi poznati ali da nema podatke o njihovom broju.
"Poznato mi je da su se neki ljudi za koje se dugo mislilo da su nestali i nastradali u Srebrenici nakon nekoliko godina javljali srodnicima jer su na neki način dospjeli u inostranstvo, ali o broju tih slučajeva nemam podataka", rekao je Smajlović.
On pojašnjava da Memorijalni centar sarađuje ali se ne miješa u posao Instituta za traženje nestalih, Međunarodne komisije i drugih subjekata koji se bave traženjem, ekshumacijama, identifikacijama i prikupljanjem podataka o nestalima.
U Potočarima je sahranjeno 3.749 Bošnjaka, a na spomen zidu su upisana imena 8.372 Bošnjaka koji su navodno nestali u julu 1995. godine.
U Memorijalnom centru su zaposlena 22 radnika koji plate primaju iz budžeta BiH, a njihov posao je održavanje i uređenje kompleksa, primanje gostiju, organizovanje sahrana, godišnjica stradanja i istorijskih časova za posjetioce.
(Srna)