• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dodik: Utvrditi tačno stanje u Srebrenici!

Vlada RS ne namjerava da ospori činjenicu da se u Srebrenici desio zločin, ali izražava potrebu da se utvrdi tačno stanje, izjavio je Milorad Dodik.

 Dodik: Utvrditi tačno stanje u Srebrenici! Izvor: MONDO

Dodik je rekao novinarima nakon tematske sjednice Vlade RS na kojoj je usvojena Informacija Republičkog centra za istraživanje ratnih zločina o Izvještaju Komisije za Srebrenicu sa osvrtom na informacije nekih nevladinih organizacija, da Vlada RS putem ove informacije ima namjeru da utvrdi obaveze i ojača kapacitet Republičkog centra za istraživanje ratnih zločina koji bi se permanento bavio ovim pitanjem i došao do konačnih činjenica koje se odnose na Srebrenicu.

"Činjenica je da spisak koji je utvrdila Komisija za Srebrenicu nije bio vezan za činjenično stanje niti je mogao da bude tačan , što govori o potrebi da vlasti i različite institucije u RS s vremena na vrijeme to pitanje stave na dnevni red kako bi se utvrdilo činjenično stanje događaja u Srebrenici", istakao je premijer Dodik. Dodik je rekao da je Vlada u vezi sa tim izvještajem usvojila određene zaključke, koji se odnose na to da Vlada RS ne negira činjenicu da se u Srebrenici desio zločin, ali da izražava potrebu da se utvrdi tačno činjenično stanje i istina.

 Prema njegovim riječima, Vlada RS konstatuje da istina nije mogla da se utvrdi kroz poznati izvještaj Komisije za Srebrenicu, jer je u to vrijeme bivši visoki predstavnik u BiH Pedi Ešdaun vršio ogroman pritisak i prijetnje članovima komisije tako da je izostala objektivnost.

"Komisija za Srebrenicu nije imala karakter sudske komisije niti je mogla da donosi konačne presude, ali odluka Doma za ljudska prava BiH koja je stavljena kao obaveza RS na neki način se mora u kontinuitetu provoditi", naglasio je Dodik. Vlada RS traži da Federacija BiH istom metodom provede odluku Doma za ljudska prava BiH i utvrdi istinu i način stradanja ljudi u Sarajevu, što do sada nikada nije urađeno, istakao je Dodik.

Dodik je naveo da Republički centar u svom idejnom projektu mora da obuhvati stradanja u Srebrenici prije zločina i da u tom pogledu pripremi cjelovitu informaciju koja će biti usvojena na sjednici Vlade.
 "Vlada RS izražava nezadovoljstvo radom Instituta za nestala lica BiH, pogotovo imajući u vidu činjenicu da je Institut imao obavezu da utvrdi centralni registar stradalih lica u Srebrenici, što nikada nije urađeno", rekao je premijer RS.

Dodik je rekao da je Vlada konstatovala da Institut za nestala lica BiH nema legitimne organe, jer menadžment i uprava Instituta nisu izabrani u skladu sa zakonom i da je vidljiva opstrukcija pojedinih članova Instituta u pogledu primjene Zakona o nestalim licima BiH.
"Vlada RS traži od Savjeta ministara BiH da u najskorijem roku razmotri informaciju o radu Instituta i da dovede u zakonske uslove rada upravu i menadžment Instituta", naveo je Dodik.

 On je rekao da je Vlada RS konstatovala da prvobitni spisak Komisije za Srebrenicu ima raznih netačnosti koje su dovele do manipulacija putem različitih procesa i poziva sve pravosudne institucije da nastave sa procesuiranjem svih optuženih za ratne zločine.

"Zločini koji su počinjeni u BiH imaju individualnu odgovornost i Vlada RS odbacuje bilo kakvu mogućnost kolektivne odgovornosti za ratne zločine i naš primarni cilj je utvrđivanje činjenica koji se mogu utvrditi kao nesumnjive i tačne i da smanjimo manipulacije imajući u vidu uslove u kojima je rađen izvještaj Komisije za Srebrenicu i neprimjerenog i nezakonitog pritiska Pedija Ešdauna", naglasio je Dodik.

Dodik je rekao da je sada potrebno na bazi izvještaja Komisije za Srebrenicu utvrditi ko je živ, ko mrtav, ko je sahranjen, a ko je poginuo u vojnim operacijama kada se zločin u Srebrenici desio.   

Svjetska zdravstvena organizacija pod kontrolom UN i vlasti Federacije BiH sačinile su spisak od 35 362 lica koja su do 4. avgusta 1995. godine izašla iz Srebrenice, izjavio je v.d. direktora Republičkog centra za istraživanje ratnih zločina Janko Velimirović.

"Radi se o tačnom broju. Taj spisak do sada nije bio nikada objavljen, a čak ni Haški tribunal nije insistirao da se on objavi u svim procesima koji su do sada vođeni i to je baza od koje ćemo krenuti u našim istraživanjima", istakao je Velimirović na konferenciji za novinare u Banjaluci nakon tematske sjednice Vlade RS na kojoj je usvojena Informacija Republičkog centra o Izvještaju Komisije za Srebrenicu sa osvrtom na informacije nekih nevladinih organizacija.

Velimirović je rekao da će Republički centar u istraživanju početi od ovog podatka kako bi se saznalo ko je sve izašao u to vrijeme iz Srebrenice, odnosno ko je živ, nakon čega će moći da bude utvrđeno sve ostalo u vezi sa Srebrenicom.

"Imamo dokaze i podatke da je oko 3 000 ljudi, koji se vode kao nestali u Srebrenici, bilo na biračkim spiskovima na prvim poslijeratnim izborima u BiH. Taj spisak je radio OEBS i podvrgnućemo ga kontroli", istakao je Velimirović.

On je rekao da je lakše raditi sa spiskom živih, nego nestalih, jer se postavlja pitanje kako će se tumačiti oni koji nikada nisu ekshumirani niti identifikovani u Srebrenici.

"Ne postoji na jednom mjestu dokumentacija o nestalim u Srebrenici jer je treba prikupiti, obraditi i prezentovati, a osnov svega je izvještaj Komisije za Srebrenicu koji je sačinjen u veoma kratkom vremenu", rekao je Velimirović.

On je naveo da postoje prigovori u vezi sa utvrđenim identitetom do sada pokopanih lica u Potočarima, ističući da u vezi s tim posebno nepovjerenje vlada u laboratoriji Međunarodne komisije za nestala lica u Tuzli koja vrši identifikaciju.

"Cilj je da dođemo do istine o Srebrenici jer su te informacije proizvele određene posljedice", rekao je Velimirović i dodao da Republički centar u svom istraživanju neće zadirati u provjeru dokumenata koji su dio procesa koji se vode pred pravosudnim institucijama, već isključivo javnih dokumenata koji su bili dostupni svima u to vrijeme.

Velimirović je rekao da je Republički centar nezadovoljan prvim dijelom izvještaja Komisije za Srebrenicu koji se odnosi na stradanje Srba prije jula 1995. godine, ističući da je Centar posebno nezadovoljan dinamikom pravosudnog procesa u vezi sa tim događajima.

On je podsjetio da je Haški tribunal pokrenuo proces protiv Nasera Orića koji je u drugostepenoj presudi oslobođen bilo kakve krivice za ratne zločine nad Srbima u Srebrenici.

"Posebno smo nezadovoljni nepokretanjem odgovornosti za zločine počinjene nad Srbima u i oko Srebrenice", naglasio je Velimirović.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE