SDA će podržati zakon o popisu stanovništva u BiH. SNSD: Popis će biti održan naredne godine, ali uz uz politička nadmudrivanja iz Sarajeva
Stranka demokratske akcije (SDA) podržaće zakon o popisu stanovništva u BiH, onako kako ga je utvrdila Privremena komisija Predstavničkog doma parlamenta BiH za pripremu prijedloga zakona o popisu stanovništva BiH 2011. godine, izjavio je u četvrtak predsjednik ove stranke Sulejman Tihić.
Tihić je nakon sjednice Predsjedništva SDA istakao da će ova stranka pokrenuti parlamentarnu inicijativu za promjenu Zakona o službi u Oružanim snagama BiH, kako bi se vojnicima koji su dvije godine bili u Armiji BiH omogućilo prijevremeno penzionisanje.
"Na sjednici Predsjedništva stranke razmatrali smo informaciju i o aktivnostima koje se odnose na registraciju građana distrikta Brčko za predstojeće izbore. Tražićemo od nadležnih organa da budu pokrenute procedure kako bi takse za registraciju bile umanjene", rekao je Tihić novinarima.
Predsjednik SDA napomenuo je da je usvojen okvirni plan izbornik aktivnosti SDA, istakavši da organi stranke još nisu odlučili ko će biti kandidat za člana Predsjedništva BiH.
Govoreći o posjeti predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Harisa Silajdžića Beogradu, Tihić je rekao da je to dobro i da je trebalo ranije da posjeti Srbiju.
Vasić: Popis će biti uz politička nadmudrivanja
Izvršni sekretar SNSD-a Rajko Vasić smatra da će u BiH biti održan popis stanovništva naredne godine, ali uz politička nadmudrivanja i taktiziranja iz Sarajeva.
Vasić je za Srnu rekao da političke stranke iz Sarajeva shvataju da je realnost da bez popisa BiH postaje neozbiljna država.
"Sarajevska politička elita 20 godina radi na etničkoj podjeli BiH i na etnički sterilnom Sarajevu, a sada bježe od popisa po nacionalnoj osnovi, što je jedna vrsta političkog licemjerja'', rekao je Vasić.
On je naglasio da je želja Sarajeva da zadrži političke pozicije na osnovu popisa iz 1991. godine koji više ne postoji, jer se realno stanje izmijenilo, te naglasio da je tu riječ o perfidnoj vrsti nadmoći i monopolu nad ostala dva naroda.
Vasić je podsjetio da je Sarajevu jasno rečeno da dijaspora ne može da se uključi u popis i da jedni ljudi budu državljani više država, odnosno da se vode na dva-tri spiska.
On je ocijenio da će svako i bez sarajevskog protivljenja reći da je Bošnjak, Srbin, Hrvat ili druga nacionalnost.
Ističući da Bošnjaci mogu da se izjašnjavaju kako hoće, Vasić je rekao da nemaju pravo da se protive da se Srbi izjašnjavaju kao Srbi i da žive u RS.
"RS nije data u Sarajevu, nego je ušla u sastav BiH kao i Federacija BiH. To je činjenica koju svi hoće da zaborave, praveći se politički nevješti'', rekao je Vasić.
On je naglasio da RS, ulaskom u sastav BiH, nije neka unutrašnja priča i pogodba, nego je BiH nastala spajanjem RS i muslimansko-hrvatske federacije.
Privremena komisija Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH za pripremu prijedloga zakona o popisu stanovništva BiH 2011. godine juče je u Sarajevu usaglasila većinu pitanja, a o samom prijedlogu zakona izjasniće se sutra na sjednici.
Usaglašeno je da u zakonu ostane mogućnost da se stanovnici na popisu izjasne o etničkoj i nacionalnoj pripadnosti, te o jeziku, a nije bilo protivljenja ni rješenju da se popisni podaci prikupljaju u Istočnom Sarajevu.
Korekcija u odnosu na do sada predlagana rješenja odnosi se i na pitanje popisa dijaspore, za koju bi bio organizovan poseban popis i posebna baza podataka.
Komesar EU za proširenje Štefan File i komesar EU sa ekonomska i monetarna pitanja Oli Ren uputili su prošle sedmice pismo predsjedavajućem Savjeta ministara BiH Nikoli Špiriću u kome traže hitno donošenje zakona o popisu stanovništva u BiH 2011. godine, ističući da bez popisa neće biti moguće vođenje procesa pristupanja BiH EU.
(MONDO/Srna)