• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ne zna se ko će i šta govoriti u Njujorku

Predsjedništvo BiH nema usaglašen stav o tome šta će predstavnik BiH u ponedjeljak reći pred Savjetom bezbjednosti UN

 Ne zna se ko će i šta govoriti u Njujorku  Izvor: MONDO

Predsjedništvo BiH, koje je nadležno za spoljnu politiku, nema usaglašen stav o tome šta će predstavnik BiH u ponedjeljak reći pred Savjetom bezbjednosti Ujedinjenih nacija (UN) u Njujorku na debati o BiH, pišu "Nezavisne novine" u sutrašnjem broju.

U Ministarstvu inostranih poslova (MIP) BiH listu nisu znali potvrditi kakav je zvaničan stav predstavnika BiH, jer nemaju ni instrukciju o tome. Predsjedništvo BiH u četvrtak se nije moglo usaglasiti u vezi sa debatom u Savjetu bezbjednosti, pa nije donesena odluka o Silajdžićevom odlasku, a zbog toga nema ni platforme za nastup ni usaglašenog govora.

Na sjednici Savjeta bezbjednosti UN u Njujorku trebalo bi u ponedjeljak da bude predsjedavajući Predsjedništva BiH Haris Silajdžić, ali u njegovom kabinetu "Nezavisne" nisu uspjele saznati kakav će stav on zauzeti pred Savjetom bezbjednosti.

BiH je od 1. januara ove godine nestalna članica Savjeta bezbjednosti, pa uz pet stalnih članica glasa i donosi odluke, a ovoga puta na dnevnom redu je stanje u BiH, o čemu će izvještaj podnijeti visoki predstavnik Valentin Incko.

Osim izvještaja visokog predstavnika, Savjetu bezbjednosti dostavljen je i izvještaj Vlade RS.

U izvještaju visokog predstavnika, između ostalog, navodi se da je BiH u posljednjih šest mjeseci ostvarila napredak u ispunjavanju uslova za viznu liberalizaciju i uključenja u Akcioni program za članstvo u NATO (MAP), što je uslovljeno rješavanjem pitanja vojne imovine, ali da stagnira u sprovođenju ostalih reformi.

"I dalje ostaje prilično zabrinjavajuće zakonsko i političko djelovanje protiv državnih institucija, nadležnosti i zakona, uglavnom od Vlade RS, kao i osporavanje ovlaštenja koje imaju visoki predstavnik i Upravni odbor Savjeta za provođenje mira", piše u izvještaju.

Incko naglašava da je u pripremama za opšte izbore u oktobru već primjetna antidejtonska retorika, za koju tvrdi da osporava suverenitet i ustavni poredak BiH, te ugrožava sav prethodni napredak.

"U tom smislu zabrinjavajuće je i to da su vlasti RS usvojile novi Zakon o referendumu, kojim žele da ospore ovlaštenja koje ima visoki predstavnik. Osim toga, ni Federacija BiH nije ispunila sve svoje ustavne obaveze koje nalažu jednaku raspodjelu šest ključnih pozicija među tri konstitutivna naroda, kada je riječ o entitetskim izvršnim, zakonodavnim i pravosudnim institucijama", navodi se u Inckovom izvještaju.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE