CJB Banjaluka će protiv organizatora nenajavljenog skupa radnika "Oslobođenja" podnijeti zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka.
U saopštenju se podsjeća da su u skladu sa odredbama Zakona o javnom okupljanju, organizatori javnih skupova dužni da prije početka održavanja, javni skup prijave nadležnom organu MUP-a RS, odnosno organizacionoj jedinici na čijem području se namjerava održati javni skup, najkasnije sedam dana, odnosno pet dana za mirna okupljanja građana i javne proteste.
Radnici NIŠP "Oslobođenje" AD Banjaluka su oko 10 časova započeli nenajavljenu protestnu šetnju od objekta Gradskog pozorišta u Ulici Bana Milosavljevića, krećući se Ulicom kralja Petra Prvog Karađorđevića ka novoj zgradi Vlade RS, navodi se u saopštenju.
Nakon što je policija upozorila učesnike da navedeni skup nije u skladu za zakonskim odredbama, te da ga moraju prekinuti, oko 60 učesnika izašlo je na javni put u Ulici kralja Petra Prvog Karađorđevića i oko tri minute obustavilo odvijanje saobraćaja.
Po prekidu skupa, nastavljeno je kretanje Ulicom Mladena Stojanovića do Ulice Branka Popovića u pratnji radnika policije.Banjalučki CJB podsjeća da su radnici NIŠP "Oslobođenje" u prethodnom periodu, u skladu sa zakonskim odredbama, organizovali, najavili i održali pet javnih skupov.
Iz sindikalne organizacije "Oslobođenja" istakli su da današnji protest nije planiran niti organizovan, jer su, kako su naveli, odlučili da nema više čekanja i da moraju izaći na ulicu tražeći svoja prava.
Vlada Republike Srpske (RS) danas je odobrila 85.000 KM Sindikalnoj organizaciji Novinsko-izdavačkog i štamparskog preduzeća "Oslobođenje", čiji radnici su danas protestovoli u Banjaluci, tražeći isplatu zarađenih plata. (Srna)