Evropski parlament ohrabruje Vladu RS da nastavi aktivno učestvovati u pregovorima o raspodjeli državne imovine kako je naložio OHR.
Parlament poziva RS da ne usvaja zakon o državnoj imovini u RS, jer bi to predstavljalo ozbiljno kršenje odluke visokog predstavnika o zabrani prodaje imovine u državnom vlasništvu.
U rezoluciji, koju je juče usvojio Evropski parlament, navodi se da bi sve to vodilo odlaganju zatvaranja OHR-a, javio je dopisnik Srne.
Evropski parlament traži od entiteta, a posebno od RS da u cjelini ispoštuje Dejtonski mirovni sporazum, i da ne dovodi u pitanje poteze koji su u skladu sa rezolucijama Savjeta bezbjednosti UN.
Parlamentarci navode da je visoki predstavnik najveći autoritet za tumačenje provođenja civilnog dijela Dejtonskog mirovnog sporazuma, te ocjenjuju neprihvatljivim lične napade i prijetnje sudom visokom predstavniku i njegovom timu.
Evropski parlament, takođe, traži od RS da do kraja ispoštuje preostale obaveze, odnosno Zakon o električnoj energiji RS, kako bi Brčko moglo zatvoriti režim nadzora nad distriktom.
U rezoluciji se BiH u cjelini poziva da započne obračun sa korupcijom koja koči ekonomski, socijalni i politički napredak zemlje, jer na ovom polju nije bilo "pravog truda".
Iako je i prošle godine Evropski parlament kritikovao loš položaj medija u BiH, u ovogodišnjoj rezoluciji pooštren je ton, pa se strogo osuđuju napadi na novinare i pozivaju vlasti da to spriječe.
Vlastima BiH se poručuje da mediji moraju biti slobodni od miješanja politike i da moraju imati slobodan pristup inforamcijama.
Evropski parlament poziva javne servise, da prema govoru mržnje imaju nultu toleranciju i naglašava da bi regulator za medije trebao biti politički nezavisan. Evropski poslanici su pozvali Savjet ministra BiH da "imenuje stalnog direktora za komunikacije".
U Rezoluciji o BiH koja je juče usvojena u Evropskom parlamentu, BiH se pohvaljuje samo tri puta, i to zbog sticanja statusa nestalne članice Savjeta bezbjednosti UN, ispunjavanje standarda za vize, te saradnje sa Haškim sudom.
Nestalno članstvo BiH u Savjetu bezbjednosti pokazuje da je zemlja sposobna da preuzme puno i odgovorno mjesto na sceni međunarodnih odnosa, a ispunjavanje standarda za vize pokazuje sposobnost entiteta za međusobnu saradnju, navodi se u Rezoluciji.
Još se ističe da je saradnja sa Haškim tribunalom i dalje dobra i na državnom i na entitetskom nivou.
U tom paragrafu, međutim, Evropski parlament traži veću saradnju policija u BiH i Srbije radi nalaženja i hapšenja haških optuženika Ratka Mladića i Gorana Hadžića i razbijanje njihovih mreža podrške.
Traži se ubrzanje provođenja državne strategije o ratnim zločinima, kao i da se započne sa radom na desetak hiljada slučajeva ratnih zločina na cijeloj teritoriji BiH. Naročito se traži da najviši prioritet postane procesuiranje ratnih zločina seksualnog nasilja.
Rezolucija o BiH usvojena je juče na osnovu izvještaj koji je sačinila specijalna izvjestiteljka za BiH Dorsi Pak.
(Srna)