Parlamentarna skupština Savjeta Evrope procjenjuje da je tokom sukoba u BiH 20 000 žena bilo izloženo silovanju i drugim oblicima seksualnog nasilja
Šef Populacijskog fonda UN-a u BiH Faris Hadrović je istakao da mnoge od njih još pate od posttraumatskog stresnog poremećaja i drugih psiholoških i zdravstvenih problema, te da njihova traumatična prošlost nastavlja da oblikuje njihovu sadašnjost.
"Ovim ženama nedostaje puni i neograničeni pristup zdravstvenoj zaštiti, a većina zavisi o podršci koje im pružaju nevladine organizacije", naglasio je Hadrović na zvaničnom obilježavanju početka procesa razvijanja Strategije za poboljšanje statusa žena žrtava seksualnog nasilja u toku rata u BiH.
Prema njegovim riječima, ova strategija trebalo bi da posluži BiH kao okvir da se osigura jednak pristup zdravstvenoj i socijalnoj zaštiti, svim žrtvama širom zemlje, te da pokrene akciju da se počinioci ovog nasilja izvedu pred lice pravde, jer je to prvi preduslov za sprečavanje kršenja ljudskih prava.
"Strategijom bi takođe trebalo preduzeti akciju na implementaciji programa usmjerenih na javnu borbu protiv diskriminacije žena žrtava seksualnog nasilja", rekao je šef UNFPA u BiH.
Članica parlamenta EU Emine Bozkurt istakla je da je neprihvatljiva činjenica da i 15 godina nakon sukoba u BiH nije zadovoljena pravda, te data adekvatna odšteta žrtvama sekualnog nasilja, jer je iskustvo silovanja traumatično samo po sebi.
"Ovoj zemlji treba pomirenje, ali će za to trebati puno vremena, na čemu treba svakodnevno da radimo", rekla je Bozkurtova, dodavši da je potrebna pravda da bi se postiglo pomirenje, a za pravdu je potrebno kažnjavanje počinilaca zločina.
Prema njenim riječima, Evropski parlament uputio je zahtjev vlastima u BiH da reformišu krivični zakon kako bi definiciju seksualnog nasilja uskladio sa međunarodnim standardima i izrazio ženju da se razvije program i izdvoje sredstva za dugoročnu zaštitu lica žrtava seksualnog nasilja. Ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH u Savjetu ministara Safet Halilović rekao je da resorno ministarsvo posljednjih godina nastoji da obezbijedi ujednačenu zaštitu prava svim žrtvama rata u BiH, a posebno primjenu osnovnih međunarodnih standarda koje vlasti u BiH moraju ispoštovati na osnovu više međunarodnih konvencija koje se odnose na zaštitu ljudskih prava, a kojima je pristupila BiH.
"Za ovo ministarstvo je prioritetan projekat, koji smo pokrenuli u saradnji sa UNFPA, a koji je usmjeren na izradu Akcionog plana za poboljšanje položaja žena žrtava seksualnog nasilja tokom proteklog rata u BiH, kao i projekat Strategije tranzicijske pravde koji realizujemo u saradnji sa Ministarstvom pravde BiH i drugim institucijama", naglasio je Halilović. (Srna)