Radmanović obavijestio Ban Ki Muna da Predsjedništvo nije usvojilo platformu za nastup delegacije BiH na zasjedanju Generalne skupštine UN.
Član Predsjedništva BiH iz Republike Srpske Nebojša Radmanović obavijestio je generalnog sekretara UN Ban Ki-muna da Predsjedništvo nije usvojilo platformu za nastup delegacije BiH na zasjedanju Generalne skupštine UN zbog čega istupi predsjedavajućeg Harisa Silajdžića i bilo koga drugog u ime BiH predstavljaju jednostrano mišljenje pojedinaca, a nikako zvanične stavove BiH i ne proizvode nikakvo pravno dejstvo za zemlju.
Radmanović je u pismu, koje je danas uputio generalnom sekretaru UN, podsjetio Ban Ki-muna da ga je već obavijestio da Silajdžić i ministar inostranih poslova BiH Sven Alkalaj učestvuju na 65. zasjedanju Generalne skupštine UN nelegalno, bez odluke Predsjedništva BiH, čime direktno krše Ustav BiH.
On je izrazio žaljenje što je, i pored toga što su UN na vrijeme bile obaviještene o nelegalnom prisustvu pojedinaca iz BiH, Silajdžiću dozvoljeno da zloupotrijebi govornicu UN i tom prilikom "iznese neistine, koristeći svoju ratnu retoriku, te neargumentovano optuži jedan, državotvorni entitet i narod u BiH".
U posljednjih 20 godina Haris Silajdžić u UN iznosi iste stavove kao i 1992. godine kada je bio član ratnog rukovodstva BiH zbog čije je politike propatilo stotine hiljada ljudi u BiH, ističe se u pismu.
Radmanović u pismu navodi da je iznenađen zbog činjenice da su nadležni organi UN, koji su bastion demokratije, propustili da o ovome obavijeste članice UN, posebno imajući u vidu činjenicu "da je Silajdžić u svojim istupima iznosio netačne podatke, pozivajući se na institucije UN".
Te iste institucije utvrdile su tačne brojke koje su u suprotnosti sa podacima koje je iznio Silajdžić, saopšteno je iz Radmanovićevog kabineta.
"Ovakvi događaji nanose štetu BiH, ali i UN koje bi trebalo da budu faktor provođenja demokratije, mira i stabilnosti u svijetu", navodi Radmanović u pismu.
Silajdžić je na sjednici Savjeta bezbjednosti optužio RS i tu instituciju UN za ratno stradanje u BiH rekavši da je Savjet bezbjednosti uvodeći embargo na oružje BiH "omogućio ratnu nadmoć srpske vojske, a kao posljedice rata su 200 000 ubijenih, 50 000 silovanih žena i 2,2 miliona izbjeglica".
(Srna)