Dejtonski mirovni sporazum nije opravdao očekivanja, jer je međunarodna zajednica preko visokih predstavnika godinama vršila njegove izmjene na štetu RS i u korist centralizacije BiH, smatra pravni ekspert Vitomir Popović.
Prema njegovim riječima, priče o stvaranju hrvatskog entiteta u BiH automatski mijenjaju suštinu dejtonskog ustava, što je moguće jedino ukoliko postoji potpuna saglasnost svih njegovih potpisnika i garanata.
"Predstavnici hrvatskog naroda unijeli su svoju državotvornost stvaranjem Federacije BiH Vašingtonskim sporazumom, a ono što će se dešavati u okviru Federacije BiH nije problem za Republiku Srpsku, jer ona ima zadatak da očuva svoje nadležnosti u teritorijalnom, organizacionom i svakom drugom pogledu“, istakao je Popović.
On je rekao Srni da je sporazum bio dobar jedino u dijelu u kojem je zaustavio rat na prostoru BiH, ali da je vrijeme pokazalo da postoji čitav niz spornih pitanja u vezi sa njegovim daljim opstankom.
"Na nivou BiH nije ostao onaj broj institucija koji je propisan Aneksom 4 sporazuma, nego je nametnut čitav niz drugih koje nisu dale nikakve praktične rezultate. Teško je izvesti zaključak da je Dejtonski sporazum najbolje rješenje za današnju BiH", rekao je Popović.
Komentarišući spekulacije pojedinih zvaničnika da BiH nema originalni tekst sporazuma, zbog čega je moguće da u njegovim prevodima postoje slučajne ili namjerne greške koje mijenjaju njegovu suštinu, Popović je rekao da one nisu utemeljene.
"Sporazum se primjenjuje od 14. decembra 1995. godine, moguće je da postoje različiti pristupi u tumačenju pojedinih riječi, ali to nije sporno i jasno je da je pozivanje na nekakve greške nakon dugogodišnje primjene besmisleno", istakao je Popović.
(Srna)