Vrhovni sud Norveške danas je poništio presudu izrečenu Mirsadu Repku za ratne zločine u BiH 1992. godine.
Presuda je poništena uz obrazloženje da se norveški zakon za tu vrstu zločina ne može primjenjivati retroaktivno.
Repak (44), porijeklom iz BiH, koji od 1993. godine živi u Norveškoj, a od 2001. ima i norveško državljanstvo, osuđen je na četiri i po godine zatvora zbog ratnih zločina nad srpskim civilima u logoru Dretelj, 1992.
Vrhovni sud Norveške je, međutim, danas poništio tu presudu uz obrazloženje da je u Norveškoj zakon o ratnim zločinima stupio na snagu 2005. godine i da se ne može se primjenjivati na zločine koji su počinjeni 1992. godine.
Repak bi ipak mogao da bude osuđen za "lišavanje slobode" što je jedna od tačaka optužnice, a odluka Vrhovnog suda se očekuje naredne godine, rekao je njegov advokat.
Repku se sudilo za zločine protiv čovječnosti, ratne zločine, mučenja i silovanja. On se teretio da je kao pripadnik paravojne formacije Hrvatske odbrambene snage zločine izvršio nad 18 srpskih civila između maja i oktobra 1992. godine, u logoru Dretelj, na jugu BiH.
On je, međutim, oslobođen najtežih optužbi, za mučenje i silovanje zbog nedostatka dokaza. Pored zatvorske kazne određeno mu je da plati više od 44.300 evra odštete grupi od 10 oštećenih.
Suđenje Repku pred sudom u Oslu počelo je u avgustu 2008, a on je pred sudom izjavio da se ne osjeća krivim za te zločine.
To je bilo prvo suđenje za ratne zločine u Norveškoj od završetka Drugog svjetskog rata.
Tokom suđenja Repku putem video linka saslušan je i svjedok iz Beograda.
(Beta/MONDO)