• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbi se vraćaju iz Libije

Sve tri grupe srpskih državljana doputovale su danas iz Libije. "Niko neće biti ostavljen", poručio ministar Dačić. Srpske medicinske sestre ostale.

 Srbi se vraćaju iz Libije Izvor: MONDO

Prvi avion JAT ervejza koji je prevezao jednu grupu državljana Srbije iz Tripolija u Beograd sletio je oko 16.20 časova na beogradski aerodrom, drugi oko 20 i treći oko 20.30 časova.

U prvom avionu bilo je oko 130 građana Srbije, uglavnom žena i djece, koji su bili smješteni u Tripoliju i okolini.

Jedan od njih, Ilija Nišević, koji je četiri mjeseca radio u luci rekao je za Televiziju Avala da se u Tripoliju osjeća napetost.

"Prostor u kojem radimo je ograđen i prilično je bio siguran. Međutim, prije nekoliko noći počeli su neredi u gradu, što smo i mi čuli, bilo je i pucnjave. U gradu se osjeća napeta atmosfera, ima puno policije, saobraćaj je smanjen. Šta da vam kažem, čovjek se ne osjeća baš najsigurnije", rekao je Nišević.

On je radio za firmu "Jugoimport", koja je, kako je naveo, odlično organizovala transport srpskih radnika do aerodroma u Tripoliju.

Građani Srbije, koji su stigli iz Tripolija, jednoglasni su u ocjeni da je situacija u tom gradu napeta, ali ni približno "tako strašna kao što prenose televizijske stanice".

Jedan od razloga za povratak u Beograd, prema riječima evakuisanih, bio je i taj što su strahovali za sopstveni život i život svoje porodice.

Međutim, većina njih tvrdi da će se vratiti u Tripoli čim to dozvole prilike.

Prije prvog aviona, desetak građana Srbije stiglo je avionima na beogradski aerodrom iz Rima i nekoliko iz Beča, nakon što su evakuisani iz Libije, u organizaciji firmi u kojima su zaposleni.

Jedan od putnika Radovan Memorović iz Novog Sada rekao je da je engleska firma, u kojoj je zaposlen četiri godine, organizovala let iz Libije na Maltu, odakle je prebačen u Beč, a iz Beča avionom Jata doputovao u Beograd.

Memorović je rekao da je u Tripoliju vidio najviše turskih aviona spremnih za evakuaciju, a prema njegovoj ocjeni, u Libiji se ništa dramatično ne dešava.

On je dodao da je svakog dana putovao 10 kilometara od Tripolija do posla i da je na putu vidio redove za hljeb i benzin, kao i zapaljene automobilske gume i dim.

Memorović je naglasio da nije vidio nikakve helikoptere, niti čuo pucnjavu i da "policija sve jako dobro obezbjeđuje".

Procjenjuje se da Tripoliju ima oko 350 naših građana, Ras Lanufu između 320 i 330, a Bengaziju oko 60.

Građani će se vraćati po prioritetu, koji će utvrditi na licu mjesta predstavnici srpske ambasade.

Prema evidencijama koje ima Ambasada Srbije u Libiji, taj broj je već premašio 1.000 ljudi, od kojih se tri četvrtine nalazi u Tripoliju, rekao je Dačić, objasnivši da iz drugih gradova neće biti moguća evakuacija avionom, već brodovima koje će biti obezbjeđeni iz drugih država.

On je naveo da je iz Ruske Federacije dobio obećanje da će iz Ras Lanufa, grada u kojem ima više od 300 srpskih državljana, moći da bude ukrcano više od 200 ljudi koji već rade za ruske firme.

Iz Bengazija, takođe, putem turskih brodova bi trebalo da se evakuišu građani Srbije, jer je aerodrom u tom gradu potpuno uništen, najavio je Dačić.

Dačić je najavio da "avioni neće poletiti nazad dok se ne ukrcaju svi ljudi, koliko može da stane u avion, a vraćaće se onoliko puta koliko bude bilo potrebno".

On je naglasio da niko neće biti zaboravljen, niti će bilo ko biti ostavljen i prepušten na milost i nemilost postojećoj situaciji u Libiji.

Međutim, grupa medicinskih sestara i ljekara iz Srbije odlučila je da ostane u Tripoliju zato što ne smatraju da su ugroženi posljednjim događajima u glavnom gradu Libije gdje traju antivladini protesti.

Ljekarka Nina Đorđević koja sa još jednim ljekarom i 14 medicinskih sestara radi u klinici "11. jun", u centru Tripolija, rekla je agenciji Beta da klinika normalno radi i da bezbjednost osoblja ničim nije ugrožena.

"Radimo normalno mada je jasno da je broj pacijenata koji dolaze smanjen. Zgrada u kojoj stanujem se nalazi u krugu klinike i najviša je u široj okolini tako da sa krova jasno vidim Tripoli, prema moru - na sjever vidim sam centar uključujući i Zeleni trg, zatim Gadafijevu rezidenciju ... U klinici su trenutno 14 sestara i dva ljekara iz Srbije", ispričala je ona.

Opisujući situaciju na ulicama Tripolija, Đorđevićeva je rekla da je iz zgrade u kojoj stanuje, prije tri večeri i preksinoć čula "puškaranja, ali da od tada nema ni toga a kamoli avionskih napada ili bombardovanja".

Klinika "11. jun" pripada nacionalnoj naftnoj korporaciji i, kako je ispričala Đorđevićeva, u njoj su se do sada liječili samo pacijenti koji imaju nekog od članova porodice zaposlenog u nekoj od naftnih kompanija, ali da od prije tri dana prima i ostale pacijente i do sada nije bilo nijednog ranjenog.

Đorđevićeva je dodala i da uprava klinike redovno dostavlja zaposlenima hranu i vodu pošto prodavnice ne rade.

Ova ljekarka iz Srbije kaže i da banke ne rade već samo bankomati, kao i da su velike gužve na benzinskim pumpama.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE