• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbiji ostaje bezvizni režim

Ministri Evropske unije danas u Luksemburgu nisu raspravljali o bilo kakvom privremenom ukidanju slobodnog viznog režima EU za neke zemlje Zapadnog Balkana.

 Srbiji ostaje bezvizni režim Izvor: MONDO

Zaključeno je da su države Zapadnog Balkana "ostvarile određen napredak" u primjeni vizne liberalizacije s EU, iako "i dalje dosta azilanata dolazi iz Srbije i BJR Makedonije".

Evropska komesarka za unutrašnje poslove Sesilija Malmstrem je naglasila da su "neke članice EU izrazile zbog toga zabrinutost".

"Dogovorili smo se da se uskoro ponovo pozabavimo tim pitanjem", dodala je ona.

Malmstrem je navela da su ministri unutrašnjih poslova i pravosuđa EU temeljito raspravljali o polugodišnjem izvještaju Evropske komisije o pojačanom nadzoru sprovođenja režima putovanja državljana zapadnobalkanskih zemalja u "šengenski prostor" Unije bez viza.

Prema njenim riječima, najviše "lažnih azilanata" dolazi iz Makedonije i Srbije, uglavnom Roma koji žive u veoma teškim uslovima.

Komesarka je dodala da je Komisija ministrima dala na uvid i pripremljeni mehanizam za hitno stavljanje van snage, na šest do devet mjeseci, slobodnog viznog režima, u vanrednim slučajevima kad bi priliv "lažnih azilanata" i ilegalnih imigranata sa Zapadnog Balkana u "šengenski prostor" porastao za šest mjeseci više od 50 odsto.

U polugodišnjem izvještaju EK o slobodnom viznom režimu EU za Zapadni Balkan dodaje se da je "važno što većina putnika iz tih zemalja dolazi u dobroj veri", dok samo mali broj lica, i to u preko 80 slučajeva Roma i etničkih Albanaca, zloupotrebljava tu povlasticu i neosnovano traži azil.

"Lažni azilanti" mahom dolaze u Nemačku, Švedsku, Belgiju i u poslednje vreme u Luksemburg.

Najviše ih stiže s juga Srbije i Makedonije, ali njihov broj je u prvim mjesecima ove godine uglavnom bio isti, iako i dalje visok, navodi se u dokumentu.

Takođe se naglašava da zemlje Zapadnog Balkana moraju osnažiti reforme "da bi se očuvala i učvrstila dostignuća u dijalogu (s EU) o viznoj liberalizaciji" što je bitno za cijeli proces stabilizacije i pridruživanja regiona Uniji.

Evropska komisija ističe da je glavni cilj ukidanja viza EU za zapadnobalkanske države "ostvaren, a to je da se olakšaju veze među ljudima, pospješe mogućnosti poslovanja i kulturna razmjena, kao i da se ljudima tog regiona pruži mogućnost da bolje upoznaju Evropsku uniju".

Takođe se stavlja do znanja da je "sasvim pozitivna i sveukupna ocjena primjene sporazuma o readmisiji (zemalja tog regiona) s EU", a da su zemlje članice Unije ukazale na samo poneke razloge zabrinutosti u primjeni tih sporazuma o obavezi vraćanja u države porijekla onih lica koja zloupotrebe bezvizni režim ili ilegalno borave na teritoriji Unije.

Vlasti zemalja Zapadnog Balkana su učinile bitne napore da se očuva ubjedljivost procesa vizne liberalizacije, ukazuje Evropska komisija.

Predočava da su "tekući problemi velikog broja neosnovanih zahteva za dobijanje azila u pojedinim članicama EU vezani u ogromnoj razmjeri za manjine i uslove u kojima one žive u zemljama odakle su, budući da su velika većina tih lica Romi koji su krajnje siromasni i nemaju nikakvih izgleda u nekoj bližoj budućnosti".

"Glavni razlog što oni odlaze iz svojih zemalja jeste ekonomski, i to utemeljen na pogrešnoj zamisli da će steći finansijske povlastice kad zatraže azil u članicama EU", navodi se u dokumentu.

"Zemlje (zapadnobalkanskog) područja su, sve govori, predane nalaženju rješenja za sadašnje probleme i očuvanje slobodnog putovanja bez viza je od ključne važnosti", navodi se.

Izvršno tijelo EU naglašava da će se saradnjom institucija, vlada EU i vlasti zemalja regiona i dodatnom informativnom kampanjom predočiti da "lažni azilanti" neće ubuduće moći da računaju na materijalnu dobit.

"U slučajevima ponovljenih i posebno ozbiljnih kršenja pravila ulaska u EU", članice Unije mogu za takva lica uvesti i zabranu putovanja u "šengenski prostor".

(Beta)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE