• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Gutereš povodom Međunarodnog dana borbe protiv mržnje: Gledali smo ovu predstavu od Ruande do BiH...

Autor Dragana Božić

Međunarodni dan borbe protiv govora mržnje obilježava se 18. juna širom svijeta, a tim povodom se oglasio i generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš.

 Antonio Gutereš Izvor: Screenshot

Zanimljivo, u poruci je spomenuo i Bosnu i Hercegovinu, kao i druge zemlje koje su svjedočile posljedicama govora mržnje.

“Govor mržnje znak je diskriminacije, zlostavljanja, nasilja, sukoba, pa čak i zločina protiv čovječnosti. Gledali smo ovu predstavu od nacističke Njemačke do Ruande, Bosne i dalje”, napisao je Gutereš.

Naglasio je kako ne postoji prihvatljiv nivo govora mržnje, te da svi moraju raditi na njenom iskorijenjivanju.

“Danas je govor mržnje usmjeren protiv raznih grupa, često na temelju rasističkih atribucija, etničke pripadnosti, vjere, ideologije ili političke orijentacije. Posljednjih mjeseci svjedoci smo porasta antisemitskih i antimuslimanskih slogana mržnje na internetu i u javnim izjavama utjecajnih vođa. Govor mržnje može biti usmjeren protiv žena, izbjeglica, migranata, rodno varijantnih osoba i transrodnih osoba te protiv manjina. Masovno je pojačan snažnim utjecajem digitalnih platformi i alata koji su omogućili širenje slogana mržnje preko granica i kultura“, poručio je generalni sekretar u poruci koja je objavljena na stranici UN-a.

Gutereš je dodao kako države imaju obavezu prema međunarodnom pravu spriječiti i boriti se protiv poticanja na mržnju te promovisati različitost, međusobno razumijevanje i solidarnost.

"Moraju se suočiti s izazovom i ispuniti te obveze, a istovremeno osigurati da mjere koje preduzimaju podržavaju pravo na slobodu izražavanja i štite manjine, kao i druge zajednice", naveo je.

Tvrdi da strategija Ujedinjenih nacija i plan akcije protiv govora mržnje pružaju okvir za suočavanje sa uzrocima i posljedicama ove pošasti. 

"Kako su mladi često najviše pogođeni govorom mržnje, posebno onlajn, oni moraju biti i dio rešenja. Učešće mladih, posebno djevojaka i mladih žena, omladine starosjedilaca, mladih iz manjinskih zajednica, LGBTIK mladih i mladih sa invaliditetom, ključno je za stvaranje javnih i onlajn prostora bez govora mržnje", poručio je generalni sekretar UN-a.

Naglašava da Vlade, lokalne vlasti, vjerski, korporativni i lideri zajednica imaju obavezu da ulažu u mjere za promovisanje tolerancije, različitosti i inkluzivnosti.

"Dok obilježavamo Međunarodni dan borbe protiv govora mržnje, hajde da svi radimo na promovisanju obrazovanja o ljudskim pravima, dovođenju mladih ljudi u demokratsko donošenje odluka i suzbijanju netolerancije, diskriminacije, predrasuda i stereotipa, gdje god da se zateknu", poručio je Gutereš.

(Mondo)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 2

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Bob Rock

Или од Америке и индијанаца до Њемачке?!

RS

Kad vec spominje sirenje mrznje i nacionalne netrepeljivosti sto ne kaze od koje strane to dolazi nego nas sve trpa u isti kos i uz silnu zapadnu propagandu protiv nas svi koji nisu upuceni ce pomisliti da smo mi ti.,iako je istina potpuno suprotna sto za dokaz ima silne izjave i provokacije od strane bosnjaka, a ne od Srba. Ne kazu dzabe politika je kurva. A taj pojam je izmisljen kao rezultat zapadne politike

MONDO REPORTAŽE