Ulazak Srbije u EU podržava 49 odsto građana, a 25 odsto je protiv, pokazuje istraživanje vladine Kancelarije za evropske integracije.
Na referendumu sa pitanjem "Da li podržavate učlanjenje Srbije u EU?" 49 odsto građana Srbije glasalo bi za, 25 odsto bi glasalo protiv, 19 odsto ne bi glasalo, dok osam odsto ne zna šta bi odgovorilo, rezultati su prvog ovogodišnjeg istraživanja "Evropska orijentacija građana Srbije - trendovi", koje je Kancelarija za evropske integracije sprovela krajem juna.
Anketa rađena prema standardu Eurobarometra, u kojoj je učestvovalo 1.034 ispitanika starijih od 18 godina, pokazuje da je sadašnji nivo podrške građana EU za dva procenta manji u odnosu na prethodno istraživanje, ali i da je tri procenta manje onih koji su protiv članstva Srbije.
Članstvo u EU bi za 41 odsto građana bila dobra stvar, 28 odsto smatra da je to loše, a 31 odsto smatra da to nije ni dobra ni loša stvar, navodi se u istraživanju poslatom medijima.
Među onima koji bi glasali protiv članstva Srbije u EU, najveći procenat, odnosno njih 19 odsto, bi se na taj korak odlučilo jer smatra da članstvo Srbiji ne bi donijelo ništa dobro, 14 odsto građana se protivi ulasku Srbije u EU zbog "politike uslovljavanja, ucjena i pritisaka", dok je 15 odsto onih koji ne znaju, odnosno nemaju odgovor zašto bi glasali protiv.
I dalje veliki broj građana, 68 odsto, smatra da bi reforme neophodne za ulazak Srbije u EU trebalo sprovoditi i da nisu uslov za članstvo, već zbog nas samih, radi stvaranja bolje Srbije.
Ipak, uočljiv je pad bezuslovne podrške reformama u odnosu na prethodno istraživanje, kada je čak 85 odsto građana izrazilo pozitivan stav prema reformskim procesima.
Najviše građana, čak 41 odsto, borbu protiv korupcije svrstava među najznačajnije i sa najviše uticaja na njihov svakodnevni život.
I pored toga što je opao procenat onih koji smatraju da se Kosovo postavlja kao glavni uslov Srbiji za dobijanje statusa kandidata, najveći broj građana, 41 odsto, i dalje ovaj problem vidi kao glavnu prepreku kandidaturi.
U skladu s tim, 61 odsto građana razumije važnost ovog pitanja i smatra da bi probleme Beograda i Prištine trebalo svakako rješavati, nezavisno od toga da li to trazi EU.
Najviše građana smatra da će status kandidata Srbiji donijeti bolji život, nova radna mjesta (32 odsto) i pristup evropskim fondovima (27 odsto), dok je značajno opao procenat onih koji kandidaturu povezuju sa više administrativnih obaveza, većim cijenama i porezima, što je stav koji trenutno ima tek 17 odsto građana.
Kao glavne faktore koji otežavaju ulazak Srbije u EU, građani su navodili politiku stalnog uslovljavanja EU (37.48 odsto) I nesposobnost domaćeg rukovodstva (19.44 odsto), dok se smanjio broj građana koji kao prepreke članstvu vide mentalitet naših ljudi I nespremnost na promjenu (8,14 odsto).
Opada i procenat onih koji su spremni da se u cilju ulaska u EU usavršavaju, doškoluju, izmjene dosadašnje navike. U odnosu na, na primjer, decembar 2009. godine kada je čak 44 odsto građana Srbije bilo spremno na dodatno školovanje i usavršavanje, sada se taj broj smanjio na 35 odsto.
Ipak, važno je istaći da je i dalje više od trećine građana Srbije voljno da učini taj dodatni napor.
Povećao se nivo informisanosti građana o fondovima EU, pa tako trenutno 57 odsto građana EU vidi kao najvećeg donatora Srbije od 2000. godine, što odgovara realnom stanju prema kojem su EU i zemlje članice zaista najveći donatori i investitori u Srbiji, za kojima slijede SAD, Norveška, Švajcarska i Japan.
Građani Srbije, njih 30 odsto, vjeruju da će EU uspjeti da prevaziđe sadašnje probleme, ali će sve teže primati nove članice, 16 odsto građana misli da će prevazići sve probleme i nastaviti da se širi, dok 25 odsto građana misli da će se Unija potpuno zatvoriti ili čak raspasti, prije nego što će se dalje širiti i jačati.
Za najveći broj građana, njih 39 odsto, EU i dalje predstavlja put ka boljoj budućnosti mladih ljudi, više mogućnosti za zapošljavanje (35 odsto), kao i mogućnost za slobodnije kretanje unutar granica EU (32 odsto).
(Tanjug)