Napad hrvatskog predsjednika na Milorada Pupovca nepotrebno podiže tenzije u hrvatskom društvu, smatraju čelnici srpske zajednice.
Predstavnici vodećih organizacija i izabrani predstavnici srpske zajednice u Hrvatskoj smatraju da napad hrvatskog predsjednika Ive Josipovića na predsjednika Srpskog narodnog vijeća i poslanika SDSS-a u Saboru Milorada Pupovca podiže tenzije u ionako krhkim međunacionalnim odnosima u hrvatskom društvu.
"Smatramo da je riječ o potezu koji nije u skladu s demokratskim poimanjem ustavne uloge predsjednika Republike, niti sa pravilima parlamentarne demokratije", navodi se u zajedničkoj izjavi za javnost.
Oni podsjećaju da je SDSS jedan od legalnih i legitimnih predstavnika izbornoga tijela Hrvatske i da Josipović ne smije diskriminisati ni njega, niti njegove predstavnike.
SNV i ostale srpske organizacije, kako navode, organizovani su na osnovu međunarodnog ugovora, Ustavnog zakona i izbora koje organizuje nadležno državno ministarstvo i nisu ni fantomske niti su rezultat nečije privatne politike i samovolje.
"Stoga smatramo nedopustivim upotrijebljeni rječnik i retoriku pisma predsjednika Republike objavljenog u nedjeljniku 'Novosti', a pogotovo insinuacije politikantske naravi usmjerene ne samo protiv Pupovca lično, nego i protiv srpskih organizacija", navode predstavnici srpske zajednice u Hrvatskoj i dodaju da je ovo pismo opasan presedan neprimjeren demokratskim društvima.
Oni ističu da se Pupovac nije bavio nikakvim "biznisom", pa ni "etnobiznisom" i da je krajnje opasno i protivno Ustavu i zakonu da Josipović one koji se bave manjinskim poslovima i manjinskim politikama naziva tom vrstom imena.
"Očekujemo od predsjednika Republike da svoju dužnost obavlja u skladu sa svojim ustavnim ovlaštenjima, zakonima i pravilima parlamentarne demokratije", navode predstavnici Srba i dodaju da dužnost predsjednika nije da lično napada bilo kojeg poslanika ili stranačkog aktivistu, ili da čak prebraja pripadnike nacionalnih manjina u Vladi Hrvatske.
U demokratskim društvima, ističu predstavnici Srba, nije posao predsjednika države da svoju moć koristi da razbija bilo koju stranku ili bilo koju organizaciju, koja svoj legitimitet potvrđuje na demokratskim izborima i koja djeluje u okviru Ustava i zakona, a za "račun tobožnjeg pluralizma".
"Posebno je zabrinjavajuće što to predsjednik države ne radi ni u slučaju bilo koje druge stranke, ni socijaldemokratske, ni liberalne, ni konzervativne, pa čak ni u slučaju ekstremnih političkih stranaka koje govore jezikom mržnje i netolerancije prema pripadnicima manjina, ali to radi upravo prema jednoj manjinskoj stranci socijalističke političke orijentacije", navodi se u zajedničkoj izjavi.
Odbacujući "pokroviteljski ton" Josipovića, oni su poručili da srpskoj zajednici nije potrebno nikakvo pokroviteljstvo niti "preslagavanje u političkim sistemu", jer ona sama zna uređivati odnose unutar sebe i prema drugima, uključujući i državu, a u skladu sa Ustavom, zakonima i demokratskom praksom.
Zajedničku izjavu su potpisali predsjednika Srpskog narodnog veća Saša Milošević, potpredsjednik SDSS-a Mile Horvat, predsjednika Kluba poslanika SDSS-a u Hrvatskom saboru Jovo Vuković, predsjednika Zajedničkog veća opština Jovo Jelić, predsjednika SKD "Prosvjeta" Svetislav Mikerević, te zamjenici župana, gradonačenika i načelnika i načelnici opština izabrani sa lista SDSS-a.
Josipović je ranije optužio Pupovca da je, kako je rekao, "profesionalni Srbin" i da je "za Srbe u Hrvatskoj učinio malo, a za sebe i svoje puno".
U pismu koje je uputio na adresu nedjeljnika "Novosti, glasila Srpskog narodnog veća u Hrvatskoj, Josipović je naveo da je politika Pupovca postala disfunkcionalna, kako za odnos Srba i Hrvata u Hrvatskoj tako i za ostvarenje prava koja Srbi imaju po Ustavnom zakonu, tako i za odnos Hrvatske i Srbije.
(Srna, na fotografiji: Milorad Pupovac)