• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kako da naučite 299 decimala broja "pi"

Učenik prvog razreda gimnazije "Bora Stanković" u Nišu Dejan Petković upamtio je 299 decimala Ludolfovog broja (Ludolf van Cojlen).

 Kako da naučite 299 decimala broja "pi" Izvor: MONDO

On je to uradio pretvarajaući u svojim mislima cifre u simbole od kojih je sklopio priču.

On je pobijedio na školskom takmičenju organizovanom povodom Dana broja "pi".

Da bi upamtio 299 decimala broja "pi", čiji decimalni zapis nema kraja i nije periodičan, Petković je učio dva sata, rekao je Tanjugu ovaj daroviti mladić iz Bojnika, stanar Doma učenika srednjih škola u Nišu i zaljubljenik u matematiku i prirodne nauke.

"Svaku cifru sam zamijenio nekim simbolom koji me asocira na tu cifru. Da bi ih što bolje zapatio, simbole sam povezivao 'mostovima', pa je priča obično neobična, nelogična ili smiješna, tako se lakše pamti i duže ostaje u sjećanju", otkriva svoju tehniku Petković i dodaje da je to jedna lijepa metoda koju je pronašao u naučnim knjigama koje rado čita.

On je kazao da je njegov simbol za nulu vatra, jer poslije nje ništa ne ostaje, za jedinicu je sveća, dvojka ga podsjeća na labuda sa savijenim vratom, četvorka na psa jer ima četiri noge, pet na šaku, šet na kockicu za jamb, jer svi priželjkujemo najveći broj, sedam ga asocira na štap, osam na vozić, a devetka na čunjeve kojih u kuglanama ima toliko.

Od toga Dejan sastavlja priču, u mislima priča priču, a vi čujete samo decimalni niz broja "pi" koje ređa bez greške i to traje bez prestanka.

"Dovoljno mi je da polako čitam brojeve, stvaram priču, a zatim mogu pročitane brojeve da ponovim", samouvereno kazuje on.

Najveći broj informacija dobijamo preko slike koje se najbolje pamte, navodi ovaj srednjoškolac dok traje podsjećanje da naziv broja "pi" potiče od grčke riječi "perimetros", što znači meriti okolo.

Nije imao dilemu po završetku osnovne škole, odlučio se za informatički smer u niškoj gimnaziji "Bora Stanković" gdje dolaze samo odlikaši, gdje se marljivošću sve savlađuje i gdje je gubitak vremena veliki trošak.

Direktorka te gimnazije Ljiljana Zlatanović navodi da se retko ko od maturanata ne upiše na fakultet sa statusom budzetskog studenta, da su rijetki oni koji ne završe studije i da te studije "Borini" đaci završavaju uglavnom sa visokim prosjekom.

Svake godine đaci sa velikih takmičenja donesu najmanje po desetak nagrada, a ove godine posebno se istakao Ivan Damjanović, učenik drugog razreda.

On je pobijedio sve specijalce ("A" kategorija takmičenja) iz matematike i zlato donio u ovu nišku gimnaziju.

Ivan se sprema za takmičenje na osnovu koga će biti određen reprezentativni sastav Srbije za matematičku olimpijadu.

U gimnaziji "Bora Stanković" približavaju se tradicionalni "Borini dani", pa su probe pozorišne trupe učestalije. Probe se održavaju u tajnosti, jer naslov mora biti iznenađenje do premijernog izvođenja, kazala je direktorka gimnazije Tanjugu.

U školi čekaju goste i pripremaju "Boralicu", takmičenje slično "Slagalici".

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE