• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Slučaj Medikus: Istraga i u Albaniji?

Istraga o trgovini organima u slučaju "Medikus" na Kosovu mogla bi biti proširena i na Albaniju, piše prištinski dnevnik "Koha ditore".

 Slučaj Medikus: Istraga i u Albaniji? Izvor: MONDO

List na albanskom jeziku piše da je Šećer Likaj iz mjesta Patosi u blizini Tropoje 2002. godine podnio novu tužbu protiv doktora Kastriota Dautaja, bratanca bivšeg ministra unutrašnjih poslova Albanije Kadrija Hasbija Dautaja, za krađu bubrega.

Pacijentu je, prema njegovim navodima, ukraden bubreg tokom operacije razbijanja bubrežnog kamena na Univerzitetskoj klinici u Tirani. Sud je 2005. godine odbacio tužbu zbog nedostatka dokaza.

Likaj je ispričao da je nakon operacije doktor Dautaj pobjegao na Kosovo, što navodi na sumnju da je počinio krivično djelo trgovine organima.

Slučaj je ponovo pokrenut prije mjesec dana kada je Likaj otišao u Grčku na pregled zbog tegoba u bubrezima, gdje su ljekari utvrdili da nema jedan bubreg.

Po povratku u Albaniju rečeno mu je da njegov zdravstveni karton ne postoji i da doktor Dautaj ne radi na klinici u kojoj je izvršena operacija, nakon čega je podnio prijavu policiji.

On tvrdi, kako piše "Koha ditore", da je u sali gdje je čekao operaciju bila mlada djevojka i da sumnja da je njegov bubreg presađen njoj.

Ispovijest Šećera Likaja dovodi se u direktnu vezu sa slučajem "Medikus" u kome je devet lica, sedam sa Kosova i po jedan turski i izraelski državljanin, pred Euleksovim sudskim vijećem optuženo za trgovinu organima i ilegalno obavljanje transplantacija bubrega.

Na listi optuženih nalaze se hirurzi LJutfi Derviši i Bruno Jilta, bivši sekretar kosovskog Ministarstva zdravlja Iljir Recaj, anesteziolog Sokol Hajdini, vlasnik klinike Arban Derviši, Sulejman Dula i Islam Bitići, turski hirurg Jusuf Somnez i izraelski državljanin Moše Harel, kome je presađen bubreg.

U optužnici, podignutoj 2010. godine, navodi se da su u trgovinu organima bila uključena 23 lica, donori i 23 lica kojima su bubrezi presađeni.

Od tog broja dva donora su Albanci, dok ostali potiču iz Moldavije, Kazahstana, Rusije i Turske. NJima je uprava "Medikusa" od 100.000 dolara, koliko su pacijenti plaćali bubreg, trebalo da plati po 20.000 dolara za jedan bubreg, ali je većina, kako se navodi u optužnici, ostala praznih ruku, jer su odmah poslije operacije prebacivani nazad u zemlje iz kojih potiču.

U međuvremenu Bruno Jilta i Sokol Hajdini priznali su na sudu da su učestvovali u transplantaciji bubrega, ali nisu znali da klinika "Medikus" nije imala dozvolu za rad.

U sjedištu Euleksa u Prištini kažu da istragu o trgovini organima i navodima Dika Martija o umiješanosti Hašima Tačija, vodi specijalni tužilac Klint Vilijamson i da je uloga Euleksa da pomogne ne i da sprovodi odvojene istrage.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE