• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Priština prihvatila, Beograd (još) nije!

Dijalog Beograd - Priština je završen oko ponoći bez jedinstvenog dogovora dvije strane. Tači "minirao" dogovor, nastavak možda u petak.

 Priština prihvatila, Beograd (još) nije! Izvor: MONDO

Deveta ali izgleda ne i posljednja, runda dijaloga Beograda i Prištine okončana je bez konačnog dogovora dvije strane. Sporna policija ali i Kosovo u međunarodonim organizacijama.

Kosovski premijer Hašim Tači kaže da je Priština prihvatila sve prijedloge visoke predstavnice EU Ketrin Ešton o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova, a da je srpska strana to odbacila.

Tači je rekao da se to dogodilo isto kao u prethodnim rundama dijaloga - da je Priština prihvatila a Beograd odbacio predloge visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i naveo da još možda ima par dana da se srpska strana predomisli i prihvati prijedloge.

On je rekao da je baronesa Ešton u toku dana odbacila sve prijedloge Srbije, i da je ovo 2013. godina da "nema vraćanja na Rambuje i da se ne može ići s rješenjima iz glave Vojislava Šešelja".



Srpski premijer Ivica Dačić je rekao da do dogovora nije došlo jer je Hašim Tači, "van dnevnog reda i dosadašnjih prijedloga", potegao pitanje predstavljanja Kosova u međunarodnim organizacijama.

Prištinska strana je to pitanje pokušala da veže sa pitanjem personalnog sastava policije i sudstva na sjeveru Kosmeta, "iako o tome dosad nije bilo riječi i o tome nije ni trebalo da se razgovara" a sigurno nije moglo da bude prihvaćeno.

Za Tačijevu interpretaciju da je Srbija odbila sporazum, Dačić je novinarima u Briselu rekao da je to "krajnje nekorektno".

"I dalje smo privrženi dijalogu, mislimo da prostora za dogovor još ima", zaključio je vicepremijer Dačić.

Savjetnik predsjednika Srbije Marko Đurić rekao je novinarima da je dijalog završen bez dogovora zbog opstrukcije kosovskog premijera Hašima Tačija oko već predloženih formulacija visoke predstavnice EU Ketrin Ešton po pitanju policije i otvorenih prijetnji Tačija nasiljem.

Đurić je poručio da je Beograd spreman da razgovara, ali ne logikom terorista.

Prema njegovim riječima, nastavak dijaloga je moguć ali novi termin nije zakazan.

O prijedlogu, koji je Ketrin Ešton uručila i srpskom premijeru Ivici Dačiću i vicepremijeru Aleksandru Vučići s jedne i kosovskom premijeru Hašimu Tačiju s druge strane, strane bi trebalo da se konsultuju sa političkim faktorima "kod kuće" i izjasne Briselu do ponedjeljka.

Prijedlogom sporazuma za koji je danas trebalo četrnaest sati napetih razgovora okončana je serija susreta zvaničnog Beograda i Prištine na najvišem državnom nivou u kojoj se nastojalo, uz posredovanje EU, doći od rješenja istorijskog kosovskog čvora.

O novom ali i posljednjem mogućem prijedlogu Brisela srpska strana je tokom dana govorila kao o mnogo boljoj varijanti od one iz razgovora 2. aprila.

Savjetnik predsednika Srbije, Marko Đurić, rekao je u pauzi pred završni trilateralni sastanak da je Beograd dobio "mnogo povoljniju ponudu od one iz prethodne runde, posebno po pitanju policije", a da će odluka državnog vrha o ponudi biti donesena do kraja vikenda.

Đurić je podvukao da je riječ o papiru od 15 tačaka koji je timovima Beograda i Prištine predstavila visoka predstvnica EU Ketrin Ešton, ali da albanska strana (tada) nije prihvatila prijedlog Ketrin Ešton koji se odnosi na policiju.

Prema prijedlogu Zajednica srpskih opština imala bi neposrednu nadležnost za izbor regionalnog komandanta policije, komandanata policija opština sa srpskom većinom i predviđeno je da sastav policije odražava većinski sastav stanovništva.

"Sada se tu više ne radi o tome da se opštine Južna Mitrovica, Vučitrin i Srbica u kojima su Albanci u većini uključe u zajednicu srpskih opština, čime bi se promijenila etnička slika regiona", rekao je Đurić.

Bolji je i prijedlog za pravosuđe, veće su nadležnosti, bolje uređenje sudova predviđa veće prisustvo srpskih sudija na sjeveru i sredinama gdje većinski živi srpsko stanovnštvo, rekao je Đurić.

Đurić je objasnio da je veliki problem što Priština nije prihvatila tačku 14. papira Ketrin Ešton, u kojoj se govori o učešću dvije strane u evropskim integracijama. Albanska strana je želela da se to odnosi na "članstvo u međunarodnim organizacijama".

Đurić je rekao da konačni ponuđeni papir ima karakter dokumenta "uzmi ili ostavi", a naknadno biti izvršene konsultacije i upoznati svi državni organi u Srbiji.

Prema ranijim nezvaničnim navodima RTS-a, u prijedlogu stoje da će četiri srpske opštine imati lokalne policijske komandante. Predviđeno je odjeljenje Okružnog suda u Kosovskoj Mitrovici (koji inače ne postoji u kosovskoj mreži sudova?), koje bi pokrivalo sjever Kosova.

Takođe, RTS je obavijestio da će se za primenu dogovora traziti garancije NATO-a i u vezi s tim očekuje se sastanak srpskih zvaničnika sa generalnim sekretarom Alijanse Andersom Fogom Rasmunsenom.

NATO bi trebalo da garantuje da vojska Kosova neće biti prisutna na sjeveru Kosova", javio je RTS.

Ingerencije zajednice opština uključuju nadležnosti nad dijelom obrazovnog i zdravstvenog sistema, kao i nad prostornim planiranjem i ekonomskim razvojem.

(MONDO/agencije, foto: EU)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE