• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Strah od povlačenja tužbe protiv Srbije"

Predsjednik Hrvatske Ivo Josipović izjavio je da bi se moglo naći političko i moralno opravdanje da Hrvatska povuče tužbu za genocid protiv Srbije

 "Strah od povlačenja tužbe protiv Srbije" Izvor: MONDO

Međutim, Josipović dodaje da u političkim krugovima postoje elementi straha od mogućih reakcija, odnosno hoće li javnost razumjeti razloge.

Pravno je, kaže on, uglavnom jasno kako će taj predmet završti - potrebno je učiniti dodatne napore, prije svega u rješavanju problema nestalih.

"Krene li suđenje, obje će se države morati suočiti s mnogim neugodnim stvarima. Ako neko misli da će sud u Hagu funkcionisati tako da ćemo mi bubati po Srbiji kao da je vreća za boks, jako se vara. I druga će strana udarati i, koliko vidim, dobro je pripremljena", naveo je Josipović istakavši da je odluka o sudbini tužbe protiv Srbije u nadležnosti vlade i da će on podržati svaku njenu odluku.

Ocjenjujući nedavnu prvu zvaničnu posetu Beogradu i susretima sa predsjednikom Srbije Tomislavom Nikolićem, Josipović kaže da misli da je tokom te posjete puno toga dogovoreno.

"Dogovorili smo, na primer, da se osuđeni Veljko Marić iz lošeg premesti u bolji zatvor. Dogovorili smo neka načela za buduće postupanja u sličnim slučajevima, koja mogu olakšati mnoge ljudske sudbine. Otvoren je novi put komunikacije hrvatske zajednice s predsednikom Nikolićem", naveo je Josipović u intervjuu zagrebačkom "Jutarnjem listu".

Takođe, dodao je da su privrednici dviju zemalja imali vrlo uspješan sastanak.

"Razgovarali smo o mnogim praktičnim pitanjima, ali naravno da će ta pitanja u završnici rješavati vlade. Njih, na primjer, treba pitati zašto se neke od međuvladinih komisija sastaju vrlo rijetko, neke posljednji put prije dvije godine, i zašto su zaključci najčešće formalne naravi", rekao je Josipović.

Na direktno pitanje zašto se te komisije ne sastaju, Josipović je rekao da ne zna, ali je dodao da misli da sa obje strane stoji blokada, strah kako će reagovati javnost i opozicija ako se ne ostvare maksimalna očekivanja".

"Ovog trenutka taj strah kao da je sa naše strane nešto veći. Premda, postoje neki problemi, na primer pitanje sukcesija, za koje je očito da ih Srbija koči. U svakom slučaju, uveren sam da se moglo uraditi mnogo više", kazao je Josipović.

Predsjednik je rekao i da ima pomaka u rješavanju pitanja nestalih, ali da ima još i puno sudbina koje nisu otkrivene. Broj nestalih je, prema njegovim riječima, osjetno smanjen i danas se traga za još 1689 osoba, ukupno Hrvata i Srba.

Upitan kakve su bile reakcije na njegov govor u srpskom parlamentu, Josipović je rekao da je bio veoma dobro primljen, što su poslanici pokazali dugotrajnim aplauzom.

Kaže da je svojim nastupom htio da pokaže da je Hrvatska moderna i otvorena zemlja, koja je svesna prošlosti, ali da to, kako je rekao, nije prereka da u dobrim stvarima ne sarađuje sa Srbijom na obostranu korist.

Istakavši da su razgovorili u Beogradu bili jako dobri on se posebno osvrnuo na susret sa Nikolićem i pozitivnu atmosferu u Beogradu..

"Moram reći da je predsjednik Nikolić - naravno, uz neke stavove s kojima se ne možemo složiti, ali to je normalno kao što i mi imamo stavove s kojima se on ne slaže - pokazao za mene iznenađujuću otvorenost i dobru volju. Lijepo je bilo videti kako su kroz cijeli Beograd bile postavljene stotine hrvatskih zastavica, uz velike na nekoliko mesta. Niti jedna nije skinuta, ni oštećena. Nije bilo nikakvih protesta povodom mog dolaska", naveo je Josipović.

On je ukazao i da je medijska pažnja bila veoma velika,sasvim suprotno od onog štu su tvrdili hrvatski mediji.

"Način na koji su o mojoj poseti Srbiji izvjestili pojedini mediji sugeriše se da u delu hrvatske javnosti postoji određen otpor prema bilo kakvom kontaktu sa susjednom državom. U Srbiji takav otpor prema Hrvatskoj nisam primijetio", naveo je hrvatski predsjednik.

Za predsjednika Nikolića je rekao da je bio vrlo srdačan domaćin.

"Razgovarali smo sasvim otvoreno. On je meni vrlo otvoreno rekao što misli da su problemi na strani Hrvatske, a ja sam njemu na isti način, bez zadrške, izložio naše primjedbe. Ta obostrana iskrenost možda predstavlja i najveći iskorak u odnosu na dosadašnje stanje. Tokom zajedničke posjete hrvatskoj zajednici u Vojvodini vrlo je pažljivo saslušao njihove probleme. Ja sam primio Srbe izbjegle iz Hrvatske, koji su mi predali listu svojih zahjeva".

A na opasku da je ta lista bila ispisana ćirilicom, Josipović je rekao da njemu to apsolutno nije bio problem.

"Drago mi je što je znam. Moram reći da su mnogi od tih zahtjeva potpuno osnovani i razumni", rekao je Josipović, a kao primjer naveo je naveo obračun radnog staža u Hrvatskoj koji se ne priznaje, zatim neisplaćivanje nekih penzija, stambeno zbrinjavanje.

(Tanjug, Foto: Beta, Miloš Miškov)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE