• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Preminuo Aleksandar Tijanić

Generalni direktor Radio-televizije Srbije Aleksandar Tijanić preminuo je večeras u Beogradu iznenada, u 64. godini.

 Preminuo Aleksandar Tijanić Izvor: MONDO

Prema nezvaničnim informacijama do kojih je MONDO došao, Tijaniću je naglo pozlilo na stepenicama kod Yu biznis centra gdje stanuje i ljekari su samo mogli da konstatuju smrt.

Za MONDO je u Hitnoj pomoći rečeno da su u 17.09 dobili poziv, a krenuli već u 17.10 zbog prijave da ispred ulaza u zgradu u Bulevaru Mihaila Pupina leži čovjek od oko 60 godina bez svijesti.

"Stigli su brzo, počeli reanimaciju, ali nažalost mogli su samo da konstatuju smrt", rekla je portparol Hitne pomoći Nada Macura.

Aleksandar Tijanić rođen je 13. decembra 1949. godine u Đakovici na Kosovu, gdje je završio osnovnu školu, a gimnaziju u Prištini.

Studirao je novinarstvo na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, prvo zaposlenje dobio je u dokumentaciji nedeljnika NIN, a prvi novinarski tekst objavio je 1976. godine.

U toku novinarske karijere objavio je seriju autorskih tekstova u više listova i časopisa i bio je urednik u skoro svim izdanjima kuće "Politika" (NIN-ovog dodatka o automobilizmu - Auto svet, NIN, Intervju, Sportski žurnal).

Bio je kolumnista u više listova, uključujući i one sa prostora bivše Jugoslavije. Pisao je za splitsku "Slobodnu Dalmaciju", zagrebački "Start", sarajevsko "Oslobođenje" i ljubljansku "Mladinu".

Bio je voditelj emisija "Tri plus tri" na RTV Beograd i "Umijeće življenja" na TV Sarajevo.

Od septembra 1993. godinu dana bio je urednik u RTV "Politika", a jedno vrijeme i direktor te kuće.

Sa te funkcije je ubrzo smijenjen i otpušten sa posla kada je u sukobu između dvije struje u Politici pobijedio tadašnji predsjednik kompanije "Politika" Živorad Minović.

Tri mjeseca je bio bez posla, a onda se zaposlio u BK televiziji.

U junu 1996. postavljen je za ministra za informisanje u vladi Mirka Marjanovića, i nakon pet mjeseci je podnio ostavku.

Nakon toga se ponovo vratio novinarstvu i u februaru naredne godine osnovao dnevni list "Građanin", koji se par mjeseci održao na tržištu. Kada je list krajem oktobra 1997. zbog finansijskih teškoća prestao da izlazi, novinarsku karijeru je nastavio u Dnevnom telegrafu i nedeljniku "Evropljanin".

Poslije gašenja tih listova, postao je kolumnista banjalučkih "Nezavisnih novina".

U matičnu kuću "Politika" vratio se sa dolaskom demokratskih vlasti sredinom oktobra 2000, kada je postavljen za vršioca dužnosti direktora te medijske kuće, ali se većina zaposlenih usprotivila, i on je dan kasnije podnio ostavku na tu funkciju.

Od januara 2001. bio je savjetnik za medije predsjednika SRJ Vojislava Koštunice.

U martu 2004. postavljen je za direktora RTS-a, a kada je ovo preduzeće transformisano u javni servis, Tijanić je 3. jula 2006. imenovan za generalnog direktora Radiodifuzne ustanove RTS. Ponovo je na mjesto generalnog direktora RTS izabran 30. juna 2010. godine.

Nije bio član nijedne stranke.

Bio je oženjen, imao je ćerku Zaru i sina Stefana.

Tijanić se posljednji put u javnosti pojavio u srijedu, 23. oktobra, kada je učestvovao u javnoj raspravi o elektronskim medijima.

Saučešća

Premijer Srbije Ivica Dačić uputio je telegram saučešća porodici generalnog direktora Radio-televizije Srbije Aleksandra Tijanića.

"U ime Vlade Srbije primite izraze najdubljeg saučešća. Aleksandar Tijanić ostaće zapamćen kao jedan od najboljih srpskih novinara i važan i uticajan svjedok srpske i jugoslovenske istorije u posljednje četiri decenije", navodi se u telegramu saučešća premijera.

Saučešće je izrazio i prvi potpredsjednik vlade Aleksandar Vučić, u svoje ime i u ime Srpske napredne stranke. U telegramu saučešća kolega iz "Novog magazina" i Nadežde Gaće, kaže se da je Aleksandar Tijanić tokom duge i plodne karijere ispisao neke od najboljih stranica novinarstva u Srbiji. Do posljednjeg trenutka borio se i za što bolji RTS i što bolji status Javnog servisa.

Generalni sekretar UNS-a Nino Brajović naveo je u telegramu saučešća da je smrću Aleksandra Tijanića Javni servis izgubio najjačeg zaštitnika, a srpsko novinarstvo autora priznatog van svojih granica

Predsjednik DS-a Dragan Đilas izrazio je saučešće porodici Aleksandra Tijanića i svim zaposlenima u Javnom servisu. Aleksandar Tijanić je bio hrabar čovjek koji se do posljednjeg dana borio za ono u šta je vjerovao, naveo je Đilas.

Saučešće je uputio i počasni predsjednik DS-a Boris Tadić.

Kolege i saradnici Tijanića u šoku

Brojne javne ličnosti, kolege i saradnici Aleksandra Tijanića na Twitteru su navele da ih je vijest o smrti jednog od najvećih novinara na ovim prostorima iznenadila i šokirala.

"Aleksandar Tijanić i ostati ravnodušan nisu spojive stvari. Uvijek. I sada. Jer je bio neko. Veliki novinar. Sad je drugo nebitno. Slava mu", napisala je novinarka Bojana Lekić.

"Neopisivo mi je žao i u šoku sam", navela je Mirjana Bobić.

Voditelj Ivan Ivanović ostavio je poruku: "R.I.P. Šta god ko mislio, jedan od najboljih novinara ikada".

Vijest o smrti Aleksandra Tijanića prenijeli su i mediji u regionu.

Na naslovnoj strani portala Jutarnjeg lista objavljena je vijest o Tijanićevoj smrti, a uz vijest stavljen je i video-snimak sa njegovog gostovanja u emisiji HRT-a "Nedjeljom u dva".

Vijest o smrti generalnog direktora RTS-a i poznatog novinara prenio je hrvatski portal Indeks, kao i sajt Večernjeg lista. Vijest zauzima jedno od centralnih mjesta i na portalu Dnevnog avaza.

Pored hrvatskih medija, o smrti Aleksandra Tijanića pisali su i mediji u Crnoj Gori.

Portal podgoričkih Vijesti takođe je objavio na naslovnoj strani da je Tijanić preminuo. U biografskom tekstu ističe se da je Tijanić učestvovao i u formiranju programskih šema nekoliko crnogorskih televizija, uključujući i RTCG. Vijest je objavio i list Pobjeda.

O smrti Aleksandra Tijanića pisali su i mediji u Bosni i Hercegovini - "Oslobođenje" i "Nezavisne novine".

(MONDO, Foto: Tanjug/Nenad Milošević)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE