• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Uzrok protivljenja Prištine Euleksu je droga?

Srž neslaganja Prištine i Brisela oko Euleksa su "narko operacije koje čine pravi unosni resurs Kosova", ocjenjuje Stratfor.

 Uzrok protivljenja Prištine Euleksu je droga? Izvor: MONDO

Srž neslaganja Prištine i Brisela oko Misije EU na Kosovu (Euleks) nije to što je ona dobila mandat kroz ustupke Beogradu, nego "narko operacije koje čine pravi unosni resurs Kosova", ocjenjuje američka agencija Stratfor.

Na Misiju EU, koja je ranije u Prištini smatrana "poželjnim zaklonom" od Srbije, sada se, navodi Stratfor, sumnjičavo gleda dok istovremeno EU počinje da preusmjerava svoje prioritete s Kosova i "kosovske podzemne ekonomije zasnovane na krijumčarenju".

Odlaganje razmještanja Euleksa poklapa se sa "anti-EU protestima u Prištini usred opiranja kosovskih političara podršci mandatu Euleksa, koji je finalizovan u Savjetu bezbjednostu UN", navodi agencija.

"Borba oko Euleksa se zapravo vodi oko kontrole nad nastalom nezavisnošću od Srbije", ocjenjuje se u analizi u kojoj se navodi Priština, "ironično", više nije u sukobu s Beogradom nego da počinje da se sukobljava s Briselom.

S druge starne, podrška Beograda Euleksu predstavlja posljednji pokušaj Srbije da kroz zvanične kanale opstruiše nezavisnost Kosova, ocjenjuje teksaška agencija.

"Sada kada je nezavisnost skoro utvrđena, interesi Kosova se razilaze od interesa EU. Priština želi suverentet nad cijelom svojom teritorijom - uključujući jogunaste oblasti sa srpskom većinom - dok Brisel želi da počne da vrši pritisak na neobuzdane operacije krijumčarenja narkotika i ljudi u novoj zemlji", navodi se u analizi.

Kosovo se nalazi, kako ocjenjuje Stratfor, na svjetskoj najunosnijoj ruti kijumčarenja droge i ljudi, a taj put šverca dovoljno je izolovan da bude "praktično neosvojiv i izvjesno neukrotiv, a ipak dovoljno blizu istorijskim trgovinskim rutama da bi bio savršeno utočište krijumčara".

Prema analizi, mlade djevojke iz Moldavije i Ukrajine redovno se transporutuju kroz Balkan i Kosovo. "Glavni izvor prihoda Kosova" čini, međutim, transport heroina koji iz Avganstana i centralne Azije ulazi na Balkan preko Turske, a u Evropu se distribuira preko Kosova.

Jedna od glavnih krijumčarskih ruta ide preko italijanske luke Bari, gdje heroin preuzima italijanska mafija, ali je "ipak, za Kosovo najunosniji metod distribucuje onaj preko mreže dijaspore u Turskoj, Grčkoj, Italiji, Njemačkoj i Švacarskoj".

Stratfor izdvaja Švajarsku kao ključnu, budući da u toj zemlji kosovska dijaspora ima više od 100.000 ljudi, a kosovska mafija kontroliše do 90 odsto ukupnog heroina. Ta je zemlja posebno značajna otkada je ušla u šengen.

"Evropske vlasti, koje su se decenijama bavile kosovskom mafijom, sasvim su svjesne strateškog značaja Kosova za krijumčarske operacije. Kosovska mafija je brutalno djelotvorna i teško je u nju prodrijeti usljed kosovskih mreža zasnovanih na klanovima i porodicama", navodi Stratfor.

U srži problema je činjenica da Kosovo nema alternativnih materijala ili resursa dovoljno unosnih za podršku drugim plodnim industrijama koje bi mogle biti konkurent krijumčarenju, navodi Stratfor i dodaje da je situacija dodatno otežana time što su "mnogi iz sadašnjeg kosovskog liderstva direktno povezani s operacijama trgovanja drogom".

"Većina sadašnjih kosovskih lidera, uključujući premijera Hašima Tačija, ima prošlost u Oslobodilačkoj vojsci Kosova, koja je uglavnom bila finansirana iz trgovine drogom", kaže se u analizi i dodaje da mnogi na Kosovu smatraju da je trgovina drogom opravdana jer je to "bio jedini način za prikupljanje sredstava za borbu protiv navodnog ugnjetavanja".

Stav Prištine prema Eulesku, nakon prvobitnog prihvatanja kao sredstva za ublažavanje pritska iz UN, gdje saveznica Srbije Rusija ima pravo veta, promijenjen je na gore.

"Nezavisnost je ostvarena i Kosovo vidi NATO kao dovoljnu sigurnosnu garanciju od povratka srpske agresije. Priština stoga smatra misiju EU za sporovođenje zakona nepotrebnom za održanje suvereniteta - i Euleks sasvim izvjesno nije dobrodošao iz perspektive narko trgovine i njenih pomagača", navodi se u analizi.

Stratfor dodaje se da su u EU svjesni toga i da su države članice već pojačale obavještajne operacije protiv krijumčarenja unutar Kosova "i njegovih mogućih veza s kosovskom vladom".

Navodi se da je "pripremljena scena za značajan sukob Brisela i Prištine, samo nagovješten posljednjim protestom protiv Euleksa u centru Prištine i bombaškim napadom 14. novembra na sjedište EU" za koji je preuzela odovornost nova paramilitarna grupa "Armija Republike Kosovo", što je zaprijetila da će nastaviti napade na objekte EU.

"Iako je na površini nespokojstvo usmjereno protiv pristajanja EU na ono što se na Kosovu smatra "made in Serbia" mandatom Euleksa, pravo pitanje su narko operacije koje čine jedini pravi unosni resurs Kosova", zaključuje Stratfor.

(MONDO/Beta)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE