• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Godišnjica devetomartovskih demonstracija

Danas se navršava osamnaest godina od opozicionih demonstracija u Beogradu, za koje se smatra da su prvi put ozbiljno uzdrmale režim Miloševića.

 Godišnjica devetomartovskih demonstracija Izvor: MONDO


Tim povodom, direktor Srpskog pokreta obnove Aleksandar Jugović i potpredsjednik stranke Srđan Srećković položiće vijence i zapaliti svijeće ispred palate Beograđanka u pomen policajcu Nedeljku Kosoviću i učeniku Branivoju Milinoviću koji su poginuli u demonstracijama 9. marta 1991.

Predsjednik te stranke Vuk Drašković u podne će položiti vijence na Trgu Republike u Beogradu u pomen poginulima u tim demonstracijama.

SPO je u subotu predstavio i foto-monografiju o 18. godišnjici devetomartovskih demonstracija. Drašković je tom prilikom ocijenio da se mnogi od onih koji se diče 9. martom kockaju sa idealima slobode, demokratije i evropske Srbije.

"Srbija postaje plima obnove Miloševićevske politike i nemojmo da potcjenjujemo te snage", rekao je predsednik SPO-a.

U višečasovnom okršaju policije i demonstranata u centru Beograda, 9. marta 1991. godine poginuli su demonstrant, učenik Branivoje Milinović, i policajac Nedeljko Kosović, a povrijeđeno je više od 200 demonstranata. U demonstracijama su učestvovale desetine hiljada građana.

Nakon okršaja u centru grada, Predsjedništvo tadašnje SFRJ odlučilo je da oklopne jedinice nekadašnje JNA izađu na beogradske ulice.

Protest je sazvao Srpski pokret obnove, a priključile su mu se i ostale opozicione partije. Traženo je da tadašnji direktor državne televizije Dušan Mitević i urednici Slavko Budihna, Predrag Vitas, Ivan Krivec i Sergej Šestakov podnesu ostavke.

Neposredan povod za protest bio je komentar na državnoj televiziji 16. februara u kojem je Slavko Budihna optužio SPO da je produžena ruka "ustaškog" hrvatskog režima.

Skup je sazvan pod nazivom "Miting protiv petokrake" i protestovalo se zbog uređivačke politike Radio-televizije Beograd, koja je prvi put nazvana "TV Bastiljom".

Policija je bacanjem velike količine suzavca i vodenim topovima pokušala da rastjera demonstrante sa Trga Republike, poslije čega su počeli sukobi građana i policije, koji su se proširili na širi centar grada.

Lider SPO-a Vuk Drašković i tadašnji potpredsjednik njegove partije Jovan Marjanović uhapšeni su nakon demonstracija.

Uveče narednog dana na Terazijskom platou, takođe u centru Beograda, okupilo se na hiljade studenata, koji su pored ostavki čelnika državne televizije tražili i ostavku ministra policije Radmila Bogdanovića i oslobađanje uhapšenih opozicionih lidera.

Skupština Srbije je ubrzo usvojila ostavke rukovodećih ličnosti RTV Beograd, a usvojena je i ostavka ministra unutrašnjih poslova Srbije Radmila Bogdanovića.

Opozicione partije predvođene SPO-om organizovale su godišnjicu velikih demonstracija i 9. marta 1992. godine, na platou kod hrama Svetog Save, gdje se okupilo oko 50.000 građana.

Naredne tri godine 9. mart obilježavao je samo SPO, tako što je lider stranke Vuk Drašković u prisustvu svojih pristalica palio sveće na Trgu Republike, kao i na mjestima gdje su poginuli demonstrant i policajac.

Na mitingu na Trgu Republike 9. marta 1996. godine pred nekoliko desetina hiljada građana, lideri SPO-a, Građanskog saveza Srbije i Demokratske stranke Vuk Drašković, Vesna Pešić i Zoran Đinđić promovisali su koaliciju "Zajedno" za savezne i lokalne izbore 1996.

Na lokalnim izborima te godine koalicija "Zajedno" pobijedila je u svim većim gradovima u Srbiji. Nakon što SPS nije priznao rezultate izbora, koalicija "Zajedno" je pokrenula velike demonstracije koje su trajale do priznavanja izborne volje građana.

(Beta/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE