• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Počeli pregovori Srbije i Evropske unije

U Briselu je jutros počela prva međuvladina konferencija između Srbije i EU, koja formalno označava početak pregovora o pridruživanju Uniji.

Uoči konferencije, delegaciju Srbije dočekao je predsjednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo.

Konferenciju je u ime EU otvorio grčki ministar spoljnih poslova Evangelos Venizelos, koji u prisustvu nekoliko šefova diplomatija zemalja članica predstavlja pregovarački okvir EU, a kraći govor održaće i evropski komesar za proširenje Štefan File.

Poslije predstavljanja pregovaračkog okvira EU, premijer Srbije Ivica Dačić predstaviće pregovaračku platformu Srbije.

Delegaciju Srbije predvodi Dačić, a uz njega su prvi potpredsjednik Vlade Aleksandar Vučić, ministar spoljnih poslova Ivan Mrkić, ministar bez portfelja zadužen za evropske integracije Branko Ružić i šef tima Srbije za pregovore se EU Tanja Miščević.

Premijer Ivica Dačić je u izjavi za RTS u ponedjeljak uveče rekao da ne očekuje da će kroz poglavlje 35, koje se odnosi na Kosovo, biti definisani novi uslovi i kaže da je još uvijek neizvjesno koje će poglavlje biti prvo otvoreno.

"Ne treba iznositi pretjerana optimistička očekivanja, to će sve ići svojim tokom, sigurno je da postoji mogućsnost da to budu pitanja 23 i 24 ili poglavlje 35, ili možda kao u slučaju nekih drugih zemalja poglavlje 32, koje se odnosi na finansijsku kontrolu", rekao je Dačić, govoreći o tome koje bi prvo poglavlje moglo da bude otvoreno.

Komesar za proširenje Evropske unije Štefan File izjavio je za Tanjug u ponedjeljak da Srbiji tek predstoje brojni izazovi na putu evropskih integracija.

"Nema vremena za opuštanje", rekao je File, ukazavši da da će Beograd morati da ostane potpuno posvećen normalizaciji odnosa sa Prištinom i da nastavi sa primjenom Briselskog sporazuma, kao i da pojača rad na približavaju evropskim standardima, kao i na reformama, pogotovo kad je riječ o vladavini prava.

"To će biti zahtevan proces. Ministri Evropske unije su se složili da normalizacija treba da ide ruku pod ruku sa pregovorima o pridruživanju i da bi na kraju trebalo da dođe do sveobuhvatne normalizacije, a to zahtjeva da se ovo pitanje rješava rano putem pregovora", upozorio je komesar.

Upitan da prokomentariše primjedbe da EU u procesu evropskih integracija Srbije prenaglašava kosovsko pitanje i time stavlja unutrašnje reforme u drugi plan, File je odgovorio da to uopšte nije slučaj.

"Naprotiv, unutrašnje reforme u domenu vladavine prava i uspostavljanju tržisne privrede predstavljaju srž pregovora o pridruživanju", ukazao je komesar i dodao da bi srpsko javno mnenje trebalo da bude u toku sa napretkom u ovim pitanjima.

Vlada Srbije je prošlog petka pod oznakom "povjerljivo" usvojila uvodnu izjavu koja će biti pročitana na konferenciji, a Tanjugu je rečeno da je to urađeno kako bi se osiguralo da ovaj dokument bude premijerno predstavljen u utorak.

Pregovarački okvir EU, koja je usvojen na sastanku Ministarskog savjeta krajem prošle godine, takođe još nije zvanično pušten u javnost. Pema uvidu u njegov sadržaj koji su objavile srpske novinske agencije, riječ je o dvadeset pet stranica dugačkom tekstu koji se sastoji iz tri dijela: osnovni principi pregovaračkog procesa, sadržaj pregovora i pregovaračka procedura.

Okvir sadrži opis svih 35 poglavlja pregovora o pridruživanju, a u javnosti je najviše pažnje privuklo posljednje poglavlje, koje se odnosi na proces normalizacije odnosa Beograda i Prištine.

U Evropskom savjetu se tokom prošle godine vodila intenzivna rasprava o poglavlju 35, da bi u konačnu verziju okvira ušla formulacija da bi do kraja pregovaračkog procesa trebalo da dođe do "sveobuhvatne" normalizacije odnosa sa Kosovom, umjesto "potpune", na čemu su insistirali Velika Britanija i Njemačka.

Sem toga, okvir predviđa da Beograd i Priština prije pridruživanja Srbije EU treba da potpišu "pravno obavezujući sporazum" što, prema tumačenjima evropskih diplomata, ne znači zahtjev za formalnim priznavanjem Kosova, nego garanciju da će proces normalizacije imati trajan karakter.

Ministar za Kosovo Aleksandar Vulin, koji je i šef pregovora za poglavlje 35, rekao je da će skrining tokom koga će predstavnici EU detaljnije obrazložiti svoja očekivanja od procesa normalizacije, biti održan već u srijedu, 22. januara.

Srbija je još prošle godine uspješno završila skrininge za poglavlja 32 (finansijska kontrola) 23 (pravosuđe i osnovna prava) i 24 (unutrašnji poslovi).

Nakon što se skrining završi, Evropski savjet će na ambasadorskom nivou davati zeleno svjetlo za otvaranje pregovora za svako poglavlje pojedinačno, a očekuje se da će prva poglavlja biti otvorena već u septembru ove godine.

Prema ranije uspostavljenom pravilu, među prvim poglavljima biće otvorena ona koja se odnose na pravosuđe, policiju i zaštitu osnovnih prava, dok će u slučaju Srbije isti tretman imati i poglavlje 35.

S obzirom da su u slučaju Hrvatske, koja je u EU primljena prošle godine, pregovori trajali ukupno osam godina (uključujući dvije godine pauze zbog neispunjavanja obaveza prema haškom Tribunalu), procjenjuje se da bi pregovori sa Srbijom mogli da se završe najranije do kraja 2020.

Taj rok je Srbiji juče "dao" i prvi potpredsjednik vlade Vučić.

Šefica tima Srbije za pregovore sa EU Tanja Miščević izjavila je uoči međuvladine konferencije da je riječ o važnom događaju na putu Srbije ka EU.

"To je veliki momenat za proces evropskih integracija Srbije i za reforme", rekla je Miščević Tanjugu, navodeći da od sutra "počinje da teče jedno novo vrijeme".

Šefica srpskog tima je podsjetila da će dan nakon konferencije biti održan skring za poglavlje 35, koje je vezano za proces normalizacije odnosa Beograda i Prištine, na kome će predstavnici Evropske komisije izložiti evropske stavove o ovom pitanju.

"Otvaranje poglavlja 35 neće biti zamjena za dijalog i razgovore radnih grupa o pitanju normalizacije, već još jedan format i instrument koji će Srbija iskoristiti da iznese svoje stavove o tom procesu i o primjeni dogovorenog", rekla je ona.

Ministar za evropske integracije Branko Ružić poručio je uoči događaja u Briselu da je međuvladina konferencija između Srbije i EU jedan od najznačajnijih datuma u novijoj političkoj istoriji Srbije.

"Sam značaj međuvladine konferencije se ne samo u percepciji domaće javnosti već i percepciji EU činjenično može potkrijepiti i time da će sutra, iako je sastanak Savjeta za opšte poslove otkazan, na konferenciji učestvovati i ministri koji se bave evropskim poslovima iz Rumunije, Mađarske, Austrije, Hrvatske, Francuske, a tu će biti i ministar spoljnih poslova Grčke, predsjedavajuće EU u prvoj polovini godine", rekao je Ružić.

Kako je rekao, Srbija očekuje da u ovoj godini ima još dvije ili tri međuvladine konferencije, a cilj je da se otvore Poglavlja 32 i 26 uz skrining koji će se prema utvrđenoj dinamici odvijati do marta 2015. godine.

Učesnici konferencije obratiće se medijima oko 11.00 časova.

(MONDO/Agencije, Foto: Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE