• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EU odmrzla Prelazni sporazum sa Srbijom

Šefovi diplomatija Evropske unije odlučili su da stave na snagu Prelazni trgovinski sporazum sa Srbijom

 EU odmrzla Prelazni sporazum sa Srbijom Izvor: MONDO

Šefovi diplomatija Evropske unije u ponedjeljak su u Briselu odlučili da stave na snagu Prelazni trgovinski sporazum sa Srbijom zato što vlasti u Beogradu sprovode ključne evropske reforme i taj trgovinski sporazum, kao i zato što je tužilaštvo Haškog suda zadovoljno saradnjom s Beogradom.

To se navodi u zaključcima zasjedanja ministara inostranih poslova EU, koji su zatražili da "Srbija održi ravan tih napora kako bi se postigli dodatni povoljni rezultati" u saradnji Beograda s Tribunalom u Hagu.

Šefovi diplomatija evropske 27-orice su "ponovo iznijeli stav da Srbija, sa svojim jakim kapacitetom državne uprave, može ubrzati napredak ka EU, uključujući dobijanje statusta kandidata (za članstvo u EU), čim svi nužni uslovi budu ispunjeni".

Ministri EU su "pozdravili predanost koju Srbija ostvaruje u evropskoj integraciji kroz sprovođenje ključnih reformi u skladu sa evropskim standardima i postepenim postizanjem rezultata.

U zaključcima ministarskog sastanka ukazuje na zaključke Savjeta ministara od 29. aprila prošle godine kada je potpisan SSP EU-Srbija, i stavlja do znanja da je "Savjet odlučio da Evropska unija počne s primjenom Prelaznog sporazuma".

Srbija i EU potpisale su Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i Prelazni trgovinski sporazum 29. aprila 2008, ali je njegova primjena bila uslovljena punom saradnjom sa Haškim tribunalom, odnosno hapšenjem preostalih haških optuženika.

Srbija je od 30. januara ove godine počela jednostrano da primjenjuje Prelazni trgovinski sporazum kojim su carine na robu iz EU ukinute ili smanjene za pet do 20 odsto.

Tadić: Otvoren prostor za kandidaturu u EU

Predsjednik Srbije Boris Tadić pozdravio je odmrzavanje Prelaznog sporazuma sa EU i ocijenio da je Srbija sada sigurnija destinacija u očima investitora, te da se otvara i prostor da ova zemlja podnese kandidaturu za članstvo u Uniju.

"I vizna liberalizacija i odmrzavanje Prelaznog sporazuma podrazumevaju da smo mi zemlja višeg kredibiliteta u Evropi i svetu, zemlja koju međunarodni investitori opažaju kao sigurniju destinaciju za plasman svog kapitala i otvaranje radnih mesta", rekao je Tadić izvještačima srpskih medija u Pragu na kongresu Partije evropskih socijalista.

Tadić je istakao da će poslije odmrzavanja Prelaznog sporazuma uslijediti temeljna analiza, a vrlo brzo i odluka u kojem trenutku će biti povoljno da Srbija podnese zahtjev za kandidaturu.

"Kada kažem korak po korak, ne mislim da treba ići lagano, nego ubrzanim koracima i treba slediti proceduru koju je verifikovala EU. Sada se otvara mogućnost da Srbija podnese kandidaturu za članstvo u EU, što smo obećali građanima", rekao je Tadić.

On smatra da kandidatura treba da se podnese onda kada Srbija bude sigurna da će "reakcija na nju biti najbolja moguća".

Prema njegovim riječima, odmrzavanje sporazuma je plod velikog rada, takođe i u saradnji sa Haškim tribunalom, a izuzetno je važno zbog liberalizacije ekonomskih odnosa Srbije sa zemljama EU.

"To čini našu zemlju izvesnijom zonom za investicije. Radimo vrlo mnogo i vrlo konkretno na daljim evropskim integracijama, a s druge strane vrlo konkretno i na stvaranju uslova za investicije, u ovim uslovima teške krize kada se svaka zemlja bori za svako radno mesto", istakao je predsjednik Srbije.

Jeremić: Popločan put do kandidature

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić poručio je u Londonu da će, poslije stavljanja Srbije na bijelu šengen listu, odmrzavanje Prelaznog trgovinskog sporazuma sa Evropskom unijom (EU) popločati put do podnošenja kandidature za članstvo.

"Izvjesne sumnje su izrazili oni koji vjeruju da bi proširenje trebalo prekinuti nakon prijema Hrvatske", rekao je Jeremić na predavanju u prestižnoj London School of Economics i naglasio da se Srbija, uz dužno poštovanje, snažno ne slaže sa takvim stavom.

Jeremić je ocijenio da bi odluka o stavljanju ostatka Balkana na čekanje, Evropu koštalo kredibiliteta koji je nemjerljiv.

On je podsjetio da će građani Srbije od 19. decembra bez viza putovati u EU i naglasio da centralni strateški prioritet Vlade Srbije ostaje ostvarenje pune i brze integracije u EU.

"Naša nacionalna debata o tome gdje želimo da idemo je završena. Dva izborna procesa održana su u Srbiji prošle godine, jedan predsjednički, drugi parlamentarni", naglasio je Jeremić.

On je poručio da su to bili referendumi na kojima su građani Srbije dva puta glasali za evropsku budućnost.

Jeremić je naglasio da cilj Srbije da postane punopravna članica EU nije iz straha da će biti ostavljena, već zato što ima važnu ulogu u konsolidaciji mira u regionu i zbog njene sposobnosti da doprinese ostvarenju širih evropskih ciljeva.

"Srbija želi da se priključi Uniji, ne iz straha da će biti zapostavljena i ne samo zato što ima važnu ulogu u konsolidaciji mira u regionu. Mi želimo članstvo u EU zbog svog ponosa i povjerenja u svoj kapacitet da doprinesemo širim evropskim ciljevima", rekao je Jeremić u govoru na Londonskoj školi za ekonomiju i političke nauke.

Nikolić: Očekivana odluka EU

Skoro sve političke partije, sem DSS i SRS, pozitivno su reagovale na odluku Evropske unije da odblokira primjenu Prelaznog trgovinskog sporazuma EU i Srbije.

Predsjednik Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić izjavio je da je ovo "potpuno očekivan potez koji je upućen Srbiji".

"Dakle ovo je potpuno očekivani potez i upućen je Srbiji, a nije upućen ni Vladi ni opoziciji", izjavio je Nikolić Tanjugu.

On je rekao da je politička klima u Srbiji takva da EU smije da se upusti u dalju liberalizaciju odnosa sa Srbijom pošto je veliki broj političkih stranaka opredijeljen za Srbiju u EU.

"Naše pobjede na izborima ne znače da Srbija neće iću u EU, da će nešto da prestane od poslova koje je obavljala i do sada", rekao je on.

(MONDO/Agencije)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE