• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić podnosi kandidaturu za članstvo u EU u utorak

Predsjednik Srbije Boris Tadić predaće u utorak, 22. decembra, u Stokholmu zahtjev za kandidaturu Srbije za prijem u članstvo u Evropskoj uniji.

 Tadić podnosi kandidaturu za članstvo u EU u utorak Izvor: MONDO

Ovo je saopšteno u subotu u Beogradu i Stokholmu.

Premijer Švedske, koja predsjedava EU, Frederik Rejnfelt ocijenio je u saopštenju da je "Srbija napravila istorijski korak odlučivši da aplicira za članstvo u EU".

"Sa zadovoljstvom ću primiti predsjednika Srbije Borisa Tadića u Stokholmu 22. decembra kada će zvanično biti podnijet zahtjev", naveo je Rejnfelt.

U kabinetu predsjednika Srbije agenciji Beta je potvrđeno da će Tadić otputovati u Stokholm u utorak 22. decembra.

Predsjednik Srbije Boris Tadić i premijer Mirko Cvetković potpisali su u subotu na konferenciji za novinare u ime vlade zahtjev za podnošenje kandidature za punopravno članstvo Srbije u EU.

Predsjednik Srbije je objasnio da odluku o tome donosi predsjedavajući EU - Švedska.

Cvetković je precizirao da je Vlada Srbije donijela odluku o podnošenju kandidature za punopravno članstvo u EU, navodeći da se sada očekuje informacija od Švedske, kada je moguće tu kandidaturu i formalno podnijeti.

Tadić i Cvetković su ocijenili da je danas veliki svečan dan za Srbiju, jer je odlukom o kandidaturi trasiran put Srbije u opravcu kojim će se dalje kretati.

"Očekujemo nakon donošenja ove odluke koja predstavlja deklaraciju o našem političkom stavu, da od predsjedavajućeg Evropske unije, Švedske, dobijemo informaciju o tome kada ta kandidatura može biti i formalno podnijeta", rekao je Cvetković.

Cvetković je rekao da je odluka o podnošenju kandidature rezultat dugog i iscrpnog rada Vlade, ali i nevladinog sektora i drugih činilaca koji su podržali evropske integracije.

"Tom odlukom Srbija je trasirala pravce kojima će se kretati u narednom periodu i pokazala da dijeli teženje evropskih država", rekao je Cvetković na konferenciji za novinare.

Predsjednik Srbije rekao je da odluka o podnošenju kandidature za članstvo u EU predstavlja prekretnicu i novu etapu koja će zahtjevati duboke i bolne reforme, ali će na kraju građanima i njihovim porodicama donijeti korist.

On je rekao da je Srbija obavijestila evropske lidere o namjeri da podnese kandidaturu i da je ta odluka naišla na veliku podršku evropskih partnera.

"Odluku o tome kada će Srbija podnijeti kandidaturu, kao što je red, donijeće zemlja predsjedavajuća Evropske unije", rekao je Tadić i dodao da je tokom švedskog predsjedavanja donijeta odluka o podnošenju kandidature i da se čeka datum "kada ćemo biti pozvani".

Predsjednik Srbije rekao je da nema nikakve dileme da Švedska i bez hapšenja haških optuženika Ratka Mladića i Gorana Hadžića može da odredi datum za podnošenje kandidature, jer Srbija čini sve da okonča saradnju s Haškim tribunalom.

"Srbija namjerava da okonča saradnju sa Tribunalom zbog naših građana, pomirenja, bezbjednosti i stabilnosti u regionu zapadnog Balkana, a ne zbog EU i Haškog tribunala i mi ćemo taj posao završiti", rekao je Tadić.

Tadić je čestitao građanima, nevladinim organizacijama, političarima koji su podržali evropske integracije, Kancelariji za evropske integracije i ministrima pravde, unutrašnjih i spoljnih poslova, kao i ostalim članovima Vlade i premijeru Cvetkoviću.

"Naš program je jednostavan, mi želimo Srbiju u Evropskoj uniji sa našim identitetom", rekao je Tadić i dodao da je važnost odluke Vlade Srbije u tome što "niko danas ne može imati dilemu kuda Srbija ide".

On je rekao da još ima protivnika evropskih integracija, ali da dominantna volja građana mora da se poštuje i da će biti učinjeno sve da Srbija bude primljena u članstvo EU.

Savjet za evropske integracije u subotu je Vladi Srbije predložio da donese odluku o podnošenju zahtjeva za prijem Srbije u članstvo EU do kraja 2009. godine.

Ovu odluku Savjet je donio u svjetlu činjenice da članstvo u EU predstavlja dugoročni strateški cilj naše zemlje, ističe se u saopštenju Savjeta kojim predsjedava premijer Srbije.

Savjet je, pri tome, imao u vidu pozitivne ocjene o napretku Srbije iznijete u nedavno objavljenim dokumentima Evropske komisije - Strategiji proširenja za 2009 -2010, kao i u Izvještaju o napretku Srbije u procesu evropskih integracija za 2009. godinu.

U zaključcima sa sjednice, navedeno je i da je Savjet razmotrio i usvojio Informaciju o napretku Srbije u procesu približavanja EU za period jun - decembar 2009. godine.

Savjet je pozdravio napore koje su državni organi Srbije, uz podršku građanskog društva, uložili u ispunjivanju kriterijuma potrebnih za ukidanje viza građanima Srbije, kao i za otpočinjanje primjene Prelaznog trgovinskog sporazuma između EU i Srbije.

Ovi napori omogućili su EU da donese odluku o stavljanju Srbije na listu onih zemalja čijim građanima nije potrebna viza za putovanja u države potpisnice Šengenskog sporazuma, ali i odluku o početku primjene Prelaznog sporazuma.

Savjet je pozvao Vladu da nastavi intenzivne napore na okončanju saradnje sa Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju, kako bi se omogućio dalji napredak Srbije u procesu evropske integracije.

Vlada Srbije osnovala je Savjet za evropske integracije 2002. godine kao najviše tijelo zaduženo za davanje strateških smernica i stvaranje nacionalnog konsenzusa po pitanju pristupanja Srbije EU.

Savjet je danas zasedao osmi put, a treći u mandatu ove vlade.

Na sjednici Vlade održanoj 27. novembra 2008. godine imenovan je aktuelni saziv Savjeta za evropske integracije Vlade Srbije.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE