Lider Socijalističke partije Srbije (SPS) Ivica Dačić prvi je funkcioner ove partije koji je dobio poziv za molitveni doručak 4. februara u Vašingtonu
Na ovogodišnji molitveni doručak 4. februara u Vašingtonu iz Srbije su pozvani potpredsjednik vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić i ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić, kao i još nekoliko funkcionera.
Kako saznaje Beta, na spisku zvanica su i funkcioner G17 plus Vlajko Senić, lider Srpskog pokreta obnove Vuk Drašković, kao i šef ekonomskog tima Demokratske stranke Srbije Nenad Popović.
Ivica Dačić koji je lider Socijalističke partije Srbije (SPS), krajem decembra je potvrdio da je dobio poziv za molitveni doručak, ali još nije odlučio da li će mu i prisustvovati.
To je prvi put da je neko iz SPS-a pozvan na to tradicionalno okupljanje u Vašingtonu.
Rasim Lajić je potvrdio agenciji Beta da će putovati u SAD ukoliko budu zakazani i neki drugi susreti u Stejt departmentu.
Odluku o tome da li će početkom fenruara putovati u SAD još nije donio ni Vuk Drašković.
Nacionalni molitveni doručak je tradicija stara više od pola vijeka koja svake godine prvog četvrtka u februaru u Vašingtonu, u zajedničkoj molitvi okuplja predsjednika SAD, članove Kongresa, američke političare i vojne lidere, kao i ugledne goste iz stotinak zemlja svijeta.
Tradicija organizovanja Nacionalnog molitvenog doručka počela je u vrijeme predsjednika Dvajta Ajzenhauera 1952. Tadašnji senator Frenk Karlson iz Kanzasa je spontano pozvao Ajzenhauera u Senat na zajedničku molitvu za uspjeh njegove vlade.
Prvobitna ideja da se političari, i iz vlasti i iz opozicije, zajedno mole za mir i uspjeh SAD prerasla je u organizovanje međunarodnog molitvenog doručka na koji se pored domaćih pozivaju i svjetski lideri i političari da se zajednički mole za mir u svijetu.
Nacionalni molitveni doručak je manifestacija koja traje nekoliko dana, okuplja oko 3.500 gostiju i sastoji se iz niza sastanaka, ručkova i večera, ali je centralni događaj doručak u četvrtak na kojem su govornici predsjednik SAD i jedan gost čiji se identitet ne otkriva do posljednjeg časa.
(Beta)