Sava kod Šapca poplavila 550 hektara zemljišta. Nivo Bojane u Crnoj Gori približava se apsolutnom rekordu. Na sjeveru Albanije evakuisano 3500 ljudi
Rijeka Sava tokom noći izlila se u nebranjenom dijelu nizvodno od Šapca i poplavila oko 550 hektara poljoprivrednog zemljišta u selima Mišar, Provo i Mrđenovac, rečeno je agenciji Beta u Centru za obavještavanje tog grada.
Na teritoriji grada proglašene su vanredne mjere odbrane od poplava jer je rijeka dostigla nivo od 511 centimetara, što je za devet centimetara više od nivoa zabilježenog u četvrtak.
U Centru za obavještavanje su naveli da sam grad Šabac nije u opasnosti od izlivanja Save i da bi do toga došlo pri nivou reke od sedam metara.
Zbog pojave podzemnih voda, u selu Gornja Vranjska od četvrtka se stanovništvo pijaćom vodom snabdijeva iz cisterni.
U Odjeljenju za vanredne situacije Mačvanskog upravnog okruga rekli su da se i reka Drina izlila u nebranjenom dijelu toka i poplavila vikend naselja i njive u selima Crna Bara i Badovinci.
U tom odjeljenju rekli su da se Drina izlila i kod graničnog prijelaza sa BiH "Pavlović most" ali da se saobraćaj odvija neometano.
Nivo rijeke Bojane porastao je od četvrtka naveče za 10 centimetara što je veoma zabrinjavajuće i stanoviništvo mora biti spremno za evakuaciju, saopštio je u petak ujutro Luka Mitrović, direktor crnogorskog Hidrometeorološkog zavoda.
"Nivo Bojane se približava apsolutnom rekordu iz 1952. godine od 594 centimetra, a sada je trenutno 587. Stanovništvo mora biti spremno za evakuaciju", rekao je Mitrović Televiziji Crne Gore.
Mitrović je dodao da je porastao vodostaj Skadarskog jezera za sedam centimetara, dok nivo rijeke Morače opada.
Prema prognozama meteorologa, obilne kiše se očekuju i u petak naveče. Materijalne štete su, prema procjeni mještana Ulcinja i okoline Skadarskog jezera, već ogromne.
Zbog obilnih kiša u širem regionu i južnog vjetra koji podiže talase mora i ne dozvoljava odliv rijeke Bojane, došlo je do porasta nivoa rijeke.
U kriznom štabu opštine Ulcinj nadziru situaciju iz časa u čas i pokušavaju da perduprijede neželjene posljedice izlivanja Bojane iz korita.
Prema podacima iz opštine Cetinje, 10 kuća u naselju Rijeka Crnojevića veoma je ugroženo.
"Mnogi građani su napustili domove, i ne znaju šta im se desilo sa stočnim fondom. Cetinjska opština je već pripremila plan evakuacije, a ugroženi građani biće smješteni u prostorijama vrtića na Cetinju", rekao je gradonačelnik Cetinja Milovan Janković.
Oko 3.500 osoba evakuisano je iz oblasti Skadar na sjeveru Albanije, koju su poslije obilnih kiša pogodile poplave.
Nekoliko hiljada hektara zemlje poplavljeno je na sjeveru Albanije zbog kiše koja je primorala vlasti da otvore brane hidroelektrana.
"Strahujući da bi kiša mogla da uništi brane, vlast je odlučila da ih otvori", rekao je albanski premijer Sali Beriša.
Prema njegovim riječima, stanje je kritično, jer nivo vode i dalje raste.
Beriša je pozvao lokalne vlasti da evakuišu stanovništvo.
(MONDO)