U utorak je nastavljeno suđenje Vojislavu Šešelju. Zaštićeni svjedok govorio o događajima u Zvorniku.
Suđenje lideru Srpske radikalne stranke Vojislavu Šešelju, optuženom za zločine nad nesrbima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH, nastavljeno je u utorak popodne pred Haškim tribunalom iskazom svjedoka optužbe iza zatvorenih vrata.
U otvorenom dijelu zasjedanja, nije pomenut ni pseudonim svjedoka, ali se iz Šešeljevih riječi moglo zaključiti da će on svjedočiti o događajima u Zvorniku, s proljeća 1992.
Predsjedavajući sudija Žan Klod Antoneti najavio je u novembru prošle godine da će kao "posljednji svjedok optužbe" iskaz danas dati svjedok VS-037.
Šešelj je od sudskog vijeća zatražio da mu omogući da se "obrati javnosti telefonskom konferencijom za štampu" uoči lokalnih izbora u Odžacima, zakazanim za 24. januar.
"Ja sam vrlo zainteresovan za ishod tih izbora.... koji su veoma važni za mene i moju stranku", rekao je Šešelj.
Šešelj je, u nastavku suđenja rekao da mu je od kada se nalazi u pritvoru često onemogućavan kontakt sa spoljašnim svijetom.
"Sedam godina sam robijaš, ali sam po zakonu nevin dok se suprotno ne dokaže. Sada, prvi put poslije sedam godina, tražim od sudskog vijeća, s obzirom na to da su 24. januara lokalni izbori u Odžacima, da mi se omogući obraćanje srpskoj javnosti putem telefonske konferencije za štampu", rekao je Šešelj u sudnici Haškog tribunala.
Sudija Antoneti zatražio je od tužilaca i sudskog sekretarijata da se pismeno izjasne o zahtjevu optuženog.
Prema ranijoj odluci pretresnog vijeća, Šešelj je sudijama i tužiocima dostavio tri svoje nove knjige radi provjere da li one sadrže povjerljive podatke o svjedocima.
"Neću pominjati naslove jer su uvredljivi i skaredni i u njima se pominju imena sudija Kevina Parkera, O Gon Kvona i Ijana Bonomija . U knjigama su objavljeni samo javni dokumenti", kazao je Šešelj.
Optuženi je ponovo protestovao zbog toga što mu je sekretarijat Tribunala "prije više od godinu dana" ukinuo nenadzirane susrete sa pravnim savjetnicima Zoranom Krasićem i Slavkom Jerkovićem "zbog sumnje da su uticali na svjedoke".
Podsjećajući da Tribunal nije pokrenuo nikakav postupak protiv Krasića i Jerkovića, Šešelj je zatražio da mu sudsko vijeće "u interesu pravde" vrati pravo na povjerljive razgovore sa saradnicima.
Taj njegov zahtjev prethodno su odbili i sekretarijat i sudija koga je odredio predsjednik Tribunala Patrik Robinson.
Suđenje Šešelju biće nastavljeno u srijedu na sjednici zatvorenoj za javnost, što je najviši nivo zaštite identiteta svjedoka.
Prema najavi sudije Antonetija, pretresno vijeće bi, nakon posljednjeg svjedoka optužbe, trebalo da sasluša iskaze još šest svjedoka koje je samo pozvalo.
Budući da je Šešelj ranije nagovijestio da neće izvoditi dokaze odbrane, tim iskazima mogao bi biti okončan dokazni postupak, a suđenje bi zatim bilo privedeno kraju završnim riječima optužbe i odbrane.
Proces Šešelju, koji je počeo u novembru 2007, bio je prekinut u februaru prošle godine, na zahtjev optužbe, poslije tvrdnje jednog od svjedoka da mu je prijećeno.
Tribunal je o tim tvrdnjama sproveo povjerljivu istragu, čiji detalji nisu bili dostupni javnosti. Saopštavajući odluku da suđenje bude nastavljeno, sudija Antoneti u novembru prošle godine nije pomenuo ishod te istrage, osim što je naznačio da su neki dijelovi odluke i dalje povjerljivi i da neće biti dostupni čak ni optuženom Šešelju.
Lider Srpske radikalne stranke optužen je za zločine nad nesrbima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH 1991-93.
Šešelj je u pritvoru Haškog tribunala od kraja februara 2003, kada se dobrovoljno predao.
(agencije/MONDO)