Savez logoraša RS zatražio je od predsjednika Srbije Borisa Tadića da srpski parlament ne usvaja rezoluciju samo o Srebrenici.
Srpski logoraši ocjenjuju da bi usvajanje ove rezolucije bila velika izdaja srpskog naroda.
U otvorenom pismu Tadiću oni navode da bi Beograd na taj način "direktno stao na stranu onih koji RS nazivaju genocidnom tvorevinom, a Srbiju njenim roditeljem".
"Imate pravo da osudite sve zločine nad svim žrtvama, bez obzira kojem narodu i vjeri pripadaju, ali bi usvajanje samo rezolucije o Srebrenici bila velika izdaja srpskog naroda", stav je Saveza logoraša RS.
Srpski logoraši navode da nikada nisu negirali zločine širom BiH, ističući da svaki zločinac ima ime i da za to treba individualno odgovarati, bez obzira kom narodu, rasi i vjeri pripada.
Savez logoraša podsjeća da je 50.000 logoraša iz RS u 536 logora širom BiH bilo izloženo progonima, zločinima, najtežim oblicima fizičkog i psihičkog zlostavljanja.
"Muslimanska strana u BiH nikada, ni jednom jedinom rječju, nije pomenula da su pripadnici njihovog naroda, sa sabraćom po vjeri iz afro-azijskih zemalja, počinili ijedan zločin nad pripadnicima srpskog naroda, a pravili su zaista stravične zločine, poput klanja srpske nejači, ritualnog odsijecanja srpskih glava, silovanja Srpkinja", navodi se u pismu i dodaje da je od Srebrenice napraviljen lažni mit, koji se nikada neće moći dokazati, samo zato što je laž.
Savez logoraša pita Tadića da li se ikada, kao predsjednik Srbije, zapitao šta se to desilo u Sijekovcu, Grabiku, Rahiću, Kravici, Kukavicama, sa 3.600 Srba u Srebrenici i okolini, više od 6.000 sarajevskih Srba i ko je počinio zločine nad srpskim življem u Foči, Goraždu, Bratuncu i Konjicu.
Rukovodstvo RS ocijenilo je da Srbija ima pravo da donese rezoluciju o Srebrenici, ali da nije dobro, niti korektno da se favorizuje samo jedan događaj, jer je zločina i stradanja u BiH bilo na svim stranama.
Bez "genocida" u srpskoj rezoluciji
Rezolucije Skupštine Srbije o ratnim zločinima iz devedesetih biće napisane najkasnije za desetak dana, a genocid vjerovatno neće biti pomenut.
Kako saznaje Danas, u tekstu rezolucije o Srebrenici neće biti upotrebljen pojam genocid, kao što je slučaj u presudi Međunarodnog suda pravde (MSP)i u tekstu rezolucije Evropskog parlamenta (EP).
Umjesto osude srebreničkog genocida, srpski poslanici imaće priliku da osude ratni zločin u tom gradu, piše ovaj list.
Skupština Srbije će, s jedne strane, osuditi sve zločine počinjene tokom rata na prostoru bivše Jugoslavije, dok će se druga odnositi samo na srebrenički masakr, piše Danas.
Rezolucije će biti završene najkasnije za desetak dana kako bi se našli na dnevnom redu parlamenta prije 1. marta, kada počinje redovno proljećno zasjedanje.
Na pitanje ko piše tekst rezolucije, listu Danas je rečeno da na tome radi „tim stručnjaka, uz svakodnevne konsultacije sa DS, SPS i G17 plus“.
Prema izvorima iz vladajuće koalicije, po završetku teksta, biće obavljene i konsultacije sa šefovima opozicionih poslaničkih grupa, a sve u cilju dobijanja što šire podrške u parlamentu.
Predsjednik Srbije Boris Tadić založio se u petak za usvajanje dvije skupštinske rezolucije - jedna bi se odnosila na žrtve Srebrenice, a druga na srpske žrtve.
(MONDO/Agencije)