Boris Tadić je najavio da će na sjednici SB UN govoriti o situaciji na Kosovu i Metohiji, i provokativnim aktima koja prijete da destabilizuju region.
Kako je naveo, jedna od takvih provokacija je izjava odlazećeg hrvatskog predsjednika o mogućnosti upotrebe vojne sile protiv Republike Srpske.
"Veoma je važno da na sjednici Savjeta bezbjednosti UN, najvažnije međunarodne institucije koja se bavi bezbjednosnom politikom, definišemo nove bezbjednosne izazove sa kojima se svi zajedno suočavamo kako bismo na vrijeme suspendovali provokativna dejstva i obezbjedili stabilnost i miran razvoj situcije u kojoj bi trebalo da diskutujemo i o budućem statusu Kosova", izjavio je Tadić po dolasku u Njujork.
Sa posebnim osvrtom na postupak koji se vodi pred Međunarodnim sudom pravde, Tadić je najavio da će govoriti o pravnim, političkim, diplomatskim i bezbjednosnim aspektima situacije na Kosovu, prenijela je pres-služba predsjednika Srbije.
Tadić će, između ostalog, iznijeti poziciju Srbije o opstrukcijama prilikom putovanja i posjeta srpskih ministara i državnih funkcionera Kosovu, strategiji za sjever Kosova koju najavljuje privremena administracija u Prištini, povratku raseljenih i zaštitu vjerskih i kulturnih objekata i provokativnim izjavama albanskih političara.
Predsjednik Tadić će na sjednici Savjeta bezbjednosti UN još jednom istaći da Srbija ni po koju cijenu neće priznati nezavisnost Kosova, ali da će borbu za zaštitu svojih interesa voditi konstuktivnom politikom oslonjenom na međunarodno pravo i diplomatiju.
Tadić je dodao da će se, mimo rasprave o Kosovu i Metohiji, osvrnuti na "opasnu i provokativnu" izjavu Stjepana Mesića o mogućnosti hrvatskog vojnog angažmana u BiH.
Predsjednik Srbije je istakao da niko ne bi smio da pominje bilo kakvu upotrebu vojske i priziva ratni epilog na prostoru Balkana, naročito nakon tragičnih iskustava koje su države proistekle iz bivše Jugoslavije imale devedesetih godina.
Na današnjoj sjednici će biti razmotren najnoviji izvještaj generalnog sekretara UN Ban Ki-Muna, u kojem je situacija u pokrajini ocijenjena kao "relativno mirna, ali potencijalno krhka", a Beograd i Priština pozvani da ostave po strani razmatranje statusa u interesu regionalne saradnje.
Ban je u izvještaju pozvao Srbiju i Kosovo na fleksibilnost, kako bi definisali način učešća Kosova u regionalnim i međunarodnim mehanizmima i forumima, što je, po njegovoj ocjeni, neophodno za ekonomski i demokratski razvoj i dugoročnu stabilnost regiona.
(Tanjug/MONDO)