Predsjednik Srbije izjavio je u Savjetu bezbjednosti UN da vjeruje da 2010. može biti godina rješnja statusa Kosova i Metohije.
Vjerujem da 2010. može biti godina rješenja, uspjeha i mira, u kojoj ćemo riješiti pitanje statusa Kosova i Metohije, u skladu sa međunarodnim pravom i na način koji doprinosi napretku regionalnih prioriteta, kao što je članstvo u Evropskoj uniji, izjavio je predsjednik Srbije Boris Tadić u Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija (UN).
"Na nama je, na ovoj generaciji političkih lidera, da pronađemo neophodnu snagu i učinimo pravu stvar, dok za ekstremiste, koji će željeti da odbace priliku koju ćemo dobiti ove godine, to znači odbacivanje budućnosti", rekao je Tadić.
Srbija nikada neće, ni pod kakvim okolnostima, implicitno ili eksplicitno, priznati jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, rekao je Tadić.
"To je naša ustavna obaveza, kao i naša moralna, istorijska i, iznad svega, demokratska dužnost", objasnio je Tadić, napominjući da je, "po ovom pitanju, nacija ujedinjena".
Jednostrano proglašena nezavisnost Kosova podijelila je svijet i Balkan, ocijenio je Tadić i dodao da je taj čin doveo u pitanje osnove međunarodnog sistema i unazadio napore da se u regionu konsoliduje demokratski napredak.
Većina država članica UN i Savjeta bezbjednosti nisu podržale napore da se nametne nasilna podjela države članice UN, rekao je Tadić i dodao da su te države nastavile da poštuju suverenitet i teritorijalni integritet Srbije.
"U ime Srbije, želio bih da izrazim svoju duboku zahvalnost vladama i građanima ovih država, zbog njihove posvećenosti poštovanju međunarodnog prava, dok tražimo način da riješimo pitanje statusa Kosova kroz pravo i diplomatiju. Njihova solidarnost neće biti zaboravljena", rekao je Tadić.
On je podsjetio da je Generalna skupština UN zatražila mišljenje Međunarodnog suda pravde o tome da li je jednostrano proglašena nezavisnost Kosova u skladu sa međunarodnim pravom.
Ovo je prvi put, ocijenio je Tadić, da je od Međunarodnog suda pravde zatraženo da razmotri legalnost jednostranog pokušaja etničke manjine da izvrši secesiju od države članice UN u mirnodopsko vreme, ali i prvi put da u takvoj raspravi učestvuju svih pet stalnih članica Savjeta bezbjednosti.
Međunarodni sud pravde će svoje zaključke donijeti ove godine i oni će imati sveobuhvatne posljedice za poredak međunarodnog prava, najavio je Tadić i objasnio da je od posebnog značaja da svi poštuju činjenicu da je Sud počeo da razmatra ovaj slučaj.
"Sudijama treba dozvoliti da rade, bez političkih pritisaka, kao što su nova priznanja nezavisnosti Kosova", rekao je Tadić.
Kada Sud donese odluku, kreiraće se mogućnost za napredovanje i vjerujemo da je dijalog najefikasnije sredstvo za postizanje održivog rješenja, obostrano prihvatljivog, koje neće nesmotreno žrtvovati geostrateške prioritete svih na oltaru težnji jedne strane, rekao je, između ostalog, Tadić.
Kompletan govor predsjednika Srbije pred SB UN-a čitajte na www.mtsmondo.rs.
(MONDO)